اهمیت پوشش کلیدواژه های فرعی درکنار کیوردهای اصلی در طراحی وبسایت

دوشنبه 28 اسفند 1391

در کنار کلیدواژه های اصلی که به تقویت کسب و کار شما کمک می کنند، برخی کیووردهای فرعی نیز وجود دارند که می توان با هنرمندی، فردی را که این کلمات کلیدی را جستجو کرده به سمت خرید از خود سوق داد.
در این مقاله سعی دارم مفهوم کلیدواژه های فرعی را توضیح دهم. برای درک بهتر اینکه منظور من از کلیدواژه های فرعی  چیست و یافتن آنها چه اهمیتی دارد باید ابتدا کلیدواژه های اصلی را تعریف کنم. کلیداژه های اصلی همان تعداد کلمات کلیدی است که با تحقیق در باب کسب و کارمان و هدف مان از راه اندازی وب سایت ، بر اساس پارامترهایی نظیر اولویت های کسب و کارمان ، طیف مخاطبینی که قصد جذب داریم و ... استخراج و فهرست می شود.اما با این توصیف منظور از کلیدواژه های فرعی چیست؟

کلیدواژه فرعی چیست؟

کلیدواژه هایی که مستقیما موضوع کسب و کار ما نیستند. اما می توانیم با پیدا شدن در آنها ، جستجوکننده را متقاعد کنیم تبدیل به مشتری شود.

با چه ملاک هایی این کلمات کلیدی فرعی را پیدا کنیم؟

البته باید در یافتن این کلمات و اولویت بندی آنها و پیدا کردن گویش های مصطلح تر ، تمام قواعد یاد شده در مبحث تحقیق کلیدواژه ای را رعایت کرد.
 • قاعدتا این کلمات نباید بذهن رقبای شما رسیده باشد. زیرا معمولا رقبای شما کلمات اصلی را پوشش می دهند و عنایتی به کلمات فرعی ندارند.
 • این کلمات براحتی بذهن نمی رسند و باید برای یافتن آنها ، تفکری خلاق و واگرا داشت. باید به این سوال بیندیشیم که در بین میلیون ها عبارت و انگیزه جستجو ، چه عباراتی هست که گرچه بظاهر به کسب و کار من مربوط نمی شود اما می توان جستجوکنندگان را در یافتن پاسخ برای تقاضایش، متقاعد به خرید محصولات و سرویس های مان کرد؟
 • از خودتان به عنوان صاحب کسب و کار بیرون بیایید و خود را جای مردم و مخاطبین بگذارید. در زمان های مختلف ، در مکان های مختلف ، در موقعیت های گوناگون ، ممکن است چه چیزی سرچ کنند که شما بتوانید ایشان را جذب کسب و کار خود کنید.

راه کارهای یافتن این کلمات چیست؟
 • توفان فکری به پا کنید. آدم های بانشاط و خلاقی را در سطوح مختلف تحصیلات دانشگاهی  و سواد وبی ، کنار هم جمع کنید و از قدرت تفکر جمعی و تضارب آرا استفاده کنید. بپرسید مردم ممکن است چه چیزی را جستجو کنند که اگر من پیدا شدم بتوانم در راستای تحقق جستجویشان ، به ایشان سرویس و یا محصول خود را بفروشم؟
 • ببینید چه کلماتی هست که جستجو کننده منظورش دقیقا محصول و خدمات شما نبوده ، اما اگر شما پیدا شوید و پیشنهاد بدهید ممکن است قبول کند. مثلا کسی که "تبلیغات انتخاباتی" یا "پوستر کاندیدا" را جستجو کرده ، ممکن است اصلا دنبال طراحی سایت نبوده نباشد ، اما اگر سایت شما پیدا شد می توانید فرد مورد نظر را متقاعد کنید برای تبلیغات موثر انتخاباتی و یا به جای روش های سنتی چاپ پوستر ، به فکر طراحی یک سایت اینترنتی باشد!
 • چه عبارات یا کلماتی هست که مربوط به محصولات یا خدماتی است که شما سیاست گذاری ارائه و فروش آن را ندارید ، اما می توانید با جذب افراد ، رای ایشان را بزنید و ایشان را وادار به خرید سرویس یا محصول خود کنید. مثلا کسی که "راه اندازی جوملا" را جستجو می کند و شما با اینکه چنین سرویسی نمی دهید پیدا می شوید تا وی را متقاعد کنید به جای استفاده از نرم افزار اپن سورس ، از نرم افزار شما استفاده کند.
 • چه عبارات و کلماتی هست که مربوط به اسامی برند های رقیب یا عناوین محصولات رقبای شما است اما شما می توانید با پیدا شدن در نتایج و معرفی خدمات برترتان، مشتری را متقاعد به خرید محصولات خود کنید. مثلا اگر هنگامی که فردی "پرتال ماتریکس" را جستجو می کند، اما شما در نتایج پیدا می شوید، به شرط آنکه خدمات بهتری ارائه دهید، ممکن است مشتری از آن شما شود و مشتری را به سمت "پرتال داده ورزان" سوق می دهید.
یافتن و پوشش کلمات کلیدی فرعی چه مزیتی دارد؟
 • رقابت در این کلمات آسان تر و بالا آمدن در نتایج سهل تر است. البته به همین میزان ، متقاعد کردن مشتری و سوق دادنش به خرید محصول یا خدمات از شما ، نسبت به کلیدواژه های اصلی ، دردسر بیشتری دارد و هنر بالاتری را می طلبد.
 • بازار هدف در این کلیدواژه ها، بکرتر است. زیرا دیگران حواس شان به این کلمات و نوع استفاده ای که می شود از آن کرد نیست. لذا مشتری هم با پیشنهادهای متعدد مواجه نیست و بررسی از قیمت ها ندارد و دست شما برای تعیین قیمت کالا یا خدمات خود بازتر است.
اما در استفاده از این کلمات کلیدی محتاط باشید ، چرا که :
 • اولا باید بین کلمات کلیدی فرعی و کلمات کلیدی منفی تفاوت قایل شد. انتخاب کلمات کلیدی بد بجای کلمات کلیدی فرعی می تواند اشتباه بزرگی باشد و به کسب و کار شما لطمه بزند. البته تعریف از قبل مشخص شده ای در اینکه فلان عبارت کلیدی، اصلی است یا فرعی و یا بد است وجود ندارد. این بسته به کسب و کار شما و سیاست گذاری های شماست.
 • ثانیا باید بین میزان واگرابودن و فرعی بودن کلمه کلیدی و تلاش و هزینه ای که برای متقاعد کردن و سوق دادن وی به سمت خرید انجام می شود، تناسبی وجود داشته باشد. در مقام مثال اگر بخواهیم با پیدا شدن در سرچ هدیه روز مادر ، جستجو کننده را متقاعد به راه اندازی یک سایت برای مادرش کنیم فکر کنم تلاش فراوانی را متحمل خواهیم شد و احتمالا به نتیجه ای هم نخواهیم رسید! این دو خیلی از هم فاصله دارند!
چگونه کلمات فرعی را پوشش دهیم؟

چون موضوع سایت شما و دامین شما و گرافیک سایت شما با آنچه کاربر جستجو کرده است متفاوت است باید پیشنهاد متفاوت خود را در یک قالب متن کوتاه  تبلیغاتی و جذاب، شامل عنوان صفحه (title) و شرح نتیجه (description) بیاورید. تا کاربر ترغیب شود، نتیجه را کلیک کند. مثلا "هیچ می دانید طراحی سایت کاندیداتوری می تواند چه تاثیر شگرفی در موفقیت انتخاباتی شما داشته باشد؟" و در متن صفحه مذکور هم ، مختصر و مفید همراه با جذابیت های گرافیکی ، سعی کنید مخاطب را وادار کنید برای شنیدن پیشنهاد متفاوت و جذاب شما، با شما تماس بگیرد. قطعا جذب مشتری از کلیدواژه فرعی ، به راحتی کلمات اصلی نیست!
 


مهدی ربیعی
 
تعداد مقالات 23 عدد
       
کپی رایت