ترفندهای سئو که شما را در لیست سیاه گوگل قرار می دهد

یکشنبه 6 آذر 1390

گلن آلن، مدیر اجرایی در موسسه مشاوره ای، ده نمونه از ترفندهای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو یا همان سئو که نبایست بکار بسته شوند را تبیین نموده است. این تکنیکها باعث بلاک شدن سایت شما می شود.

کلاه سیاه (Black hats)

این واژه در فیلمهای قدیمی وسترن، برای شناساندن شخصیت های منفی استفاده می شدند. این اصطلاح در حیطه (Search Engine Optimization )SEO یا همان بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجونیز به کابوی های بی اخلاق وب، اطلاق می شود . همانطور که کلاه سفیدها در این فیلم ها، به عنوان شخصیت مثبت و قهرمان بودند، در SEO نیز به همین منوال شناخته می شوند.

 

قانون موتور جستجو

وب دارای یک کلانتر است. او مرد قانون بوده، قوی است و بر کار خود تسلط دارد. مردم او را به نام گوگل می شناسند. اگر قرار بود در یکی از فیلمهای وسترن بازی کند، نقش او توسط جان وین (John Wayne) ایفا می شد. این کلانتر در تلاش است صحنه وب را از قانون مداری لبریز کرده و میدان را برای کلاه سفید هایی که به تولید محتوا بر روی وب مشغولند، آرام و امن نگه دارد. در حالیکه وب سایت های کلاه سفید به قانون احترام می گذارند، موتورهای جستجو دائماً تحت تاثیر حرکات غیر اخلاقی کلاه سیاه ها قرار می گیرند. در عرصه طراحی سایت سئو ،  بعضاً کاربران اینترنت در این گیر و دار دچار سردرگمی شده و قادر به تشخیص وبسایتهای مورد اعتماد از وبسایتهایی که با محتوای آلوده به اسپم پر شده اند، نخواهند بود. این نوشته، بهترین راههای افتادن در دام "کلانتر گوگل" را نشان می دهد...

 

داروی نامناسب (bad medicine)

1) انباشتگی کلمات کلیدی (keyword stuffing)

یک روش خلافکارانه و اصطلاحاً داروی بد و نامناسب است. استفاده از کلمات کلیدی به طور صحیح، در این مقوله نمی گنجد.درحال حاضر فقط بر روی استفاده ناصحیح از این کلمات بحث می کنیم. کثرت تعداد نامتعارف کلمات کلیدی، باعث بی استفادگی کلمات مترادف می شود و دسترسی به محتوای مورد نظر کاربران عادی را غیر ممکن می کند. بنابراین مردم از مطالعه محتوای شما محروم خواهند شد. این در حالیست که روبات های موتور جستجو کماکان قادرند این کار را انجام داده و در نهایت این شما هستید که ملزم به پرداخت بهای جریمه خواهید بود.

میانگین متعارف برای استفاده از کلمات کلیدی در وب سایت شما، بایستی بین 2 تا 8 درصد کل کلمات استفاده شده در سایت باشد. پس در زمان انتشار مطلب، بجای تفکر در مورد رتبه بندی (page ranking)، به فکر مخاطبین و بازدیدکنندگان وبسایت خود باشید.

2) متن مخفی (Hidden text)

چشمان انسان قادر به دیدن این متن ها نیست. این لینکها و کلمات کلیدی در طی همرنگ شدن با رنگ پس زمینه، مستتر شده و از دید کاربران به دور می مانند. اما به سادگی توسط روبوت های موتور جستجو، تشخیص داده می شوند.

روشهای پیچیده تری همچون استفاده از لایه های زیرین برای نشاندن کدها و کلمات کلیدی انباشته، برای موتور جستجوقابل تشخیص هستند. وب سایتهای کلاه سیاه همیشه برای ارتقاء رتبه خود در موتورهای جستجو، از درج محتوای مستتر استفاده می کنند و توجهی به مرتبط بودن با درخواست تایپ شده کاربران در این موتورها ندارند. بر اساس قوانین گوگل، وب سایت شما بایستی با هدف استفاده کاربران ساخته شود و نه برای موتور جستجو. نادیده گرفتن این توصیه و قرار دادن متون یا لینکهای مخفی، منجر به قرار گرفتن وب سایت شما در لیست سیاه گوگل خواهد شد.

3) درگاه ورودی / دروازه / پل / صفحات پرتال (doorway/gateway/bridge/portal pages)

ویژه منحرف کردن روبوت موتور جستجو ساخته شده اند. برای هدف گیری عبارات و کلمات کلیدی خاص تعبیه شده و اغلب، فعالیت کاربر را دچار مشکل می کنند. این ترفند های ساده، کاربر را به صفحاتی هدایت می کنند که حاوی هیچ مطلب و محتوای مطلوبی برای او نیستند.( به غیر از لینک های برجسته " click here"، که مارا به اهداف واقعی در وب هدایت می کنند).

وب مستر های کلاه سیاه، اقدام به ایجاد صفحات پرتال یا پل می کنند که درآنها کاربر، ملزم به کلیک بر یک لینک خاص می شود. سپس با استفاده از فرمانهای meta refresh، شما را به وبسایتی دیگر می فرستند ( در حالی که شما هیچ علاقه ای به این امر ندارید). به همین دلیل، بسیاری از موتورهای جستجو از پذیرش وبسایتهایی که از تکنیک fast meta refresh بهره می برند، خودداری می کنند.

4) در لفافه پیچیدن (cloaking)

با استفاده از آدرس IP و عاملهای تحویل انجام می گیرد. همانطور که انسانها دارای هویت هستند، روبوت ها نیز توسط آدرس IP، شناخته می شوند. در این روش 2 نوع محتوا ایجاد می شود، یکی برای تحویل به روبوت گوگل و دیگری برای نمایش به بازدیدکنندگان وب سایت. روبوت گوگل توسط صفحات جعلی ( صفحاتی که معمولاً حاوی مطالب و کلمات کلیدی مرتبط هستند )، فریب داده می شود و درنتیجه، این وب سایت رتبه ای بالاتر در نتایج جستجوی گوگل بدست می آورد. وقتی کاربر با تصور اینکه آنچه به دنبال آن بوده را یافته، بر روی لینک، کلیک می کند و به صفحه ای هدایت می شود که هیچ ارتباطی با مطلب مورد نظر خود نداشته است.

5) وب سایتهای آینه (mirror websites)

دو یا چند وب سایت که محتوایی یکسان دارند، اما از کلمات کلیدی و متا تگ های (meta tags) مختلف برای دستیابی به رتبه بالاتر در نتایج جستجو، استفاده می کنند. این تکنیک، قوانین بسیاری از موتورهای جستجو را زیر پا میگذارد در نتیجه ممکن است تمامی وب سایتهای آینه شما در لیست سیاه قرار گیرند.

همسایگی نامناسب

6) لینک زارها یا همان لینکستان ها (link farms)

به ویژه نوع (FFA)، سریعاً توسط موتور جستجو مسدود می شوند. وقتی گوگل، یک لینک FFA: free-for-all) ( را در گروه " همسایگی نامناسب " شناسایی می کند، تمامی لینکها و صفحات مرتبط با آن را مسدود کرده و از بالا رفتن رتبه ی آنها در نتایج جستجو، جلوگیری می کند. نحوه فعالیت لینک زارها باتبادل لینک در چند وبسایت صورت می گیرد. در این میان، مسیرهای رفت و برگشت بین وبسایتها پدید می آید. مسیرهایی که باعث سردرگمی کاربر شده و فقط برای افزایش ترافیک بین این وبسایتها، کاربرد دارند. لینک زار هم توسط کاربر انسانی و هم توسط برنامه های خودکار ساخته می شوند. در کل سرمایه گذاری در آنها، امری بیهوده و بی نتیجه به نظر می رسد.

7) شبکه لینکهای بازگشتی مستقل(IBLN :independent backlink network)

نوع کاملاً متفاوتی از اختلال است. کلاه سیاهان متمول و زمان سوز، ممکن است به استفاده از IBLN، روی آورند. در این روش گروهی از وبسایتهای مستقل ساخته می شوند که تنها یک هدف دارند و آن ارتقای رتبه وب سایت اصلی درنتایج جستجو است. در این وبسایتها، صفحاتی طراحی شده که حاوی لینکهای بازگشتی به وب سایت اصلی بوده و بازدیدکنندگان را به آن سو، هدایت می کنند. مطمئن باشید دراین روش، هزینه و زمان زیادی از شما، صرف خواهد شد و گوگل در نهایت، با شناسایی سرنخ در این سلسله از وب سایتها، شبکه شما را شناسایی کرده و به طور کل از دیده شدن در نتایج جستجو، محروم خواهید شد.

8) تولید لینک بازگشتی (Backlink Generation)

تولید لینک خوب است اما تولید سریع و پردامنه آن، نتایج خوبی درپی ندارد. یک وبسایت جدید با تعداد لینکهای زیاد و غیر منتطره، متهمی مناسب برای گوگل تلقی میشود. چرا که معمولاً اسپمرها اقدام به استفاده از تعدد لینک در کارهای خود می نمایند. از این رو ممکن است وب سایت شما نیز یکی از آنها شمرده شود. بنابر این همیشه در تولید لینک، برای جلوگیری از جریمه شدن توسط گوگل، رعایت تعادل را فراموش نکنید.

وقتی یک لینک بازگشتی را در وبلاگ و یا وبسایت خود قرار میدهید. تلاش کنید حداکثر انطباق با مطلب مورد ادعا را داشته باشد و به صِرف قرار دادن لینک بازگشتی بسنده نکنی. با تولید محتوای منحصر بفرد، از شناخته شدن به عنوان اسپمر جلوگیری نمایید.

9) وب سایتهای اسکرپر (scraper sites)

دزدی اتومبیل و فروش قطعات آن، معادل معنایی خوبی برای کاری است که این وبسایتها انجام می دهند. آنها، محتوای موجود بر روی وب را می دزدند. آنها اغلب این کار را برای کسب درآمد تبلیغاتی و دستکاری در رتبه نتایج جستجو، انجام می دهند. کاری که شباهت زیادی به فهرست سازی وب دارد ( کاری که موتورهای جستجو در تهیه لیست های رتبه بندی انجام می دهند).

وب مسترهای کلاه سیاه و بی پروا از این روش در جمع آوری محتوای وب، استفاده می کنند. آنها حتی زحمت دوباره سازی آن را به خود نمی دهند. در برخی موارد با عدم ارجاع به منبع اصلی، قوانین کپی رایت را نیز نقض می نمایند.

10) صفحات فیشینگ (phishing pages)

بر اساس گفته گوگل ؛ "صفحاتی که به منظور داشتن شباهت کامل به صفحه ای دیگر ایجاد می شوند و هدف آنها ربایش اطلاعات شخصی افراد است را صفحات فیشینگ می نامند". چرایی قرار گرفتن این صفحات، در لیست سیاه گوگل کاملاً مشخص است. بنابراین، هیچ گاه به ساخت آنها نیندیشید.

 

 


علی نقوی الحسینی
 
تعداد مقالات 4 عدد
       
کپی رایت