10 اصل در طراحی وب

چهارشنبه 26 بهمن 1390

Dieter Rams، یکی از بزرگ‌ترین طراحان قرن بیستم است. همه افراد، 10 اصل مشهور او برای طراحی صنعتی، را به خاطر می‌آورند. در این جا Nuno Loureiro، این 10 اصل را به دنیای طراحی وب سایت وارد کرده است.

طراحی وب

پس از اینکه در کالج با Dieter Rams ، آشنایی پیدا کردم، در رابطه با کارهای او که از سال 1950 برای موسسه برون ساخته بود، علاقه‌مند شدم. ایده‌ها و نظراتی که او در حوزه لوازم خانگی داده است، کماکان الهام بخش این صنعت هستند. بهترین مثالی که می‌توان گفت، کارشناسان و مهندسین فروش شرکت اپل هستند که هنوز از اصول طراحی Dieter Rams، استفاده می‌کنند. یکی از مهم‌ترین ایده‌هایی که او در رابطه با طراحی داده است، به عنوان 10 اصل در طراحی مشهور است. او در ذیل این اصول، در رابطه با اینکه، یک طراح چه چیزهایی باید در ذهن خود داشته باشد، تا به نتیجه مطلوب خود برسد، توضیحات جالبی داده است.

 

از اواخر دهه 70 او، سمینارهایی در رابطه با طراحی را آغاز کرد، او 6 اصل را مطرح کرد. سپس در اواخر دهه 80 این اصول را به عدد 10 رسانید، که کماکان مورد استفاده همگان قرار می‌گیرد. اما من به این فکر افتادم که چرا این 10 اصل را وارد دنیای طراحی وب نکنیم!؟ چرا نمی‌توان از این 10 اصل، برای طراحی وب استفاده کرد!؟ و حول آن به بحث‌های لازم پرداخت! با داشتن 8 سال تجربه در صنعت طراحی وب، تصمیم گرفتم تا این 10 اصل را در زمینه کاری خود معرفی کنم که در ادامه، به آن اشاره خواهم کرد.

1: طراحی خوب، همیشه نوآورانه است.

یکی از پایه های طراحی وب نوآوری است. طراح همیشه باید به خاطر داشته باشد که با نوآوری می‌تواند، موجب تمایز با دیگران شود. در این جا، به دو اصل اساسی اشاره می‌شود.

 • همیشه تلاش کنید با روشی ساخت یافته و ساختارمند، نسبت به ایجاد رابطه با کاربران اقدام کنید و ایده های خود را همیشه پیشرفت دهید؛ و از مرزها بگذرید. در صورت نیاز، از ابزارهای لازم برای ایجاد نوآوری استفاده کنید.
 • همیشه با ابزار آلات جدید اطراف خود، خو بگیرید. این ابزارها شما را برای دستیابی به ایده های نو، کمک خواهند کرد. مدیریت نوآوری بسیار دشوار است، چرا که دنیای اطراف ما هرروز در حال رشد و نمو می‌باشد. برای انطباق پذیری بیشتر با این دنیا لازم است با ذهنی باز به استقبال آن رویم و خود را وقف آن کنیم. در این صورت شما، قادر به داشتن گزینه های متفاوت‌تری برای ادامه کار طراحی خواهید داشت.

2: طراحی خوب، باعث سودمند شدن بیشتر محصول خواهد شد.

برای سودمند کردن یک محصول به چه ابزارآلاتی نیاز دارید؟ چگونه می‌توان یک وب سایت سودمند طراحی کرد؟ البته سودمند بودن یک وب سایت، فاکتوری نسبی است، چرا که افراد دارای دیدگاه های متفاوتی هستند. اما این سودمندی را از سه جهت می‌توان بررسی کرد : اول، برای بازدیدکنندگان، دوم، سودمندی در محتوا و سوم، سودمندی برای انطباق پذیری در دستگاه‌ها. وقتی شما وب سایتی دارید که نیازهای مشتریان در آن برآورده شده و آن چه می‌خواهند را در وب سایت شما می‌یابند، می‌توان گفت شما، وب سایتی مفید برای آنان طراحی کرده‌اید. بدون داشتن محتوای مناسب و سودمند، شما هیچ گاه در پیشبرد وب سایت خود موفق نخواهید بود. از این رو داشتن این محتوا عاملی کلیدی، در سودمندی آن است. اما یکی دیگر از بعدهای وب سایت در قابلیت انتقال آن با دیگر ابزارآلات است، ابزارآلاتی همچون سئو و بهینه سازی برای موتورهای جستجو.

3 : طراحی خوب، زیبایی شناسی را بر می‌انگیزد

تعادل زیباشناسی یک وب سایت، تعادلی است بین جلوهای بصری و سودمندی آن. وب سایت‌های زیبا به آن دسته از وب سایت‌ها گفته می‌شوند که در زمان بازدید از آن‌ها، با تجربه ای جدید و متفاوتی روبه رو شوید و محتوای مورد علاقه خود را در آن می‌یابید. از دیدگاه طراحان وب، 3 نکته مهم وجود دارد، که با در نظر گرفتن آن‌ها می‌توانیم موجبات زیبایی در طراحی وب سایت را فراهم کنیم.

 • مورد اول، رنگ است.
  در استفاده از رنگ‌ها دقت لازم را به خرج دهید، سعی کنید تمام صفحات شما از طعم و مزه ای خاص بهره ببرند. از ترکیب متفاوت رنگ‌ها استفاده کنید و آنان را به درستی به کار ببرید.
 • مورد دوم، جداول و فضاهای خالی در وب سایت شماست.
  استفاده صحیح و ترکیب بندی صحیح جداول و فضای داخل وب سایت، به وب سایت شما نظمی خاص داده و اندازه های استفاده شده در آن را بر اساس اصول هندسی تعریف خواهد کرد.
 • مورد سوم، فن چاپ است.
  روشی است که شما در آن به استفاده از نوع قلم و سبک حروف‌های (Typeface) مختلف می‌پردازید، اهمیت بسیار زیادی دارد. قابلیت خوانایی متون استفاده شده در محتوای شما، بر اساس نوع فنون چاپ و قلم‌های شما، امکان پذیر می‌باشد.

 

4: طراحی خوب، باعث فهم آسان‌تر محصولات می‌شود

طراحی وب

برای اینکه وب سایت شما، به سادگی مورد فهم کاربران قرار گیرد و با آن ارتباط برقرار کنند لازم است اهداف خود از تولید چنین طراحی استفاده شده در وب سایت خود را بیان کنید. کاربری وب سایت شما باید ساده باشد و بازدید کنندگان به سادگی بتوانند در آن به اهداف خود دست یابند. برای مثال اگر شما یک فروشگاه مجازی دارید، هدف شما از راه اندازی وب سایت، فروش است. بنابراین باید طراحی خود را بر این اساس بنا نموده و تجربه ای جالب و مطلوب به مشتریان ارائه دهید. چنان که گویی، وب سایت خود توانایی صحبت کردن با بازدیدکنندگان را دارد.

 

5: طراحی خوب، مزاحمت ایجاد نمی‌کند

عدم مزاحمت یک وب سایت بر دو اصل استوار است.

 • اگرچه طراحان وب سایت مایلند با نمایش گذاشتن توانایی‌های خود در طراحی، تا حد توان وارد جزییات شوند و شاخ و برگ مطالب را زیاد کنند، اما لازم است جزییات گرافیکی وب سایت در حدی باشد که کاربران، دچار سردرگمی نشده و به سادگی به اهداف خود در وب سایت دست یابند.
 • در این مورد در دسترس بودن است. شما باید همیشه اصول اساسی در دسترس قرار داشتن یک وب سایت را رعایت کنید؛ و آن را به عنوان پایه های طراحی خود، قلمداد نمایید.

6: طراحی خوب، صداقت دارد

اما صداقت در طراحی به چه معناست؟ صداقت در طراحی به این معناست که، طراحی ایجاد شده در وب سایت نباید از نیازهای آن فراتر رود. به طوری که جنبه اغراق آمیز داشته باشد. برای مثال اگر دکمه ای در وب سایت خود قرار می‌دهید، دلایل آن باید برای کاربران واضح باشد؛ و یا در هنگام پیش آمد خطاها، با نشان دادن پیغام‌هایی، علت وقوع این خطا را برای آنان، روشن شود. وب سایت صادق، وب سایتی است که امکانات لازم برای دستیابی کاربران به اهداف خود، گزینه های مورد نیاز خود و راهنمایی لازم به آنان ارائه داده و راه دستیابی به هدف را هموار می‌کند.

7: طراحی خوب، با دوام است

اگرچه برای داشتن یک وب سایت با دوام، مباحث بسیار زیادی در این میان وجود دارد، اما یک طراحی خوب همیشه می‌تواند به عنوان یکی از عوامل این موضوع تلقی شود. بنابراین در هنگام طراحی وب سایت، همیشه به زیبایی آن توجه داشته باشید و از تغییرات بی دلیل آن پرهیز کنید. تغییرات شما همیشه باید، بر زمینه تفکرات قبلی صورت گیرد. در کنار به‌روزرسانی محتوای وب سایت خود، جنبه های دراز مدت در ایجاد دوام را در نظر بگیرید. جلوه های بصری و فناوری‌های وب سایت شما نیز، بایستی همگام با محتوا به روز رسانی شوند. معنای با دوام بودن در طراحی وب سایت، با آن چه در دنیای واقعی از آن سراغ دارید، متفاوت است. در این جا منظور، حفظ کاربران وب سایت و ایجاد رضایت دائمی در آنان است.

8: طراحی خوب، طراحی جامع است

یک طراحی خوب، همیشه می‌تواند نظرات کاربران را جلب کرده و جای خود را بیابد. اما یکی از نکات مهم در این زمینه آن است که شما، به طور مداوم از نظرات دیگران از جمله کاربران خود، در رابطه با طراحی وب سایت استفاده کرده و از تجربیات آنان در بازدید از وب سایت خود بهره‌مند شوید.

9: یک طراحی خوب، با محیط خود دوست است

مهم‌ترین نکته در این رابطه، بهینه سازی وب سایت است. اگرچه صرف جویی در اقلام استفاده شده در وب سایت، به معنای حداقل سازی امکانات نیست اما، در این رابطه لازم است به نکات مهمی پرداخته شود. اول این که، در صورت نیاز نسبت به کاهش محتوایی که سرعت دانلود وب سایت شما را پایین می‌آورد، اقدام کنید. دوم : از تصاویری استفاده کنید که برای وب، بهینه سازی شده‌اند. سوم: کد نویسی شما، باید به گونه ای باشد که به راحتی با مرورگر، ارتباط برقرار کرده و انرژی کمتری برای به نمایش گذاشتن وب سایت صرف کند.

10 : یک طراحی خوب، تا حد امکان کوچک و کم مصرف است

و این جا در مورد آخرین نکته، به ارائه نکاتی می‌پردازیم.

همیشه اهداف خود را از ایده‌هایی که بیان می‌کنید، در نظر داشته باشید. سیستم‌هایی را ایجاد کنید که با شفافیت خاصی قابلیت استفاده دارند و از سادگی زیادی برخوردار هستند. در زمان طراحی وب سایت بر مواردی تکیه کنید که از اهمیت بیشتری برای شما برخوردارند؛ و تلاش کنید آن چه می‌آفرینید به سادگی توسط کاربران، دریافت شود. به محتوا اجازه دهید، تا بر روی صفحه محتوای کاربر نفس بکشد. بهترین طراحی‌ها آن‌هایی هستند که، شما قبلاً تجربه کرده‌اید و نه آن‌هایی که بدون دلیل بر ایجاد آنان پافشاری می‌کنید. یکی دیگر از موارد مهم در این رابطه این است که، ما طراحی را برای کاربرانی انجام می‌دهیم که انسان هستند، آنان باید به عنوان هدف نهایی ما در نظر گرفته شوند. این مورد همیشه باید در زمان پروژه های جدید، مد نظر ما قرار بگیرد. همان طور که Like Rams، گفته است «طراح، وکیل مدافع کاربر است که در شرکت کار می‌کند. » در حالی که ما موظف به طراحی پروژه های منطقی هستیم، باید جنبه های احساسی آن را نیز، رعایت کنیم.

زمانی که به گفته های Dieter Rams، فکر می‌کنیم، در می‌یابیم که این گفته‌ها سرشار از الهام هستند و ما را برای ایجاد طراحی‌های بهتر یاری می‌دهند. از این رو است که من معتقدم، اصول استفاده شده توسط این طراح بزرگ قرن بیستم، قابلیت پیاده سازی برای استفاده در ایده های طراحی وب را داشته و صنعت طراحی وب را تحت تأثیرات فراوانی قرار خواهند داد.

 


نونو لوریرو
 
تعداد مقالات 1 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت

مقالات مرتبط: