گوگل یا PayPal ادعای کدام یک صحیح است؟

شنبه 27 خرداد 1391

اگر بخواهید پرداخت بین المللی انجام دهید، از کدام سرویس استفاده می‌کنید؟ سیستم‌های متنوعی در این رابطه طراحی شده که وب سایت‌های گوگل و پی‌پل دو نمونه از آن را پیاده کرده اند. اما کدامیک برتر است؟

کیف پول گوگل و پی‌پل PayPal در خبری اعلام کرده که هم اکنون با 16 شبکه خرده فروشی بزرگ قرار داد دارد. به اضافه اینکه با بیش از 50 هزار فروشگاه کوچک و متوسط هم همکاری دارد. این روزها که در سالگرد معرفی کیف پول گوگل قرار داریم، با شنیدن صحبت‌های PayPal، این فکر  در ذهنمان می‌آید که کدام یک از این دو تکنولوژی بهتر و بیشتر توانسته‌اند دل و جیب کاربران را از آن خود کنند؟

گوگل و سرویس کیف پولش افت و خیز های زیادی را تجربه کرده است. از ابتدای راه اندازی نیز، با مشکلات اجرایی و مدیریتی مواجه بود. اما در نقطه مقابل آن، PayPal از امتیازات ساختاری خود، به نحو احسن بهره برداری کرده است. با این وجود هنوز برای تبدیل شدن به یک Visa  یا MasterCard دیگر، راه درازی را در پیش دارد. در زیر به امتیازات و اشکالات هر دو شرکت اشاره می‌کنیم.

گوگل :

امتیاز : این سرویس با شبکه‌ی خرده فروشان از 25 ملیت ارتباط دارد که در کل 140 هزار پایانه‌ی فروش را تشکیل می‌دهند.

اشکال : تصمیم گوگل مبنی بر استفاده از فن آوری NFC، زودتر از موعد اتخاذ شده است. چرا که   فقط یکی از تأمین کنندگان شبکه وایرلس، از آن پشتیبانی می‌کند و این تکنولوژی فقط بر روی 6 ابزار اندروید پیاده شده است.

گوگل هم در حال آزمون و خطا و یادگیری است. تکنولوژی TxVia به همراه کیف پول گوگل، می‌تواند قدرت زیادی نسبت به قبل برای این سرویس به ارمغان آورد.

PayPal :

امتیاز : بیش از 110 میلیون نفر در سراسر دنیا از PayPal استفاده می‌کنند. بر اساس تخمین‌هایی که زده می‌شود در حدود 7 میلیارد دلار پرداخت از طریق موبایل، با استفاده از سرویس PayPal صورت گرفته است.

اشکال : انتظار می‌رفت که PayPal تا پایان سال با 20 شبکه‌ی خرده فروشی همکاری خود را گسترش دهد اما بر اساس اعلام این شرکت آن‌ها توانسته‌اند فقط با 16 شبکه این فرایند را به اجرا در آورند. بر اساس تخمین‌ها تعداد پایانه‌های فروش این شرکت 16 هزار پایانه است  که بسیار کمتر از پایانه‌های فروش کیف پول گوگل است. البته این تعداد با 50 هزار موردی که قبلاً گفته شد ارتباطی ندارد.

اگر از دیدگاه وسیع‌تری نگاه کنیم خواهیم دید که رقبای حاضر فقط گوگل و PayPal نیستند. قدیمی‌های این عرصه یعنی American Express، MasterCard  و  Visa هم اعلام کرده‌اند که کیف پول‌های دیجیتال خود را در استراتژی کوتاه مدت خود قرار داده‌اند. شرکت‌های نوپا و تازه کاری همچون Square که به دنبال سرمایه گذاری 4 میلیارد دلاری از سوی سرمایه گذاران است، نیز در این عرصه وارد شده‌اند. اما نکته‌ی مهمی که در رابطه با رقابت گوگل و PayPal وجود دارد این است که PayPal از پایگاه مشتریان خوبی برخوردار بوده و تکنولوژی خود را به سادگی هر چه تمام‌تر قابل انتقال ساخته است.

اگر مشتریان از طریق اکانت PayPal خود در این سرویس ثبت نام کرده باشند، می‌توانند تراکنش‌های مالی خود را با استفاده از موبایل و یک پین کد انجام دهند. در این حالت فروشگاه داران هم ملزم به بروزرسانی سخت افزاری نیستند. مدیر PayPal آقای David Marcus در یک مصاحبه تأیید کرده است که : "با وجود موفقیت‌ها مشکلاتی نیز وجود دارد. قضیه‌ی مرغ و تخم مرغ اینجا هم صدق می‌کند. اگر پایانه های فروش زیادی نداشته باشیم در نتیجه کاربران زیادی که از سرویس استفاده کنند، نیز نخواهیم داشت. ما سال جاری را سال آزمون و خطا و سال آینده را شروع محکم و اجرای کار می‌دانیم."

 داستان در مورد گوگل هم احتمالاً شبیه همین است. سخنگوی گوگل در پاسخ به سوال ما در این رابطه، تمایلی به اعلام نظر نداشت. اما خبرها حکایت از آن دارد که گوگل هم در حال آزمون و خطا و یادگیری است. البته به نظر می‌رسد که گوگل از تکنولوژی NFC فاصله بگیرد.

ماه گذشته گوگل با خرید TxVia ، - شرکتی است که تکنولوژی پرداخت مخصوص به خود را طراحی کرده است - نشان داد که در حال تغییر مسیر و دگرگون سازی سیستم پرداخت خود است. Tony Felice که قبلاً به عنوان استراتژیست مشغول به کار بوده و سابقه‌ی کار در TxVia را نیز در کارنامه‌ی خود دارد معتقد است : "تکنولوژی TxVia به همراه کیف پول گوگل، می‌تواند قدرت زیادی نسبت به قبل برای این سرویس به ارمغان آورد."

به گفته‌ی او TxVia  تمامی رابطه‌های لازم بانکداری را در اختیار دارد و فرآیند پرداخت را ساده‌تر می‌کند. سرویس‌هایی مثل کارت‌های هدیه از قابلیت‌های جالب توجه این ابزار است. این ابزار حتی می‌تواند به تولید گزارش‌های تحلیلی بپردازد و در آن‌ها نشان دهد که مصرف کنندگان پول خود را در چه راهی صرف می‌کنند.

تکنولوژی گوگل و TxVia در کنار هم می‌تواند موقعیت خوبی برای کیف پول گوگل فراهم کنند. اگر چه رشد کیف پول گوگل و PayPal هر دو با مشکلات زیادی مواجه بوده اما استراتژی‌های جدیدی که این دو در پیش گرفته‌اند می‌تواند هر دو را در عرصه‌ی رقابت نگه دارد. باید دید کدام یک در آینده می‌تواند بازار را از آن خود کند. 

 


تریسی دری
 
تعداد مقالات 2 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت

مقالات مرتبط: