بستر نرم افزاری جدید یاهو برای وب عربی

دوشنبه 15 خرداد 1391

یاهو که رایج‌ترین و محبوب‌ترین سرویس آن ایمیل بوده، اکنون دست به ارائه بعضی سرویس‌های محلی زده که نمونه‌هایی از آن را در طراحی وب عربی شاهدیم. در این مطلب به بررسی یکی از این سرویس‌ها خواهیم پرداخت

یاهو عربیدر این سال‌ها بیشتر عادت به شنیدن داستان‌ها و مطالب دیدنی و شنیدنی یاهو داشته‌ایم. اما این به معنای آن نیست که یاهو کلاً کار را تعطیل کرده و به داستان گویی رو آورده است.

Yamli  سرویس جدیدی از یاهو است. این سرویس که از یک کیبورد هوشمند عربی بهره می‌برد، به کاربران اجازه می‌دهد لاتین تایپ کنند و به صورت ریل تایم کلمات و عبارات معادل آن در عربی را در اختیار داشته باشند. سرویسی که برای اولین بار در سال 2007 از ساخته شدن آن سخن به میان آمد، هم اکنون به عنوان بخش مهمی از بازار وب است و صدها میلیون نفر کاربر، در سرتاسر دنیا خواهد داشت. این پلت فرم علاوه بر سرویس ذکر شده، به کاربران اجازه می‌دهد تا در وب عربی، محتوای مورد نظر خود را بهتر جستجو کنند.

هم اکنون قرار بر این شده که سرویس Yamli  به طور کامل، خدمت رسانی خود را روی وب عربی متمرکز کند. Yahoo! Maktoob که به عنوان homepage یاهوی عربی شناخته می‌شود، این سرویس را مورد استفاده قرار خواهد داد. به علاوه اینکه Yamli  با دیگر سرویس‌های یاهو مثل یاهو مسنجر، یاهو میل، یاهو میل عربی، یاهو سرچ و فروم های یاهو مکتوب، یکپارچه سازی می‌شود. در تمامی بخش‌های کامنت گذاری در یاهو نیز، این سرویس قابل استفاده خواهد بود.

تا پیش از این، کاربران عرب مجبور بودند از سیستم آوایی عربی و در عین حال تایپ کردن حروف لاتین استفاده کنند. کاری که قبلاً‌ در وب فارسی نیز رایج بوده است.

از آنجایی که بیش از 60 درصد از کاربران عرب زبان، علاقه ای به استفاده از کیبوردهای عربی ندارند و بیشتر آن‌ها در محل کار یا تحصیل از کیبورد های لاتین استفاده می‌کنند. تا پیش از این، کاربران عرب مجبور بودند از سیستم آوایی عربی و در عین حال تایپ کردن حروف لاتین استفاده کنند. کاری که قبلاً‌ در وب فارسی نیز رایج بوده است. اما هم اکنون یاملی، به کاربران عرب اجازه می‌دهد تا به همان شکل قبل، حروف را با سیستم آوایی عربی وارد کنند و نزدیک‌ترین معادل آن را در عربی، دریافت نمایند.

به این روش آن‌ها می‌توانند همچنان از کیبوردهای لاتین خود استفاده کنند و نوشته های انگلیسی آن‌ها، دیگر بی معنی و نامربوط جلوه نکند. اگرچه بیش از 20 گویش مختلف در عربی وجود دارد اما یاملی این توانایی را دارد که با اکثر آن‌ها ارتباط بر قرار کند.

یاملی ادعا کرده که بیش از 5 میلیون کلمه عربی را در پایگاه داده خود، وارد کرده  است. این کلمات بیشتر در کشورهای عربستان صعودی، تونس، مصر، لبنان ، مراکش و اردن رایج هستند.

 


مایک بوچر
 
تعداد مقالات 1 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت

مقالات مرتبط: