«رتبه نویسنده» و تکنیک های وابسته به آن

شنبه 31 فروردين 1392

چندی پیش من در مقاله ای با عنوان افشاگری های سئو در سال 2013 درباره کد rel=author گفتم که این به معنای قابل جستجو شدن نویسنده در گوگل است و یکی از فاکتورهای مهم رتبه بندی سایت توسط گوگل محسوب می شود.
چندی پیش من در مقاله ای با عنوان افشاگری های سئو در سال 2013 درباره rel=author مطالبی ارائه کرده بودم. کد rel=author به معنای قابل جستجو شدن نویسنده در گوگل است، و لینک های حاوی این کد، یکی از فاکتورهای مهم رتبه بندی سایت ها توسط گوگل در سال 2013 محسوب می شود.
19 روز پس از آن، نقل قول بسیار جالبی از اریک اشمیت مدیر اجرایی گوگل، در کتاب وی به نام The New Digital Age نظر مرا به خود جلب کرد. وی گفته بود: در نتایج جستجو، اطلاعاتی که به پروفایل های معتبر آنلاین پیوند دارد، رتبه ای بالاتر از محتواهای فاقد چنین اعتباری پیدا خواهد کرد. این امر باعث می شود اغلب کاربران به طور طبیعی بر این اطلاعات برتر (معتبر) بیشتر کلیک کنند....
بعد دیگر این سخن آن است که اگر می خواهید محتواهای شما در گوگل رتبه بالایی کسب کند، همین الان رتبه نویسنده (Author Rank) خود را بسازید. در واقع من فکر می کنم که rel=author راهکاری است که گوگل با هدف «رتبه بندی صحیح اطلاعات بر اساس سیگنال های اجتماعی» برپا کرده است.
من گمان نمی کنم که گوگل با +1، به اشتراک گذاری ها، لایک ها یا توییت ها همان رفتاری را داشته باشد که با «لینک ها» دارد.
چندی پیش من مصاحبه ای با Stefan Weitz یکی از مدیران سایت جستجوی بینگ داشتم. وی گفت بینگ علاوه بر محتواهای جدید منتشر شده، از لایک های فیس بوک نیز برای رتبه بندی سایت ها استفاده می کند. با توجه به شمار بسیار بالای کاربران فیس بوک، شاید در وهله اول این موضوع قدری غریب بنماید ولی به یاد داشته باشید که بینگ از دسترسی مستقیمی به فیدهای کل پایگاه داده فیس بوک - اعم از ارتباطات، لایک ها و به اشتراک گذاری های آن – برخوردار است.
این روش، بسیار عمیق تر از شیوه گرداوری اطلاعات گوگل است که در آن از «گوگل پلاس» استفاده می کند. تصور کنید که گوگل باید چه مقدار در فیس بوک بچرخد تا اطلاعات موجود در این شبکه اجتماعی را ایندکس کند. به عقیده من اگر به فرض گوگل بتواند چنین کاری کند (جمع آوری به روزرسانی های فیس بوک به صورت لحظه ای، واقع بینانه نیست!) فیس بوک باید جلوی این فضولی گوگل را بگیرد!
به هر حال امروزه در کنار شیوه های رایج رتبه دهی به سایت ها، واکنش کاربران شبکه های اجتماعی و آنچه که به اصطلاح رویدادهای اجتماعی (Social Events) نامیده می شود نیز کاربرد دارد.
 
رتبه نویسنده را بسازید
اکنون اجازه دهید درباره «رتبه نویسنده» بیشتر با هم صحبت کنیم. به عنوان مثال این پست نمونه را با هم بررسی می کنیم.
 
بخش هایی که دور آنها را خط قرمز کشیده ام، به آسانی توسط گوگل فراهم شده است. البته گوگل برای انجام چنین کاری الزاماً اطلاعات را به طور آنی جمع آوری نمی کند چرا که روبات های گوگل می توانند با چرخیدن در وب، این داده ها را از هر کجای اینترنت که میزبان می شود، به مرور ایندکس کنند.
این اطلاعات نشان دهنده محبوبیت و شاید هم اهمیت یک پست است. اکنون می خواهم درباره اطلاعات دیگری که گوگل بالقوه می تواند با استفاده از سیگنال های اجتماعی جمع آوری کرده و در تعیین «رتبه نویسنده» به کار گیرد، اشاره کنم:
 
1. سرعت متوسط مقاله (Average Article Velocity)
سرعت واکنش های توییت، +1، به اشتراک گذاری ها، لایک ها و در یک کلام «رویدادهای اجتماعی» نسبت به یک مقاله، در روز، در ساعت و حتی در دقیقه. این همان شیوه ای است که گوگل و بینگ برای شناسایی منابع خبری به کار می برند. این تکنیک بدان معناست که موتورهای جستجوی اینترنتی می توانند متوسط اهمیت و محبوبیت تولیدات شما را بر اساس زمان ردگیری و ثبت کنند.
 
2. متوسط حجم رویدادهای اجتماعی (Average Social Event Volume)
رویدادهای اجتماعی تولید شده در واکنش به پست شما؛ به طور متوسط برای هر مقاله.
 
3. حجم رویدادهای اجتماعی در ماه (Monthly Social Event Volume)
رویدادهای اجتماعی تولید شده در واکنش به پست شما؛ به طور متوسط در ماه.
 
4. اعتبار سایت های ناشر
شاید برخی نویسندگان و افرادی که در زمینه های مختلف قلم می زنند، این گونه تصور کنند که ای کاش می توانستند ستونی در نیویورک تایمز به دست آورند تا در آنجا مطلب بنویسند. شاید رسیدن به این آرزوی دور و دراز بسیار دشوار باشد ولی خوشبختانه اکنون سایت های معتبر و سرشناس اینترنتی می توانند تقریباً همان شهرت را برای نویسندگان خود به ارمغان آورند. گوگل می تواند با استفاده از چگالی «رویدادهای اجتماعی» که کاربران نسبت به پست ها و مقالات افراد نشان می دهند، وزن کار و نیز محبوبیت میزبان نوشته های آنها را بسنجند.
 
5. مقایسه شما با همکاران
مقایسه رویدادهای اجتماعی که نسبت به مقالات شما ابراز می شود، نسبت به دیگر نویسندگانی که برای همان سایت مطلب می نویسند.
 
6. فعالیت های شما در گوگل پلاس
این کار برای آنها آسان است. گوگل می تواند نحوه برخورد و تعامل افراد با پروفایل آنلاین شما را رصد کند. این کار در مورد پروفایل های شرکتی نیز صادق است.
 
خلاصه
 
لیست بالا، بخشی از انواع سیگنال هایی است که گوگل می تواند مورد استفاده خود قرار دهد. شما با عمل کردن به راهکارهایی که در این زمینه وجود دارد – و به بخشی از آنها در دیگر مقالات پورتال داده ورزان اشاره شده - می توانید خود را به عنوان یک «نویسنده» خوب و سایت خود را به عنوان سایتی قوی در طراحی سایت و سئو به گوگل بشناسانید و از مزایای رتبه بالایی که این شرکت در لیست نتایج به کاربران ارائه می دهد، به خوبی بهره مند شوید.
 


اریک انج
 
تعداد مقالات 2 عدد
مهدی ربیعی
 
تعداد مقالات 78 عدد
       
کپی رایت