در طراحی وب سایت خود بیشترین بهره برداری تجاری را داشته باشیم

چهارشنبه 16 آذر 1390

جیمز هولمز (مدیر آژانس تجارت الکترونیک Blueclaw ) در مورد بهره برداری از یک وب سایت و ارتباط آن با سئو (SEO)، متذکر مطالبی شده است. رعایت این موارد می توند وب سایت شما را به یک منبع درآمد تبدیل کند.

در خلال اوضاع نابسامان و رکود اقتصادی در بریتانیا، تجارت الکترونیک همچنان به عنوان یکی از کانون های قدرت و بارقه های امید اقتصادی، درخشان است. رشد سالانه پیش رونده آن که با نرخی 10 الی 15 درصدی روبرو است، نشان از رونق این صنعت در آینده دارد. در گزارشی که اخیراً توسط گروه تحقیقاتی بوستون منتشر شده است، ارزش اقتصادی اینترنت در انگلستان در سال 2009 در حدود 100 میلیارد پوند تخمین زده است. این رقم برابر 7.2% از کل سرانه تولید ناخالص داخلی (GDP) این کشور است. جالب اینجاست که 60% این رقم را خریدهای آنلاین تشکیل می دهد. بنا برآنچه در این گزارش آمده است، تا سال 2015، اقتصاد اینترنتی انگلستان، 10% از کل تولید ناخالص داخلی این کشور را به خود اختصاص خواهد داد.

 

در برخی موارد، فروش در اینترنت اتفاق نمی افتد. بلکه بازاریابی آنلاین که توسط خرده فروشان بروی وب صورت می گیرد، موجب خرید در محل فیزیکی فروشگاهها می شود. بدین سان، اینترنت، نقش کلیدی خود را در این پروسه حفظ کرده و منجر به اتخاذ تصمیم نهایی خریداران در محل فروشگاه می شود.

 

سادگی و صراحت

در صورتیکه شما نیز علاقمند به طراحی وب سایتی تاثیر گذار هستید، اصل اول ؛ رعایت اصول صراحت، روشنی و سهولت کاربری وب سایت است. در این صورت وب سایت شما، هم مورد توجه خریداران قرار گرفته و هم موتورهای جستجو، به بهترین نحو باآن در تعامل خواهند بود.

مواردی چون؛ سهولت استفاده، قابلیت جستجو در وب سایت، نمایش محصولات و استفاده از تصاویر و توضیحات مورد نیاز برای آنها ( شامل عکس، ویدئو و...)، قرار دادن بخشی به منظور پاسخگویی به سوالات متداول کاربران (FAQ : frequently asked questions) و... ، شما را در بهره براداری هرچه بیشتر از وب سایت وجلب رضایت کاربران، یاری نموده و فرایند بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو (SEO) را نیز تسهیل می نماید.

موارد دیگری همچون، حذف الزامات ثبت نام کاربران؛ راهی سریع برای افزایش بازدهی است. به منظور دانستن راههای بیشتر در این راستا، مطالعه و استفاده از قابلیت بهینه ساز وب سایت گوگل (Google Website Optimizer)، پیشنهاد می شود.

 

جستجوی وجهی یا ناوبری وجهی(Faceted search)

جستجویی که با اعمال فیلترها در نتایج، بدست می آید و امروزه در وب سایتهای تجارت الکترونیک، همچون ASOS، رونق فراوان یافته است، در واقع نتایج جستجو را بر اساس برند، قیمت، اندازه و یا دیگر فاکتورهای مشخصه محصول، گروه بندی کرده و کاربر را در شناسایی آدرس های دلخواه یاری میرساند. علاوه براین، کار فهرست بندی موتور جستجو نیز ساده تر خواهد شد. برای مثال عبارت " کفش های مجلسی مشکی سایز 9 "، نسبت به عباراتی که از کارکتر ها و اعداد در آن استفاده شده، قابل هضم تر و بهینه تر است. نکته مهم در استفاده از جستجوی وجهی، گروه بندی و زیر گروه بندی در نتایج جستجو است. با این کار، دقت در جستجو افزایش یافته و صفحات با محتوای یکسان، در نتایج ظاهر نمی شوند.

در کنار ساختار وب سایت و آنچه گفته شد، ایجاد لینک ها نیز از اهمیت زیادی در ارتقای رتبه وب سایت در نتایج موتورهای جستجو برخوردار است. استفاده از بهترین محتوای موجود مربوط به کالای شما و بهره گیری از محتوایی که توسط کاربران ایجاد می شود (که معمولاً در قالب ارائه نظرات انجام میشود ) یکی از راههایی است که می تواند، لینک را مورد توجه دیگران قرار دهد. سعی کنید، وب سایتی منبع برای صنعت خود باشید. از تامین کنندگان و مشتریان خود بخواهید، شما را در لینک های خود قرار دهند. وبلاگی را به منظور انتشار اخبار روزانه مرتبط با صنعت و یا زمینه کاری خود، اختصاص دهید. در این صورت در جذب لینکهای بیشتر، موفق تر خواهید بود.

ایجاد لینک ها و اتصال آنها به صفحات رده بالای وب سایت و صفحه اصلی نیز نکته مهمی است که نبایست فراموش شود. اشتباه رایجی که در این ارتباط رخ می دهد، استفاده از متونی است که توسط رقبا در مورد محصولات، قبلاً ایجاد شده است. استفاده از متون و محتوای جدید شما را هم در بهینه سازی برای موتور جستجو و هم طراحی سایت سئو و هم برای کاربران، متمایز خواهد کرد.

 

اجتماعی باشید !

افزودن ابعاد اجتماعی به وب سایت و جنبه های تئوریک آن از موارد بسیار مهم در ارتقاء رتبه وب سایت هاست. بخش نظرات و انتقادات کاربران ( در صورت فعال بودن ) می تواند تاثیرات کلیدی بر نظر بازدیدکنندگان از وب سایت شما داشته باشد. اکنون در برخی وب سایت ها، قابلیت پرسش سوالی خاص در مورد محصولات و دریافت پاسخ از طریق پروفایلهای وب سایتهای اجتماعی همچون فیس بوک، فراهم شده است. این سوال و جواب میتواند از طریق صفحه ارتباطات اخباری شخصی فیس بوک و یا بر صفحه فیس بوک شرکت انجام گیرند. ارسال ایمیل اوتوماتیک به خریداران، چند روز پس از انجام خرید میتواند، فرصتی خوب برای حفظ ارتباط با مشتریان و دریافت نظرات و بازخوردهای ارزشمند آنان باشد. استفاده از گزینه های تشویقی همچون؛ در نظر گرفتن تخفیفاتی برای آن دسته از مشتریان که اقدام به درج نظرات خود می کنند، می تواند راهکار خوبی برای افزایش حجم نظرات دریافتی از کاربران باشد.

سال گذشته، طبق اعلام موتورهای جستجوی گوگل و بینگ، لینکهایی که در فیس بوک وتوییتر مورد علاقه و پیگیری کاربران قرار گرفته اند، در نتایج جستجو، از رتبه های بالاتری برخوردار خواهند بود. بنابراین ،داشتن حضوری فعال در این شبکه های اجتماعی میتواند برای وب سایت شما بسیار پر اهمیت تلقی شود. برقراری ارتباط مستقیم با مشتریان، به جای ارسال پیامهای بازاریابی عمومی بر روی اینترنت، میتواند موجب جلب اطمینان شده و آنان را از بازدید کننده به خریدار تبدیل کند. درج نظرات و انتقادات واقعی از طرف کاربران واقعی، راه مناسبی برای جلب اطمینان بازدیدکنندگان وب سایت خواهد بود.

 

 

 


حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت