به سایتهای تک سایز قابل نمایش یکسان روی همه دستگاه ها سلام بگویید

دوشنبه 12 فروردين 1392

شما می توانید تلاش دیوانه وار برای طراحی نسخه های مختلف وب سایت تان جهت فیت شدن با هر اندازه صفحه ای را به خود تحمیل کنید. یا می توانید استراتژی طراحی سایتی که در این مقاله شرح می دهیم را امتحان کنید
وب سایت ها، دیگر صرفا بر روی کامپیوترهای دستکتاپی دیده نخواهند شد. مشتریان شما بر روی تبلت ها و تلفن های هوشمندشان ، وب را مرور می کنند و به دنبال اطلاعات می گردند.
مشکل از آنجا آغاز می شود که شروع می کنید به اندیشیدن در این باب که چگونه نسخه موبایل وب سایت تان را به بهترین نحو طراحی کنید و بسازید. می خواهید برای کدام وسایل طراحی کنید؟ برای یک آی پد فول سایز یا یک مینی آی پد؟ برای آیفون 5 یا برای توده کاربران گوشی سامسونگ گلکسی اس 3؟ به زودی می فهمید که این مشکل انتها ندارد! کافیست سایت تان را روی چندین ابزار باز نموده و بررسی کنید که چقدر کار کردن با سایت تان آسان است؟

طراحی وب پاسخگو ، توسط گوگل توصیه شده است و برای بهینه سازی موتورهای جستجو در سرچ موبایل ، ایده آل است.

شما می توانید دیوانه وار چندین نسخه از سایت تان را برای فیت شدن با تمام اندازه صفحه های ممکن که در عالم وجود دارد بسازید! اما با این وجود سایت شما دقیقا درست روی هر وسیله ای به نظر نخواهد رسید. اما راه دیگر این سایت که شما از روش "طراحی وب پاسخگو" استفاده کنید که تکنیکی است که به سایت شما اجازه می دهد تا بصورت داینامیک و پویا با سایزهای مختلف صفحه نمایش ، انطباق یابد.
وب سایت پاسخ گو چیست؟
یک وب سایت پاسخگو، سایتی است که با هراندازه  و وسیله ای انطباق می یابد ولذا  دیگر نیازی به ساختن یک نسخه مخصوص موبایل نخواهد بود. هرچه سایزهای صفحه نمایش کوچک تر می شوند ، یک وب سایت پاسخ گو ، محتوا را بازاولویت بندی می کند و طرحش را همان لحظه تغییر می دهد تا نیاز کاربران روی هر وسیله داده شده را برآورده کند.
سایت Fork CMS website ، با عرض صفحه های گوناگون انطباق می یابد از یک نمایشگر رومیزی گرفته تا صفحه یک آیفون نسل سه.

سایت Starbucks ، می تواند هر سایزی از صفحه نمایش را مدیریت کند.

آنچه اینجا متفاوت است این است که اغلب وب سایت ها نمی توانند با تمام اندازه های صفحه انطباق یابند. آنها بر روی ابزارهای موبایل هم ، همچنان فول سایز نمایش می یابند و یا کاربران را به وب سایتی انتقال و ریدایرکت می کنند که مخصوص ابزارهای موبایل ساخته شده است. مشکل آن است که بین گوشی های هوشمند و رومیزی ها ، رنج بسیار گسترده ای از اندازه ها مورد غفلت واقع می شوند. طراحی پاسخگو تضمین می کند که هر دستگاه بتواند محتوا را به بهترین نحو قابل استفاده و در قالب بصری جذاب ، نمایش دهد بدون نیاز به طراحی چندین نسخه از وب سایت.
چرا باید مهم باشد که من حتما تنها یک سایت داشته باشم که با اندازه های مختلف انطباق می یابد؟
ممکن است تصور کنید که چون سایت تان به خوبی روی آی پد به نظر می رسد لازم نیست در باب چیزی ناراحت باشید. باز بیندیشید. کاربران تبلتی از ماوس برای مرور سایت شما استفاده نمی کنند. در عوض ،  ایشان فقط انگشتان زمخت و نه چندان دقیق شست و سبابه خود را در اختیاز دارند. اگر شما لیستی از پیوندها را که تنها 40 پیکسل فضا برای هر یک هست داشته باشید کاربران برای تپ کردن آنها به راحتی دچار اشتباه می شوند. یا شما از کاربرانتان می خواهید که فرمی طولانی را پر کنند؟ دیگر آن را فراموش کنید! هیچکس دوست ندارد طوماری را در آی پد تایپ کند!
کاربران گوشیهای هوشمند که مشکلات بیشتری دارند. نه تنها ایشان نیز فقط از انگشتانشان بهره می برند بلکه ایشان بسیار نتیجه گرا هستند. اگر یک کاربر تلفن هوشمند ، روی سایت شما باشد ، خیلی مطلوب خواهد بود زیرا می خواهد با شما تماس بگیرد. شما را بیابد و یا ایده ای از اینکه شما چه کاره اید بگیرد. این یعنی می بایست امکاناتی را برایش فراهم کنید که دگمه های بزرگ سایت تان سریع برای وی لود شود.
در پایان ، طراحی وب پاسخگو ، توسط گوگل توصیه شده است و برای بهینه سازی موتورهای جستجو در سرچ موبایل ، ایده آل است. این تکنیک نیاز به داشتن URL های چندگانه را از بین می برد و نیاز انواع کاربران موبایلی را بهتر پوشش می دهد.
طراحی پاسخگو برای که مناسب است؟
این تکنیک می تواند برای هر نوع وب سایتی که پذیرای ترافیک زیادی از طریق موبایل و ابزارهای همراه است به کار گرفته شود. کاربران موبایل به اندازه کاربرانی که از کامپیوترهای رومیزی استفاده می کنند برای بازاریابی شما موثرند و ممکن است در مواردی نیز ارزشمندتر باشند. مهم است که ایشان را نیز تحت تاثیر قرار دهید.  
اگر برنامه ریزی کرده اید که سایت تان را طی سال آینده بازطراحی کنید ، توصیه می کنم آنرا پاسخگو طراحی کنید. متاسفانه بازنویسی سایت موجودتان تا پاسخگو شود ، ممکن است به همان گرانی طراحی یک سایت جدید باشد. خیلی بهتر بود اگر از ابتدا سایت خود را بر اساس تکنیک پاسخگو طراحی می کردید.
اگر دچار کمبود بودجه هستید و به سرعت نیاز به وب سایتی موبایلی دارید ، همان کار قدیمی را انجام دهید : یک نسخه موبایلی مجزا راه اندازی کنید. آنقدر تامل کنید تا بتوانید تمام ابتکار و خلاقیت خود را پیاده کنید و سپس به تکنیک طراحی پاسخگو انتقال یابید.
 


الهان کسر
 
تعداد مقالات 1 عدد
مهدی ربیعی
 
تعداد مقالات 78 عدد
       
کپی رایت