دوست دارید در گوگل دیده شوید؟

دوشنبه 19 فروردين 1392

اگر می خواهید «سئو» را به کار برید باید بدانید که: جستجو چیست، نحوه عملکرد جستجوگرها و محبوبیت آنها چگونه است، کاربران چگونه جستجو می کنند و آنها پس از کلیک بر نتایج ظاهر شده، از کجا سر در می آورند
«جستجو» به معنای جذب بیننده از طریق موتورهای جستجو، در بازاریابی آنلاین امر مهمی است. البته این جمله بسیار واضح و بدیهی بوده و مانند این است که بگوییم هوا برای نفس کشیدن و زندگی کردن ضروری است!
 امروزه «جستجو» (به مفهوم مراجعه کاربران به سایت های جستجوگر اینترنتی و کلیک بر نتایج به دست آمده) و نیز تکنیک ها و سرویس های وابسته به آن، به بخش مهمی از بازاریابی آنلاین تبدیل شده است. اما نکته قابل توجه این است که این موضوع در جستجوگرها مختلف متفاوت است و به عبارت دیگر برخی موتورهای جستجو سهم بیشتری از کلیک کاربران دارند و برخی کمتر.
یافتن پاسخ این سوالات بسیار سودمند است زیرا اولاً درک جدیدی از «جستجو» و تکنیک های مربوط به آن در اختیار شما می گذارد و ثانیاً با اطلاعاتی که به دست می آورید می توانید مکان های مناسبی برای درج تبلیغات خود بیابید.
سایت موسسه Experian در بررسی های خود به نتایج جالب توجهی دست یافته است. بر اساس آمار این موسسه، به نظر می رسد اصل 80/20 در اینجا نیز کاملاً صادق است چرا که به عنوان مثال در سه ماهه آخر سال گذشته، نزدیک به 21 درصد از مجموع کلیک هایی که بر نتایج جستجو زده شده است، به چهار سایت تعلق دارد؛ به این ترتیب:
  • فیس بوک: 8.48 درصد
  • یوتیوب: 5.55 درصد
  • یاهو: 2.63 درصد
  • ویکی پدیا: 2.01 درصد
  • آمازون: 1.40 درصد

همچنین مشخص شده که حدود 500 سایت برتر اینترنتی توانسته نزدیک به نیمی از این کلیک ها را به خود اختصاص دهد.
این آمار در نمودار ذیل نشان داده شده است:
 
 
جستجوی پولی (Paid Search) بخشی از بازاریابی آنلاین است که تقریباً در سایت ها و جستجوگرهای اینترنتی به طرز یکسانی به کار گرفته می شود. به این معنا که شما به عنوان یک تبلیغ دهنده، آگهی خود را در موتور  جستجو ثبت می کنید و بابت نمایش آن در نتایج جستجو، به سایت میزبان پول می دهید.
پنج وب سایت برتر در این حوزه عبارتند از: آمازون، eBay، eHow، BestBuy و Yahoo Shopping.
16 درصد کلیک های این حوزه، به 10 سایت تعلق دارد در حالی که 500 سایت برتر دیگر، 56 درصد سهم می برد.

طبق آماری که Experian به دست داده، نزدیک به 65 درصد کلیک ها در اختیار فقط 1000 سایت اینترنتی است. قاعدتاً 45 درصد باقیمانده باید بین میلیون ها سایت دیگر تقسیم شود.

این آمار و ارقام، بیانگر حقیقت جالب و در عین حال هشداردهنده ای است: اگر شما تصور می کنید که با استفاده از جستجوی عادی (organic search) می توانید به یک Next Big Thing تبدیل شوید، قدری تامل کنید. کار به این راحتی ها نیست.
جستجوی عادی، یعنی نتایج غیرتبلیغاتی که به تشخیص خود جستجوگر نمایش داده می شود و کسی بابت آنها پول نداده است.
حقیقت آن است که در ابتدای امر، احتمال این که سایت شما آنقدر ترافیک به دست بیاورد که بتواند جزو 10 هزار سایت برتر (که سه چهارم کلیک ها را در اختیار دارند) قرار گیرد، بسیار اندک است. البته این سخن بدان معنا نیست که راهکارها و ترفندهایی که به کار می گیرید، نتیجه ای به دنبال نخواهد داشت بلکه منظور آن است که این اقدامات به صبر و حوصله نیاز دارد چرا که اکثریت قاطع کاربران حتی اصلاً نمی دانند که شما در اینترنت وب سایت دارید.
در این عرصه، سایت هایی همچون فیس بوک و توییتر به دلیل ارائه سرویس های جذاب و ابتکاری، بازاریابی غیرسنتی هوشمندانه و پول و سرمایه ای که در پشت خود دارند، پیشتازی می کنند.
طبق آماری که Experian به دست داده، نزدیک به 65 درصد کلیک ها در اختیار فقط 1000 سایت اینترنتی است. قاعدتاً 45 درصد باقیمانده باید بین میلیون ها سایت دیگر تقسیم شود. به عبارت دیگر این سایت ها هر یک سهم بسیار اندکی از این بازار پرجنب و جوش خواهند داشت.
با این حال شما به استفاده از «تبلیغات جستجو» به عنوان بخشی از بازاریابی آنلاین خود ادامه دهید و در این راه دلسرد نشوید. البته این نکته را در نظر داشته باشید که اکتفا کردن به این روش پسندیده نیست و باید پس از تحقیق و مطالعه، دیگر شیوه ها را نیز محک بزنید.
 


اریک شرمن
 
تعداد مقالات 1 عدد
مهدی ربیعی
 
تعداد مقالات 78 عدد
       
کپی رایت