رنگ‌هایی که به وب سایت شما جلوه ای تمام عیار می‌بخشند.

سه شنبه 27 دى 1390

معانی رنگ ها در فرهنگ‌های مختلف، متفاوت بوده و بعضاً ما را در تشخیص مفهوم دچار خطا می‌کند. سیندی لی، ، در مورد استفاده بهتر از رنگ‌ها به منظور افزایش بازدهی و کارایی وب سایت، توضیحات مهمی داده است.

همیشه دوست داشتم، خود را در محاصره رنگ‌ها ببینم، چرا که باعث برانگیختگی ذهن من می‌شوند. اینکه شما با دیدن رنگی می‌توانید، احساسی خاص را به یاد آورید، نکته ای بسیار جذاب و فریبنده است؛ احساس شادی که مردم با دیدن آسمان آبی دارند و یا محبتی که با رنگ قرمز انتقال داده می‌شود، مواردی مهم در اثبات تأثیر رنگ‌ها در زندگی ما هستند.

در زمان طراحی وب سایت، همیشه درباره چرایی استفاده از یک رنگ بخصوص، با خود کلنجار می‌روم. در مورد خاصیت‌های فرهنگی یک رنگ و تأثیراتی که آن در جامعه داشته است. اهمیت این موضوع برای من به عنوان یک طراح وب، از حیث گستردگی دامنه مخاطبین خود، روشن می‌شود. جایی که هزاران و یا حتی میلیون‌ها بیننده بر کار نظارت دارند. بسیاری از وب سایت‌ها تمایل دارند، بین‌المللی باشند و فرا ملیتی دیده شوند. اما آیا آنان به اهمیت رنگ‌ها توجه دارند؟ آیا معانی منتقل شده توسط رنگ‌ها را می‌شناسند؟

برای مثال؛ وب‌سایتی که با تم ازدواج در ایالات متحده ساخته می‌شود، رنگ سفید را به عنوان رنگ اصلی خود استفاده می‌کند. اما این موضوع در چین متفاوت است. آنجا ترجیح می‌دهند از رنگ قرمز استفاده شود. چرا که سفید برای مراسم‌ها عزاداری، کاربرد دارد. در فرهنگ چینی، قرمز نماد خوشبختی، شانس و عشق است و ترکیبی از آن با رنگ زرد، نشان دهنده ثروتی شاهانه خواهد بود.

آیا می‌دانید انتخاب‌های رنگی rosetta stone چه بوده است؟ در کل باید گفت در کار طراحی، رنگ‌های آبی و بنفش، رنگ‌هایی امن و اطمینان بخش هستند. آبی معمولاً برای انتقال پیام‌های مثبت استفاده می‌شود و در خود نشان‌هایی از شادی، مثبت نگری و اعتماد به نفس دارد. در حالی که این حقیقت در بسیاری از فرهنگ‌ها یکسان است، در کشورهایی همچون ژاپن و هندوستان معانی بسیاری متفاوتی از رنگ آبی برداشت می‌شود. در هندوستان برای عزاداری استفاده شده و در ژاپن مفهوم تبه کاری و فرومایگی دارد.

رنگ دیگری که آرامش بخش و مطمئن به نظر می‌رسد، بنفش است که با ثروت و شکوه همراه می‌باشد. میراثی که از گذشته برای ما بجای مانده و در آن رنگ بنفش، نمادی از وضعیت در جامعه بوده است. نماد برداشت محصول از دریا در شب هنگام و روشنی آن که به سحر نمی‌رسد. اما در تایلند شاهدیم که این رنگ به عنوان رنگ عزا استفاده می‌شود.

 

اینکه در کشورهای مختلف برای ابراز سوگواری برای یک عزیز از دست رفته، رنگ‌هایی بسیار متفاوت استفاده می‌شود، مطلبی شگفت انگیز است. در ایالات متحده و انگلستان، رنگ سیاه مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما مطابق آنچه در جدول روبرو مشاهده می‌کنید، استفاده از رنگی بخصوص برای عزاداری در سرتاسر جهان، با اختلافات گسترده همراه است.

 

 

مخاطب خود را بشناسید

با وجود ابهام‌های فراوانی که در بالا ذکر شد، شما ممکن است به این فکر افتید که؛ رفتار عاقلانه خودداری از بکارگیری رنگ‌ها در طراحی است. اما حقیقت چیزی دیگر است. بهتر است با استقبال از تفاوت‌ها، تلاش کنید پیام خود را به شکل هرچه بهتر انتقال دهید. مخاطب خود را شناسایی کرده و وب سایت را بر اساس نیازهای آنان طراحی کنید. در صورتی که دامنه مخاطبین شما گسترده است، وب سایت را لوکالیزه و منطقه ای کنید.

البته در استفاده از ترکیب‌های رنگی، بایستی به ملاحظاتی خاص دقت داشته باشید. برای مثال، بازار بورس را در نظر بگیرید. در کشورهایی همچون ایالات متحده، انگلستان و ژاپن، رنگ‌های آبی و یا سبز نشان دهنده یک شاخص مثبت هستند و رنگ قرمز، بیانگر شاخص منفی است. این واقعیت در تایلند و کره، دقیقاً معکوس است. در این 2 کشور رنگ قرمز نشان دهنده خوش اقبالی و ثروت هستند. بنابراین به منظور انتقال پیام درست به مخاطبین، دانستن تفاوت‌های فرهنگی آنان الزامی است و شما را از ارتکاب اشتباهات باز می‌دارد.

 

 

علاوه بر این موضوع بایستی دانست که در هر 12 نفر، یکی به بیماری کور رنگی مبتلاست. بنابراین رنگ‌ها بایستی طوری انتخاب شوند که وسیله ای در کمک به انتقال پیام باشند و نه اینکه خود معنای اصلی پیام تلقی شوند. آزمایشی خوب در این رابطه، حذف رنگ‌ها از تصویر و مشاهده آن به منظور دریافت این موضوع است.

جعبه ابزار یک طراح، حاوی ابزارهای مختلفی است، که همگی بایستی با حساسیت خاصی استفاده شوند. برخی اوقات وب سایت‌هایی را با رنگ پس زمینه قرمز روشن دیده می‌شود. رنگی که بعضاً در فضای اتاق دیده می‌شود و استفاده از آن باعث قرمزی چشم خواهد شد. وب سایتی با موضوع سلامتی، بایستی از چنین انتخاب‌هایی اجتناب کند. اشباع شدگی زیاد که در این رنگ، باعث افزایش اضطراب و کاهش تحمل کاربران می‌شود. اگرچه این مورد فقط یک مثال است. اما حقیقت را به وضوح به تصویر می‌کشد.

آیا تا کنون به رنگ یونیفرم کارکنان بیمارستان‌ها توجه کرده‌اید. آیا رنگ‌های بنفش، سبز و یا آبی که بر این البسه دیده می‌شود، تصادفی هستند؟ خیر. هدف استفاده از چنین رنگ‌هایی، ایجاد احساس آرامش، اطمینان و سادگی هستند. هرچه این رنگ‌ها، ملایمت بیشتری داشته باشند، به هدف نزدیک‌تر شده‌اند. بنابراین، در زمان طراحی وب سایتی در زمینه سلامتی، از رنگ‌هایی استفاده کنید که باعث آرامش کاربر و نه ایجاد هیجان در او می‌شوند.

احساس منتقل شده توسط یک وب سایت را می‌توان با ایجاد تغییرات ساده در رنگ‌ها، تغییر داد. وب سایت بیمارستان دانشگاه لندن نمونه ای است، که من طراحی آن را بر عهده داشته و 4 نمونه متفاوت از آن را با تغییرات رنگ ارائه نموده‌ام.

 

 

هر طراحی، احساسی متفاوت، القا می‌کند. مشکی؛ بیانگر تخصص، قانون گرایی و البته مرگ است. قرمز؛ به قرمزی خون نزدیک شده و صدمات فردی را نشان می‌دهد. 2 مورد بعدی آبی و سبز هستند که از این میان من آبی را انتخاب می‌کنم. چرا که رنگ سبز دارای روشنایی خاصی است که ما را تا حدودی از هدف وب سایت (ایجاد آرامش و اطمینان) دور می‌کند.

استفاده از روشنایی

مثال بیمارستان را با وب سایت‌هایی که برای کودکان ساخته می‌شوند، مقایسه کنید. کودکان از رنگ‌های روشن اشباع شده لذت می‌برند. چرا که باعث تحریک ذهن و جلب توجه آنان می‌شود. با استفاده از رنگ‌های متعدد، شما می‌توانید آنان را تشویق به ماندن در وب سایت نمایید. به ویژه استفاده از رنگ‌های گرمی چون قرمز و زرد به همراه تن‌های سرد آبی و سبز می‌تواند موثر واقع شود. برای بکارگیری بهترین رنگ‌ها برای کودکان کافی است بر رنگ‌هایی که بیشتر در اسباب بازی‌ها استفاده می‌شوند تمرکز کنید. این رنگ‌ها معمولاً، رنگ‌های روشن توپر و ساده ای هستند که با دقت تمام، به کار گرفته شده‌اند.

آخرین مثالی که در این رابطه ذکر می‌شود، مربوط به وب سایت‌های مواد خوراکی و غذاهاست. به عنوان طراحان این موضوع، شما بایستی به دنبال رنگ‌هایی باشید که باعث ایجاد حس گرسنگی در فرد می‌شود. از آنجا که غذاها خود با دامنه وسیعی از رنگ‌ها همراه هستند، انتخاب یک پالت رنگی خاص برای این موضوع بسیار مشکل خواهد بود. در کل می‌توان گفت رنگ‌هایی چون قرمز، زرد، نارنجی و سبز باعث ایجاد اشتها در افراد شده و احساسی گرم و دوست داشتنی را برای آنان به همراه دارند. استفاده این رنگ‌ها توسط burger king, La tasca, Sainsbury در وب سایت‌های برندینگ این شرکت‌ها تصادفی نیستند. این پالت‌های رنگی کاربر را به سر حد گرسنگی می‌رسانند. در حالی که آبی با کاربردی کاملاً متفاوت، می‌تواند موجب سرکوب و فرونشستن اشتهای شما شود.

 

 

رنگ‌های استفاده شده در این وب سایت‌ها، می‌توانند احساس گرسنگی شما را برانگیخته و بر اشتهای شما بیفزایند دانستن تئوری رنگ‌ها و تأثیرات پالت‌های مختلف رنگی می‌تواند شما را در طراحی وب سایت‌هایی با حد اکثر ارتباط رنگی یاری کند. اما به خاطر داشته باشید همیشه از قدرت خود به عنوان یک طراح استفاده کرده و خردمندانه پیش رفته انتخاب‌های رنگی هرچه بهتری داشته باشید.

بررسی موردی : توییتر (Twitter)

در مواجهه و بازدید اولیه از وب سایت توییتر در خواهید یافت که این وب سایت از رنگ آبی به عنوان رنگ اصلی استفاده کرده است. همان طور که می‌دانیم آبی نماینده امنیت و آرامش است. پس دلیل استفاده از آن در این وب سایت نیز روشن خواهد بود. این وب سایت از زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی، ژاپنی، کره ای و اسپانیایی، پشتیبانی می‌کند. پشتیبانی از زبان‌های مختلف به معنای گستردگی دامنه مخاطبین یک وب سایت و در برگرفتن فرهنگ‌های متفاوت است. می‌دانیم که از هر 12 نفر یکی به کور رنگی مبتلاست. حال اگر از نگاه آنان به وب سایت بنگریم چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

در صورتی که ترکیب کنتراست و رنگ‌ها خیلی به هم شبیه باشند، بخشی از مخاطبین وب سایت، قادر به رویت محتوای آن نخواهند بود. برای شبیه سازی موقعیت کور رنگی می‌توان از نرم افزارهای متفاوتی استفاده نمود. یکی از آن‌ها، color oracle است که سازگار با ویندوز، مک و لینوکس طراحی شده و امکانات خوبی دارد.

رنگ‌ها تنها ابزار شما نیستند. اما لازم است این ابزار بسیار مهم به درستی به کار رفته و قدرت خوانایی محتوای وب سایت را از بین نبرند. با استفاده از نرم افزار color oracle از وجود چنین ضعف‌هایی جلوگیری کرده و تغییرات لازم را اعمال کنید. به خاطر داشته باشید وب سایت شما بایستی قابلیت رویت و خوانایی برای بیشترین ظرفیت ممکن از کاربران را دارا باشد.

وب سایت استاندارد توییتر. (قابل مشاهده توسط افرادی که به کور رنگی مبتلا نیستند)

 

 

توییتر برای افرادی که دچار کور رنگی خفیف Deuteranopia (ناتوان از دیدن رنگ‌های قرمز و سبز) هستند.

 

 

Protanopia :این نمونه نقص بینایی باعث دیدن قرمز به حالتی تیره خواهد شد. این مورد کمتر شایع است.

 

 

Tritanopia : نادرترین نوع کور رنگی است. توانایی افراد مبتلا در دیدن طیف رنگ‌های آبی و زرد، محدود می‌شود. توییتر برای آنان به شکل بالا دیده می‌شود.

 

 

 

 


سیدنی لی
 
تعداد مقالات 1 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت

مقالات مرتبط: