راهکارهایی ساده برای رهایی از شر ایمیل‌های تبلیغاتی یا Spam

چهارشنبه 10 خرداد 1391

آیا شما هم از دریافت روزانه ده‌هاایمیل‌های تبلیغاتی و اسپم در ایمیل‌تان خسته شده اید؟ من امروز می‌خواهم راه‌کارهای رهایی از شر این ایمیل‌های مزاحم را به شما نشان دهم. تنها چند مرحله ساده پیش رو دارید

ایمیل اسپم حتماً شما نیز مانند من از دریافت روزانه ده‌ها ایمیل Spam خسته شده‌اید؛ و به دنبال راهکاری مناسب برای رهایی از شر ایمیل‌های Spam می‌گردید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید طبق آمار سایت ویکی‌پدیا بیشتر از 78% ایمیلهای ارسالی در دنیا را، ایمیل‌های تبلیغاتی یا اسپم تشکیل می‌دهند. لذا اتخاذ تصمیمات سخت گیرانه سرویس دهنده‌های ایمیل موجب ورود ایمیلهای مهم شما در فولدر اسپم و سهلگیری موجب ورود روزانه ده‌ها ایمیل در اینباکس شما می‌شود.

هیچ روش صد در صدی هم وجود ندارد که بتواند جلوی ورود اسپم ها به اینباکس شما را به صورت کامل بگیرد، اما راه کارهای زیر به شما کمک می‌کند تا اسپم های کمتری در اینباکس خود دریافت کنید.

1- اولین و مهم‌ترین راهکار که افراد حرفه‌ای در وب نیز همین کار را انجام می‌دهند این است که باید ایمیل کاری و اصلی خود را از ایمیل شخصی‌تان جدا کنید. باید حتماً دو آدرس ایمیل داشته باشید که یکی از آن‌ها ایمیلی است که بدون نگرانی آدرس آن را در وب منتشر می‌کنید.به عنوان مثال وقتی در یک وب سایت که اعتبار آن برای شا محرض نیست ثبت نام میکنید، بهتر است از ایمیل غیر رسمی خود استفاده کنید.

ثبت نام با ایمیل شخصی 2 مزیت برای شما دارد:

مزیت اول این است که اگر این سایت‌ها تصمیم به ارسال ایمیل تبلیغاتی به کاربران خود گرفتند و یا حتی لیست ایمیل‌های خود را در اختیار اسپمرها قرار دادند، شما ایمیل اصلی خود را در اختیارشان قرار نداده اید. مزیت دوم هم این است که با این کار شما ردپای کمتری از خود در وب به جا می‌گذارید، شما حتی می‌توانید در این سایت ها با نامی به غیر از نام خود ثبت نام کنید.

برای رهایی از شر ایمیل های تبلیغاتی اولین کاری که باید بکنید این است که ایمیل کاری خود را از ایمیل شخصی‌تان جدا کنید.

2- دومین راهکار مقابله با Spam این است که از سرویس دهنده‌های بین‌المللی ایمیل، مانند Gmail و Yahoo mail استفاده کنید. سرویس‌های ایمیل بین‌المللی از آن جهت که میلیون‌ها آدرس ایمیل بر روی آن‌ها تعریف شده است، بازدید و درآمد بالایی نسبت به دیگر سرویس ها دارند، لذا برای آن‌ها ارزش دارد که میلیاردها دلار هزینه‌ی مقابله با Spam را پرداخت کنند؛ لذا آن‌ها با نصب سیستم‌های سخت افزاری و تنظیمات نرم افزاری پیشرفته می‌توانند جلوی Spam را تا حدود زیادی بگیرند.

البته بد نیست این نکته را یادآور شوم که علت مقابله بسیار خوب این سرویس ها با ایمیل‌های اسپم فقط هزینه‌ای که پرداخت کرده اند نیست، بلکه این سرویس‌ها، روزانه میلیاردها ایمیل دریافت می‌کنند و خصوصیت مشترک ایمیل‌های Spam این است که یک متن مشخص در بازه‌ی زمانی کوتاه برای تعداد زیادی ارسال می شود لذا این سرویس‌های عمومی اینگونه ایمیلها را خیلی خوب تشخیص می‌دهند.

اما اگر شما از ایمیلی که بر روی دامین و سرور خودتان ثبت شده است استفاده می‌کنید دیگر کار ساده ای پیش رو نخواهد داشت. دیگر تشخیص ایمیل‌های Spam به راحتی تشخیص ایمیل‌های Spam در سرویس‌های یاهو و جی‌‎میل نیست. لذا برای مقابله با اسپم بهتر است به جای استفاده از میل باکس وب سایت خود از میل باکس جی‌میل و... استفاده کنید.

آنتی اسپم
 

در اینجا مشکلی بوجود می‌آید، آن هم این است که طبیعتاً شما می‌خواهید ایمیل‌هایتان از آدرس ایمیل وب سایتتان ارسال کنید، مثلاً Test@domain.com . طبیعتاً در این صورت به نظر شما این مقاله کاربردی نخواهد داشت ولی با خواندن ادامه‌ی متن متوجه خواهید شد که اشتباه فکر می‌کنید. شما می‌توانید به راحتی بر روی میل باکس خود یک forwarder تنظیم کنید و یک نسخه از ایمیل‌های دریافتی را برای جیمیل خود ارسال کنید.

من بین سرویس دهنده‌های ایمیل‌ یاهو و جی‌میل، شخصاً آنتی اسپم جی میل را بسیار قوی‌تر از یاهو می‌دانم؛ لذا توصیه می‌کنم اگر به دنبال خلاصی از شر spam هستید از سرویس Gmail استفاده کنید. شما به راحتی می‌توانید با ست کردن یک forwarder بر روی ایمیل خود که یک نسخه از ایمیل را برای اکانت جیمیل‌تان ارسال کنید. مطمئن باشید که در Gmail ایمیل‌های کاری را دریافت خواهید کرد و تعداد ایمیل spam دریافتی بسیار پایین خواهد بود.

البته افزونه‌هایی هم برای مرورگرها وجود دارد که شما می‌توانید نصب کنید و وقتی با Gmail خود کار می‌کنید اکانت شما هوشمند‌تر می‌شود، به شکلی که ایمیل‌هایی که spam اند را بهتر تشخیص داده و ایمیل‌هایی دوستان شما کمتر در spam قرار می گیرد. یک نمونه از این افزونه Smartr Inbox است.

3- راه کار سوم این است که شما میل سرور خود را بر روی سرویس جی‌میل تنظیم کنید، به این شکل لازم نیست بر روی کل ایمیلهای خود forwarder تنظیم کنید. البته این راهکار نیاز به دسترسی به کنترل پنل هاست داشته و حداقل نیازمند آن است که شما کمی در رابطه با تنظیمات DNS zone دامنه‌ی خود اطلاعات داشته باشید. برای اینکار بهتر است این مطلب را مطالعه کنید.

در انتها لازم است یک تذکر بدهم آن هم آنکه ارسال ایمیل‌های تبلیغاتی به صورت گسترده در گذشته خیلی بهتر جواب می‌داد اما امروز دیگر کاربران اینترنت آنقدر هوشمند شده‌اند که ایمیل‌های spam را از ایمیل‌های واقعی تشخیص دهند لذا در اکثر مواقع ایمیل‌های spam شما توسط کاربران باز هم نخواهند شد که خوانده شوند بنابراین اگر روزی به فکر ارسال ایمیل تبلیغاتی در تعداد زیاد افتادید پول خود را هدر ندهید چون تجربه به من نشان داده که این کار جواب نخواهد داد.

 
منبع
نویسنده
راهکارهایی ساده برای رهایی از شر ایمیل‌های تبلیغاتی


احمد ربیعی
 
تعداد مقالات 3 عدد
       
کپی رایت

مقالات مرتبط: