10 گام تا طراحی لوگویی ایده آل

سه شنبه 27 دى 1390

لوگو (Logo)نقش مهمی در شناسایی کسب و کار، ایفا می‌کند. چگونه می‌توان یک لوگوی تأثیر گذار، طراحی نمود؟ کلیات و پروسه های طراحی لوگو، نحوه قیمت گذاری بر پروژه و... را همراه با معرفی سایت فرا می گیریم.

قبل از طراحی یک لوگو، بایستی دلایل وجودی یک لوگو را دانسته، با اهداف طراحی آن به خوبی آشنا باشیم. لوگو؛ علامتی است که نقش معرف یک شرکت و یا محصول را بازی می‌کند. نشانه ها، پرچم ها، سمبل ها و پاراف ها در لوگو به وفور یافت می‌شوند. لوگو مستقیماً در فرایند فروش یک شرکت یا معرفی زمینه های کاری یک کسب و کار، دخالت ندارد. هویت لوگوها در حقیقت نماینده سمبلی است که در دل خود دارند. لوگوها معرفی می‌کنند اما شرح و بسط نمی دهند. معنا و مفهومی که یک لوگو به مخاطب خود انتقال می‌دهد از شکل ظاهری آن مهم تر است.

برای به تصویر کشیدن این مفهوم، لوگوها را به مثابه انسان ها در نظر بگیرید. انسان ها ترجیح می دهند تا با نام خود، مورد خطاب قرار گیرند و نه با توصیفات طویلی که از یادها می رود. در عین حال لوگوها بایستی، معرف کسب و کارها بوده، به سادگی در ذهن بینندگان بمانند و به خوبی به عنوان نمادی از آن کسب و کار، شناخته شوند.

تنها زمانی یک لوگو، موفق به انجام مأموریت خود می‌شود که قادر به شناخته شدن و شناساندن موضوعیت محوری خود شده باشد. لوگو معرف هویت یک محصول و یا کسب‌وکار است. دقیقاً مشابه زمانی که ما موظف به حفظ و به یادسپاری نام افراد، برای شناخت آن‌ها هستیم.

در ادامه 10 اصل طراحی لوگو، آورده شده است:

1- ویژگی‌های لوگوی خوب را بشناسید

لوگویی متمایز، عمل گرا و ساده را می‌توان به عنوان یک لوگوی خوب شناخت. سادگی و قدرت انتقال پیام لوگو بسیار مهم است. لوگویی می‌تواند موثر واقع شود که اصول کلی طراحی را رعایت نموده و به آن‌ها پایبند باشد

در حقیقت، لوگو باید :

 

• ساده باشد

سادگی لوگو منجر به شناخته شدن سریع و ماندگاری هرچه بیشتر آن خواهد شد. لوگو های تأثیر گذار، درونی پربار و غیر منتظره دارند. اما از حاشیه روی نیز پرهیز می‌کنند.

• به یاد ماندنی باشد

مورد بسیار مهمی که همیشه با اصل سادگی لوگو همراه می‌شود، به یاد ماندنی بودن لوگو است.

• پایدار باشد

در طول زمان هویت خود را از دست نداده و از رسیدن آینده هراسی نداشته باشد. (تا ساله‌ای سال، جلوه ای ماندنی داشته باشد).

• منعطف و تطبیق پذیر باشد

قابلیت استفاده در رسانه های ارتباطی مختلف را داشته باشد.

• در خور و شایسته باشد

برای اهداف از پیش تعیین شده خود، موثر بوده و شایستگی محصول / شرکت نماینده خود را داشته باشد.

  نمونه طرح‌های موثر و شناخته شده لوگو :
 • I love NY
 • Apple
 • London Underground
 • CBS
 • WWF
 • Woolmark
 

2 – شروع پروسه طراحی

هر فرد طراح، پروسه ای منحصر به فرد در طراحی برای خود دارد. از این رو نمی‌توان این موضوع را به عنوان یک کُلیت فراگیر، تلقی نمود. اما اتفاقاتی که در پروسه برندیگ رخ می‌دهد، محوریت عمومی دارد و قابلیت بسط و گسترش به پروسه های شخصی را داراست.

 

• خلاصه طرح

از طریق انجام مصاحبه و یا استفاده از پرسش نامه، می‌توانید از مطالبات و خواسته های مشتریان به خوبی مطلع شده و خلاصه ای از طرح تنظیم کنید.

• تحقیقات

در رابطه با صنعت طراحی، تاریخچه و رقبا، اطلاعات کافی بدست آورید.

• مراجع

به مراجع پیش از شما، به طراحان موفق رجوع کنید. سبک‌های کاری و سیر وقایع قبل را مطالعه نمایید.

• طرح ریزی و پیاده سازی مفاهیم

مفاهیم ادراکی از طرح و نتایج تحقیقات خود را پیاده سازی کنید

• تأمل

در طول پروسه طراحی، وقفه‌هایی به وجود آورید. این کار به پرورش ایده های شما کمک می‌کند. در عین حال می‌توانید با اشتیاق بیشتری به کار خود بازگردید.

• ارائه

نتیجه کار خود را به مشتریان ارائه کنید. پس از دریافت نظرات و بازخورد های آنان به کار ادامه دهید. این کار را تا انتهای پروسه طراحی، به دفعات لازم تکرار کنید.

 

3 – سؤال‌های صحیح بپرسید

یکی از دام‌هایی که بر سر برندینگ پروژه های جدید وجود دارد، نپرسیدن سؤال‌های مهمی است که پاسخ‌هایی حیاتی در کمک به حل مشکلات بعدی دارند. قبل از شروع توسعه کار خود، الزامی ست به تحقیقات پر دامنه ای نسبت به کسب و کار مشتری خود، اهداف آن‌ها، ویژگی‌های بازار و ... پرداخته و تمامی اطلاعات مورد نیاز را به دست آورید. خدمات / محصولات آنان را تست کنید. به فروشگاه های آنان رفته و خود را به خوبی در ورطه کاری آنان قرار دهید تا بتوانید نیازها و بایدهای پروژه خود را دریابید.

  برخی سؤال‌های مهم که می‌توانید قبل از شروع کار از مشتریان خود بپرسید :
 • تا چه میزان حاضرید برای این پروژه، سرمایه اختصاص دهید؟
 • آیا زمان خاصی برای اتمام کار در نظر گرفته‌اید؟
 • اهداف شما از انجام این پروژه کدامند و چرا؟
 • کسب و کار شما چه خدمات یا محصولاتی ارائه می‌دهد؟
 • مخاطب هدف شما کیانند؟ و چه کسانی به نظر شما می‌توانند به عنوان مشتری ایده آل تلقی شوند؟
 • رقیبان شما چه کسانی بوده و مزیت‌های کسب و کار شما نسبت به آن‌ها چیست؟
 • ایده‌ی پشت پرده ای که سبب شد این نام را برای کسب‌وکار خود، انتخاب کنید چه بود؟

4 – پروژه خود را مطابق ارزش آن، قیمت گذاری کنید

به خاطر وجود دلایل و نیازهای متفاوتی که هر شرکت در انجام کارهای خود دارد، ارزش گذاری مالی بر پروژه دشوار می‌شود. وقتی شما تصمیم به طراحی یک لوگو / هویت برند دارید، لازم است به عوامل مختلفی توجه داشته باشید. مواردی همچون؛ تعداد مفاهیمی که باید در لوگو دیده شوند، تعداد نسخه های متعاقب که بعداً ساخته خواهند شد، میزان تحقیقات لازم قبل از شروع کار، بزرگی کسب‌وکار مشتری و ... همگی مواردی تأثیر گذار هستند.

طراحان بایستی در تعیین ارزش مالی کار خود، بسیار متبحرانه و دقیق عمل کنند. طوری که مبلغ مطرح شده هم توجیه پذیر بوده و هم از ارزش کار نکاهد. در صورتی که بتوانید در این راه درست قدم بردارید، می‌توانید به آینده کاری خود امیدوار بمانید.

طراح و نویسنده توانمند، جت فیشر، در مورد چگونگی قیمت گذاری، مقاله ای ارزشمند نگاشته است. مطالعه آن می‌تواند بار سنگینی از دوش شما در فرایند قیمت گذاری، بردارد. ( http://creativelatitude.com/articles/article_1004_fisher.html )

5 – از تجربیات دیگران استفاده کنید

دانستن اینکه چرا دیگران در کار خود موفق شده‌اند، می‌تواند شما را در راهی که آنان طی کرده‌اند قرار داده و نتایجی مشابه برای شما رقم بزند.

برای مثال؛ نگاهی می‌اندازیم به لوگوی کلاسیک کمپانی نایکی (Nike)

این لوگو در سال 1971 توسط کارولین دیویدسون طراحی شد. این لوگو نمونه ای خوب از کارهای پر قدرت، ماندگار و ساده است که بدون استفاده از رنگ و حاشیه، قابلیت انعطاف و مقیاس پذیری زیادی دارد. در عین سادگی، سرعت و روان بودن، سمبلیک نیز هست؛ چرا که نشان دهنده بال مجسمه خدایگان پیروزی یونان باستان می‌باشد. نایک یا نایکی، تنها یکی از لوگوهای جالبی است که در دنیای کسب و کار بر سینه یک کمپانی موفق نشسته است. با ملاحظه و تأمل در کار لوگوها، می‌توان از راز سربلندی آنان پرده برداشت.

 

 

برای مطالعه در رابطه با لوگوها می‌توانید به کتابخانه مراجعه نموده و کتبی در مورد برندینگ مطالعه کنید و یا به آدرس وب سایت‌هایی که در ادامه آمده‌اند، سری بزنید. (http://logooftheday.com) و (http://www.thedesigncubicle.com/2009/05/16-unveiled-logo-design-processes)

  نمونه لوگوهای موفق :
 • Shell Volkswagen
 • NBC
 • ABC
 • Chanel
 • Rolling Stones
 

 

6 – به بهترین وجه ممکن از منابع، بهره برداری کنید

 

  صدها منبع آنلاین و آفلاین مختص طراحی لوگو و برند، وجود دارد. در ادامه به برخی از بهترین‌های این منابع اشاره شده است:
 • لیست جامع طرح‌های لوگو: http://justcreativedesign.com/2008/12/02/logo-design-resources
 • بهترین کتب طراحی لوگو: http://justcreativedesign.com/2009/06/15/logo-design-books/
 • 10 گالری برتر طراحی لوگو: http://logodesignerblog.com/top-best-10-logo-design-inspiration-galleries/
 • نکاتی در رابطه با طراحی لوگو: http://www.thelogofactory.com/logo-design-tips/
 • 45 قانون برای خلق مجموعه ای زیبا از لوگوها: http://tannerchristensen.com/rules-for-logo-design/

 

7 – انتخاب فونت مناسب

فونت استفاده شده در لوگو می‌تواند عامل شکست یا با موفقیت طراحی آن شود. فونت بایستی با اهداف لوگو، هم‌خوانی داشته باشد. برای یافتن فونت مناسب، زمانی خاص را به جستجو و تحقیق درباره آن اختصاص دهید. پس از انتخاب گروهی از فونت‌های مناسب، هریک را امتحان کرده و مقایسه کنید. در انتها، ترکیبی مطلوب از فونت با لوگو پدید آورید. بگونه ای که به اهداف هویت برند و لوگو، خدشه ای وارد نشود.

در صورت نیاز به خریداری فونت، ترسی به خود راه ندهید. همیشه حقوق و مالکیت معنوی فونت‌ها را در نظر داشته باشید. به ویژه برخی فونت‌های رایگان، که مجاز به استفاده تجاری از آن‌ها نیستید.

8 – از ابتذال دوری کنید

در انتخاب عبارات، از خود وسواس به خرج دهید. ایده‌هایی که در جلسات بارش مغزی، پدید می‌آیند را به سادگی نپذیرید. در صورتی که خواهان داشتن لوگویی منحصر به فرد هستید، اولین نظرات ارائه شده را به کار نبندید. ایده های دیگران ارزشمند هستند، اما لوگوی شما برای بی همتا بودن، به بهترین و یکتاترین نظرات نیازمند خواهد بود.

استفاده از کارهای دیگران، کپی برداری و رونوشت از آن در شأن طراحان واقعی نیست. این کار علی رغم غیر اخلاقی و غیر قانونی بودن، دیر یا زود مسبب تخریب چهره شما به عنوان یک طراح، خواهد شد.

  مثال‌هایی از لوگوهای موفق :
 • Federal Express
 • IBM
 • Coca-Cola
 • CNN
 • Disney
 • NASA
 

 

9 – مفاهیم انتقالی را کاهش دهید

در پیمایش ایده‌ها کوتاهی نکنید. تمامی ایده های موجود را بررسی نمایید. لیکن گزینه های زیادی در اختیار مشتریان خود قرار ندهید. این کار، موجب کنترل و تسلط بهتر بر نظرات مشتری و محدود شدن خطاهای ادراکی خواهد شد. در طول کار پروژه، طراح باید نقش راهنما را ایفا کند، مگر در حالتی که به استخدام آژانسی خاص در آمده و خط مشی طراحی از قبل برای او تعیین شده باشد.

وقتی به جمع بندی بر سر مفاهیم می‌رسید، ارائه تمامی نتایج به مشتری و درخواست انتخاب از سوی او، شما را به بیراهه‌ها خواهد کشاند. چرا که انتخاب درست از سوی مشتری، بر اساس نظر و سلایق شخصی او صورت گرفته و هیچ تضمینی مبنی بر انتخاب آنچه شما درست می‌پندارید، وجود ندارد. بدین منظور کافی ست 2 تا 3 انتخاب نهایی، که همگی مورد تایید شما بوده و شما را در همکاری با مشتری به منظور انجام و اتمام پروژه، قادر می‌سازد، ارائه نموده و منتظر نظرات او بمانید. اگرچه تعداد این پیشنهادها در پروژه های مختلف، تفاوت دارد. این شما هستید که به عنوان طراح، گزینه های نهایی را روی میز قرار دهید.

10 – تحویل فایل‌های مورد نیاز

تحویل صحیح فایل‌های مورد نیاز به مشتری، سبب می‌شود آنان هیچ گاه به منظور دریافت نسخه های دیگر از لوگو به سراغ شما نیایند. در عین حال، شما از کار خود راضی‌تر خواهید بود و در صورت نیاز، فقط به ارائه راهنمایی و پشتیبانی فنی بسنده خواهید کرد.

نسخی که در اختیار مشتری قرار می‌گیرند عبارتند از؛ فایل spot-color، CMYK، فایل سیاه و سفید و یک نسخه فایل RGB - عموماً این فایل‌ها در فرمت های EPS و TIFF در اندازه های (1500*1500@300DPI) و JPG/PNG در اندازه (800*80@72DPI) در اختیار مشتریان قرار می‌گیرند.

سخن پایانی

نکاتی که در بالا گفته شد، شما را در تبدیل شدن به یک طراح لوگوی حرفه ای از لحاظ تئوری، رهنمون خواهد نمود. شروع کار با استفاده از این راهنمایی‌ها، کاری بسیار مطلوب و موثر است. اما همیشه دانش خود را با تلاش بیشتر، ارتقاء دهید. قوانین برای شکسته شدن، اختراع می‌شوند. در طراحی لوگو، همیشه 3 اصل عمده وجود دارد؛ طرح ریزی، بررسی و اجرا. به خاطر داشته باشید که لوگو، موضوعی متفاوت از برند و هویت برند است. طراحی لوگو، برندینگ و طراحی هویت برند؛ همگی در کنار یکدیگر، تصویری واحد از یک کسب و کار و یا یک محصول را در ذهن بیننده، پدیدار می‌سازند. اکنون نوبت آن است که نقش طراحی لوگو در هویت برند را بشناسید.

بدترین لوگوها، اگر درست به‌کارگیری شوند، بهتر از لوگوهای خوبی هستند که در جای نادرست از آن‌ها استفاده شده است.

 

 


جاکوب کاس
 
تعداد مقالات 1 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت