هیچ وقت این کلیدواژه ها را برای سئوی وب سایت تان انتخاب نکنید!

یکشنبه 27 اسفند 1391

به موازات فهرستی که از کلیدواژه های هدف تهیه می کنید، باید فهرست دیگری هم از کلیدواژه های منفی که نباید روی آنها تولید محتوا شود تهیه کنید.این مقاله راجع به کلیدواژه ها یا کلمات کلیدی منفی!
یک سئوکار حرفه ای ، به موازات فهرستی که از کلیدواژه های هدف تهیه می کند ، می بایست فهرست دیگری هم از کلیدواژه های منفی که نمی بایست روی آنها تولید محتوا نمود و رتبه ای کسب کرد! تهیه نماید. شاید واژه "کلیدواژه های بد!" را نشنیده باشید و برای شما سوال شود که، مگر کلیدواژه بد هم داریم؟ بله! اگر این مقاله را بخوانید با این کیووردها بیشتر آشنا خواهید شد.

"کلیدواژه بد" یعنی چه؟
هر کلمه کلیدی یا کلیدواژه ای که کسب رتبه در آن و پیدا شدن در صدر نتایج و جذب مخاطب و مشتری در آن، به صلاح کسب و کار ما نباشد و سودی نسیب مان نکند و یا حتی به ضرر ما تمام شد را کلیدواژه بد یا منفی می نامند.

کلیدواژه های بد یا منفی، میوه ممنوعه کسب و کار شما هستند که باید، حتی الامکان، از به کار بردن این کلمات یا عبارات، در متون و مطالب امتناع کنید!

چگونه این فهرست را تهیه کنیم؟
همچون کاری که در یافتن کلیدواژه های هدف یا "تحقیق کلیدواژه ای" ( Keyword Research  ) لازم است ، در پیدا کردن کلیدواژه های بد هم، باید با صاحب کسب و کار مصاحبه کرد، کسب و کار وی را شناخت، مخاطبان کسب و کار را بررسی کرد و اطلاعات و وضعیت رقبا را سنجید.  

چرا باید چنین فهرستی تهیه کنیم؟ کافی است این کلیدواژه ها را پوشش ندهیم!
بله! موضع همین است! این کلیدواژه ها میوه ممنوعه اند که نه شما و نه متخصص سئوی بعدی و نه وبمستران سایت، نباید به سراغ این کلیدواژه ها بروند و سعی کنند، حتی الامکان از به کار بردن این کلمات یا عبارات ممنوعه ، در متون و مطالب شان امتناع کنند. سعی کنند تا ترکیبات این عبارات در سایت شان پیدا نشود! این تفکر که بالا آمدن و یا بالا ماندن در یک کلیدواژه چه ضری دارد ، یک فکر اشتباه است. لذا حتی اگر مخاطبین یک کیلدواژه، برای کسب و کار ما نه سود داشته باشند و نه ضرری برسانند، بازهم بهتر است در آن یافت نشویم! چرا که به تقویت پارامتر منفی Bounce Rate سایت کمک می کند.

چگونه کلمات کلیدی بد را تشخیص دهیم؟
با استفاده از ملاک های زیر می توانیم کلیدواژه های بد را تشخیص دهیم. البته بررسی هر ملاک، بستگی به استراتژی های کسب و کار شما، موقعیت درآمدزایی تان، میزان نیازتان به مشتری جدید، طیف بازار هدف و ... دارد. اما برای درک بهتر ، در هریک از ملاک های زیر ، فرض می کنم شما صاحب یک شرکت "طراحی سایت های اینترنتی" هستید و قصد دارید کلیدواژه های بد کسب و کارتان را فهرست کنید.
  • مخاطبینی که فلان عبارات را جستجو می کنند ، مشتریان نامطلوبی هستند:
مثلا "طراحی سایت ارزان" یا "تبدیل وبلاگ به سایت" : تجربه به شما نشان داده کسانی که این سرچ ها را انجام می دهند افراد کم بضاعت با توان مالی پایین و گاه با توقعات بالا هستند که نه تنها جذب ایشان سودی نسیب شما نمی کند که به کسب و کار شما ضرر هم می زند.
  • مخاطبیتی که فلان عبارات را جستجو می کنند ، مشتری نیستند و خریدی نمی کنند:
مثلا "آموزش HTML" یا "مزایای اپن سورس" : کسانی که سرچ های آموزشی یا تحقیقاتی دارند ، وقت شما را می گیرند.سوال آموزشی دارند یا دنبال کامل کردن اطلاعات خود هستند اما بدنبال خرید نیستند.
  • مخاطبیتی که فلان عبارات را جستجو می کنند ، مشتری هستند اما نه مشتری شما:
مثلا "طراحی سایت استاتیک" : کسانی که چنین سرچی می کنند ، به این علت که شما طراحی سایت استاتیک انجام نمی دهید مخاطب شما نیستند. استراتژی شما جذب این مشتریان نیست!
  • مخاطبینی که فلان عبارات را جستجو می کنند ، سطح تخصص و اطلاعات پایینی دارند:
مثلا "ساخت یک سایت" : کسی که چنین سرچی کرده از سواد وبی و تخصص آی تی پایینی برخوردار است که ممکن است در صورت جذب شدن به عنوان مشتری، هزینه های زیادی را به شما و شرکت تان تحمیل کند.
  • مخاطبینی که فلان عبارات را جستجو می کنند ، رقبای شما هستند:
مثلا "لیست قیمت همکار" : بعضی سرچ ها پیداست که جستجوهای خاص یک رقیب حرفه ای است که تنها قصدش سردرآوردن از چم و خم کسب و کار شماست.
  • مخاطبینی که فلان عبارات را جستجو می کنند ، باید جستجوی غلط خود را اصلاح کنند :
مثلا "طراحی صایت" به جای "طراحی سایت" یا "بالا آمدن در نتایج جستجو" به جای "سئو": گرچه ممکن است کسانی "طراحی صایت" را به علت غلط تایپی سرچ می کنند یا به علت عدم آشنایی با اصطلاح "سئو" ، عبارت "بالا آمدن در نتایج جستجو" را سرچ کنند. اما چون نتایج کم و نامربوطی پیدا می کنند خیلی سریع سرچ غلط خود را اصلاح خواهند کرد. اما پیدا شدن سایت شما در این کلیدواژه ها و قبل از اصلاح سرچ توسط جستجوگر، می تواند از طرف مخاطب، بی سوادی و تخصص پایین شما و سایت تان تلقی شود!

البته باید بین "کلیدواژه بد" و "کلیدواژه های فرعی" تفاوت قایل شد
کلیدواژه فرعی کلیدواژه ای است که موضوع اصلی کار شما نیست اما شما متمایلید بتوانید با جذب جستجوکنندگان آن ، ایشان را مجاب به استفاده از خدمات و کالاهای خود کنید. فرهنگ سازی کنید. نظرشان را عوض کنید و یا نظرشان را به کسب و کارتان معطوف کنید.  لذا ممکن است شرکت طراحی سایت شما ، هیچگاه قصد ورود در "طراحی سایت استاتیک" را نداشته باشد اما متمایل باشید در این کلیدواژه پیدا شوید، تا بتوانید مشتریان را متقاعد کنید با همان هزینه "طراحی سایت داینامیک" کنند!  همچنان که گفتیم اینکه یک کلیدواژه، بد و منفی تلقی شود، بستگی به استراتژی ها و سیاست گذاری های کسب و کار شما دارد و ممکن است درباره دو شرکت ولو در یک فیلد کاری ، پاسخ ها متفاوت باشد. فهرست قطعی از پیش تعیین شده ای برای کلیدواژه های بد کسب و کار شما وجود ندارد و هیچ کس بهتر از خود شما نمی تواند در یافتن آنها کمک تان کند. باید فرصتی را به شناسایی آنها اختصاص دهید.
 


مهدی ربیعی
 
تعداد مقالات 23 عدد
       
کپی رایت