طراحی وب سایت و پورتال برای کودکان

دوشنبه 26 دى 1390

الیویا دیکینسون : طراحی وب سایت برای کودکان زیر 12 سال، با چالش‌های به خصوصی روبروست که بایستی مد نظر قرار گیرند. این چالش ها تأثیر به سزایی در طراحی سایت برای کودکان و جذب آنان به دنیای مجازی دارد.

قبل از طراحی هر وب سایتی، مخاطب آن مشخص می‌شود. طراحی وب برای کودکان نیز از این قاعده مستثنی نیست. اولین مورد مهم در این زمینه، در نظر داشتن سن و جنسیت آنان است. برای مثال در زمان طراحی برای کودکان بین 7 تا 12 سال بایستی مطمئن باشیم که پسر 7 ساله مخاطب وب سایت که علاقه ای به مطالعه ندارد، به اندازه دختران دوقلوی 12 ساله، شیفته و مجذوب مطالب وب سایت شده باشد.

در کل باید گفت؛ در زمان ایجاد محتوای آنلاین برای کودکان زیر 12 سال، رعایت سادگی را فراموش نکنید – کودکان در این سن، از بازی با کلمات به اندازه کافی لذت نمی‌برند، به محتوای پنهان و مرموز علاقه نداشته و وب سایت‌هایی که در تلاشند ظاهری هوشمندانه از خود ارائه دهند را نمی‌پسندند.

هدف اصلی آنان در استفاده از فضای آنلاین، رسیدن به حجم وسیعی از سرگرمی و بازی‌هاست که به سادگی در دسترس آنان قرار گیرد. کودکان زیر 9 سال، معمولاً به دنبال کاراکترهای مورد علاقه خود در تلویزیون و کارتن‌های معروف هستند. این عاملی است که اغلب اوقات، نقش هدایت کننده آنان در دنیای وب را ایفا می‌کند. رعایت توازن در محتوای وب سایت‌های کودکان بالای 7 سال بسیار مهم است. در عین نقش آرمان‌گرایانه ای که این وب سایت‌ها می‌توانند داشته باشند، رعایت اصول نمایش محتوای تصویری و سرعت در عملکرد تک مرحله ای (به جای چند مرحله ای)، نکته ای است که از هدر رفت و از دست رفتن کودکان کوچک‌تر جلوگیری می‌کند. بیشتر کودکان بالای 7 سال، توانایی خوبی در استفاده از ماوس و گردش‌های آن دارند. این موضوع برای آنان بسیار رضایت بخش است. اما وجود فضایی مناسب برای کلیک و سهولت استفاده از وب سایت نیز برای آنان بسیار مهم است.

 

توانایی خواندن

در هنگام طراحی برای کودکان، به کاربری وب سایت توجه زیادی داشته باشید؛ وقتی ما وب سایت (nic.co.uk) را راه اندازی کردیم، تمامی راهکارهای مناسب برای طراحی بهینه را در نظر گرفته و با استفاده از اطلاعات موجود در مورد مخاطب به تحقیقات لازم پرداختیم.

یکی از موارد مهم، توانایی نوشتن و خواندن است. توانایی‌های یک پسر 7 ساله با یک دختر 11 ساله بسیار متفاوت هستند. وقتی ما قصد قرار دادن قابلیت جستجو را در این وب سایت داشتیم، واقف بودیم که نبود اعتماد به نفس تحصیلی در کودکان زیر 9 سال، ما را به ایجاد قابلیت‌های ویژه‌ی جستجو برای آنان، وادار می‌سازد. قابلیت‌هایی از قبیل؛ تکمیل خودکار موارد تایپ شده در جستجو، پیش بینی موارد متداول در هجی اشتباه لغات و درج تصاویر برای تمامی نتایج جستجو. در مورد اینکه آیا کودکان برای گردش در محیط وب از روشی خاص استفاده می‌کنند، اجماعی وجود ندارد. از این رو طراحان وب سایت‌های کودکان، خط مشی مشخصی در هدایت آنان ندارند. کودکان کوچک‌تر معمولاً تصاویر و کاراکتر های محبوب خود در تلویزیون را دنبال می‌کنند. برخی دوست دارند سریعاً تا آخر صفحه را پایین بروند. برخی دیگر مستقیماً سراغ دکمه «بازی‌ها» می‌روند. اما قابلیت جستجو، بیشتر توسط کودکان بزرگ‌تر، برای یافتن محتوا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به خاطر داشته باشید که «رعایت سادگی» در صفحات اصلی وب سایت، اهمیت فراوانی دارد. از نمایش تصاویر اسلایدی (slideshows)، خودداری کنید. چرا که کودکان با نحوه کار آن‌ها آشنا نبوده و از دسترسی به محتوای آن ناکام می‌مانند. اگرچه کودکان در استفاده از ماوس مهارت‌های خوبی دارند، همیشه کلیدها و دکمه های مناسبی برای استفاده آنان در وب سایت خود داشته باشید. کودکان پیش دبستانی، به دکمه های بزرگ‌تر نیاز دارند تا بتوانند به راحتی بر روی آن‌ها کلیک کنند. اما نیاز کودکان بزرگ‌تر از 7 سال به دکمه های بزرگ، به دلیل نیاز به فهم کارایی دکمه‌ها و استفاده صحیح از آن‌هاست.

و نکته پایانی؛ اینکه کودکان به خوبی به اندازه نوجوانان و بزرگ‌سالان از سرویس‌های مختلفی همچون گوگل و یوتیوب، استفاده می‌کنند. برای مثال؛ کاری که یوتیوب در ارائه محتوای مرتبط با نتیجه جستجو انجام می‌دهد، به عنوان مدلی در وب سایت nic.co.uk، پیاده شد و کارایی مطلوبی در بخش‌های مختلف این وب سایت اعم از؛ کلیپ‌ها و بازی‌ها در بر داشته است.

 

 

 


حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت

مقالات مرتبط: