Google Docs و معرفی یک ابزار جدید تحقیقاتی

سه شنبه 2 خرداد 1391

گوگل تلاش می کند امکانات طراحی شده خود را به هم پیوند داده و آنها را یکپارچه سازی کند. نمونه هایی از این تلاش را در پیوند گوگل پلاس و جیمیل دیده ایم و حالا پیوندی جدید در گوگل داکس خودنمایی می کند...

سرویس جدید گوگلگوگل این بار یک ابزار جدید تحقیقاتی را معرفی کرده که در ساید بار Google Docs قرار می‌گیرد. این ابزار به کاربران کمک می‌کند که در مورد عناوین، کلمات و عباراتی که در اسناد Google Docs مشاهده می‌کنند، اطلاعات بیشتری بدست آورده و امکان انجام تحقیق در این محیط را داشته باشند. در واقع مثل این است که جستجوی قدرتمند گوگل، در این ابزار درون سازی شده باشد.

شما پس از فعال کردن این امکان، با استفاده از یک کلید ترکیبی (شبیه Ctrl +Alt+ R) و انتخاب کلمه مورد نظر در محیط Google Docs، موتور جستجوگر گوگل را به یاری طلبیده و اطلاعات گسترده تری در خصوص این کلمه دریافت خواهید کرد.

علاوه بر این، کاربران می توانند در حین تولید اسناد خود، بوسیله همین ابزار، گفته ها و نوشته های مشهور را پیدا کرده و با استفاده آن ها در اسناد خود، محتوای سندشان را غنی تر کنند.

این ابزار تحقیقاتی دقیقاً سمت راست سند شما قرار می‌گیرد. شما می توانید با تایپ کلمه یا عبارت مورد نظر در باکس جستجو، اطلاعات بیشتری از سرتاسر وب در مورد آن کسب کنید.

انواع اطلاعاتی که توسط این ابزار در دسترس کاربران قرار داده می شوند عبارتند از : نتایج جست و جوی وبی، تصاویر، گفته و شنیده‌ها، نقشه‌ها، نقد و بررسی‌های کارشناسان و بسیاری موارد دیگر. اطلاعات بیشتر در این رابطه را می توانید از Google's help doc بدست آورید.

خود گوگل در مورد این ابزار گفته : "این ابزار تحقیقاتی دقیقاً در سمت راست سند شما قرار می‌گیرد. شما می توانید با تایپ کلمه یا عبارت مورد نظر در باکس جستجو، اطلاعات بیشتری از سرتاسر وب در مورد آن کسب کنید. همچنین شما می توانید دقت جستجو را بیشتر کرده و با محدود کردن دامنه نتایج جستجو، فقط به دنبال تصاویر ، نقشه ها و... بگردید."

برای فعال کردن و در اختیار داشتن این ابزار، باید گزینه Research option را از منوی tools انتخاب نموده و سپس در کامپیوترهای مکینتاش از میانبر Cmd+Opt+R و در کامپیوترهای PC از میانبر Ctrl+Alt+R استفاده کنید. پس از آن فقط کافی است روی کلمه مورد نظر در قسمت محتوای سند، راست کلیک کنید؛ حالا نتایج جستجو در اختیار شماست. به همین سادگی! به همین خوشمزگی!

اگر شما هم قبلاً با Google Docs و کار با آن درگیر شده باشید، ارزش بالای این ابزار را به خوبی درک می کنید. می توان گفت که این ابزار شباهت زیادی به یکی از افزونه های محبوب WordPress به نام Zemanta دارد که آن هم، به کاربران اجازه می‌دهد محتوای مورد نظر را به راحتی به پست‌های خود اضافه کرده و نیازی به انتقال و پرش از تبی به تب دیگر نداشته باشند.

این امکان هم اکنون در دسترس ما قرار دارد. اما اگر شما هنوز اجازه‌ی استفاده از آن را ندارید خیلی نگران نباشید. گوگل معمولاً در انتشار ابزارهای خود کمی وسواسی عمل می‌کند؛ شما هم به زودی آن را خواهید داشت.

یکی از مهمترین ابعاد گسترش افزونه های گوگل، این است که گوگل تلاش می کند بین ابزارهای متنوع خود پیوند برقرار کرده و آنها را یکپارچه کند. این اواخر به کرات دیده‌ایم که گوگل پلاس با دیگر محصولات گوگل در حال عجین شدن است. اما این بار می‌بینیم که قابلیت پیشرو گوگل، یعنی جستجو، در یکی دیگر از محصولات به نام Google Docs جا خوش می‌کند.

به نظر شما حرکت بعدی گوگل چه خواهد بود؟

 


جف هادن
 
تعداد مقالات 5 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت