ماجراهای شگفت انگیز سفر یک ایمیل

چهارشنبه 27 ارديبهشت 1391

آیا تاکنون فکر کرده اید در دنیای وب وقتی ایمیلی برای دوستتان ارسال می کنید چه مسیری را برای رسیدن به هدف طی می کند؟ گوگل این بار با طراحی یک صفحه جذاب پشت پرده این پروسه پیچیده را به ما نشان می دهد

ارسال ایمیل در جیمیلشاید شما هم مثل میلیون‌ها کاربر دیگر هر روز تعداد زیادی ایمیل ارسال و دریافت می کنید. اما آیا تا حالا اندیشیده اید که برای اینکه این ایمیل ها ، در چند ثانیه از مبدا به مقصد برسند ، چه پروسه پیچیده ای بایست اتفاق بیفتد؟

گوگل در اقدامی جالب ، باز هم با طراحی یک صفحه جدید و جذاب ، در پروژه ای تحت عنوان "داستان ارسال یک ایمیل" پشت پرده ارسال ایمیل و رسیدن آن به مقصد ، در سرویس جیمیل را برای ما شرح می‌دهد. داستانی که شروع آن وقتی است که شما پشت سیستمتان نشسته اید و ایمیلی را برای دوست یا همکارتان ارسال می‌کنید و فشردن دکمه ارسال ، باعث شروع سفری طولانی و پرماجرا اما کوتاه مدت می‌شود. سفر ایمیل شما از کابل تلفن مودم ADSL یا امواج مودم Wimaxتان آغاز شده و در سیستم دوستتان تمام می شود.

مراحل مختلف پردازشی لازم در این پروسه ، به همراه توضیحات زبان اصلی ، در صفحه یاد شده ، قابل مشاهده می‌باشد. اینکه گوگل بدون استفاده از فلش و یا فیلم ، تنها با استفاده از عناصر HTML و CSS و JavaScript و با تکیه بر نوآوری و استفاده از بعضی ویژگی های جدید HTML5 ، چگونه این تور را ساخته است ، موضوع جالبی است که اکنون مورد بحث ما نیست. حتی ممکن است قبلا این صفحه را ، که به تازگی توسط گوگل معرفی شده ، دیده باشید.

Dadevarzan در تکنیکی جالب ، به ترجمه مطالب این تور مجازی به زبان فارسی ، روی خود سایت گوگل اقدام کرده است!

اما نکته جدید اینجاست که تیم پرتال داده ورزان ، برای اینکه تجربه جذاب تری از این تور هیجان انگیز گوگلی داشته باشید ، برای کاربرانی که ممکن است قدری در خواندن متون زبان اصلی مشکل داشته باشند، ابتکاری به خرج داده که می توانند تنها با نصب افزونه ای که به همین منظور ساخته است ، در مرورگر کروم و یا فایرفاکس ، تور یاد شده را در خود سایت گوگل ، به زبان فارسی مشاهده کنند. البته استفاده از یک افزونه قابل نصب روی مرورگر برای دیدن یک صفحه ترجمه شده ، امری مرسوم نیست و کاربران نمی بایست از منابع ناشناس اقدام به دانلود افزونه و نصب آن نمایند اما ، اولا برای ترجمه در خود سایت گوگل راهی بهتر نیافتیم و ثانیا می توانید بعد از نصب افزونه و دیدن صفحه جالب یاد شده ، طبق آموزشی که در زیر داده شده افزونه را Uninstall نمایید.

شما می توانید افزونه مخصوص مرورگر کروم را از اینجا و نسخه مخصوص فایرفاکس را از اینجا دانلود کنید.

پس از نصب افزونه بر روی مرورگر خود برای مشاهده این تورمجازی لطفا اینجا کلیک کنید. البته توجه داشته باشید کاربران داخل کشور برای اینکه بتوانند این صفحه را ببینند باید از نرم‌افزارهای پروکسی استفاده کنند!

اگر بعد از نصب و مشاهده صفحه یاد شده تمایل داشتید این افزونه را از روی مرورگر خود پاک کنید طبق این دستور‌العمل ها می توانید آنرا حذف کنید (کرومفایرفاکس) .

 
منبع
نویسنده
داستان ارسال یک ایمیل


علی آجودانیان
 
تعداد مقالات 8 عدد
       
کپی رایت