آیا Bing به فروش می‌رسد؟

شنبه 16 ارديبهشت 1391

آیا بینگ ضررمی دهد؟! مایکروسافت قصد فروش آن را دارد؟! فیسبوک می خواهد آن را بخرد؟! آن هم یک سرچ انجین ضرر ده را؟!... پاسخ این سوالات را در این مقاله بیابید...

موتور جستجو بینگچند وقتی است که شایعاتی در رابطه با به فروش رسیدن Microsoft bing در اخبار شنیده می‌شود. گفته می‌شود که حتی در این رابطه Microsoft به صحبت با فیس‌بوک پرداخته و شاید به پتانسیل این بازیگر بزرگ رسانه‌های اجتماعی، برای خرید موتور جستجو، فکر می‌کند. از گوشه و کنار هم، خبر می‌رسد که Zuckerberg مدیر عامل فیس‌بوک، اعلام کرده است که مشغله‌های زیاد فیس‌بوک، آنان را از خریداری پروژه‌هایی از این دست باز می‌دارد.

مشکلات زیادی که مایکروسافت، در اداره Bing و درآمد زایی از آن در سال‌های گذشته داشته است، این موتور جستجوگر را، تبدیل به محصولی پر دردسر برای این شرکت نموده است. خسارت‌های زیادی که Bing به بار آورده، مانند رقمی که اخیراً گفته شده - یعنی 479 میلیون دلار خسارت در امور اجرایی-، حکایت از دشواری مدیریت این موتور جستجو، در مقابله با رقبای بزرگی همچون گوگل دارد.

اما چرا مایکروسافت با وجود تحمل خسارت‌های بزرگ نیم میلیارد دلاری، کماکان به اداره‌ی بینگ دل بسته است؟ مایکروسافت، تلاش‌های زیادی کرده تا اینترنت فقط به دست بزرگانی مثل گوگل نیافتند.

مشکلات زیادی که مایکروسافت، در اداره Bing و درآمد زایی از آن داشته است، این موتور جستجوگر را، تبدیل به محصولی پر دردسر نموده است که خسارت‌های زیاد آن، حکایت از دشواری مقابله با گوگل دارد.

صرف‌نظر از موتور جست‌وجو بودن Bing ، این محصول در تمامی دیگر محصولات مایکروسافت نیز، به عنوان یک لایه‌ی جستجوگر استفاده شده و در پیکر بندی آن محصولات، جا گرفته است. شاید به همین دلیل باشد که مایکروسافت علاقه‌ی زیادی به نگه داشتن Bing در بازار رقابت داشته است. تحمل خسارت‌های زیاد، در قبال کوچک کردن بازار گوگل، خود یک امتیاز است. از این رو است که صاحبان مایکروسافت همیشه سرمایه گذاری‌های استراتژیکی برای Bing در نظر داشته‌اند.

اما چرا باید فیس‌بوک را به عنوان یک خریدار بالقوه برای Bing به حساب آورد؟ پاسخ ساده است؛ در حال حاضر، فیس‌بوک از بینگ به عنوان جستجوگر استفاده می‌کند و دو شرکت رابطه‌ی خوبی با یکدیگر دارند. مایکروسافت نیز در فیس‌بوک سهم دارد.

اما شرکتی که تقریباً طی یک سال، ضرری یک میلیارد دلاری داده است و هم اکنون بر روی نوار سود دهی قرار ندارد، ریسک‌های زیادی را برای خریدار آن به ارمغان خواهد آورد. از این روست که به نظر نمی‌رسد در آینده‌ی نزدیک، Bing به فروش برسد؛ مگر اینکه در این میان، معامله‌ای یک طرفه صورت گیرد و یا اشتباهی بزرگ توسط یکی از دو طرف معامله رخ دهد.

مایکروسافت، با امتحان راه‌های مختلف برای سود آور کردن Bing و متحمل شدن خسارات زیاد، هم اکنون دلبستگی زیادی به این محصول دارد. بنابراین انتظار می‌رود کماکان به عنوان یکی از پروژه‌های استراتژیک مایکروسافت کار خود را ادامه دهد و یا با قبول شکست دست از ادامه تلاش بکشد.

 


الکس ویلهلم
 
تعداد مقالات 3 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت