آینده‌ی دنیای آی تی با ورود سیستم عامل گوگل کروم

سه شنبه 16 خرداد 1391

سیستم عامل کروم در راه است. آن هم یک سیستم عامل تحت وب که گوگل آن را طراحی کرده است! پیش‌بینی می شود که با ورود آن وب و فناوری اطلاعات دگرگون شود

سیستم عامل گوگل کرومشاید یکی از مهمترین خصوصیات افراد موفق، آینده نگری و شناخت سمت و سوی جریان حرکت تکنولوژی، از جمله روند وب و اینترنت باشد. زیرا ایده‌های تجاری، در وب موفق‌تر خواهند بود و محیطی برای آنها فراهم است که در آن بتوانند نیازهای جدیدی که هنوز پوشش داده نشده را پشتیبانی کنند. به همین دلیل است که پیش‌بینی آینده‌ی دنیای وب، برای افرادی که می خواهند در دنیای مجازی، جایگاه مناسبی داشته باشند، بسیار حائز اهمیت است.

من اینجا آینده وب را از دریچه سیستم عامل تحت وب، که در حال حاضر نمونه ای از آن با نام Chrome OS توسط شرکت محبوب گوگل، در دست تولید است، بررسی کرده‌ام.

آیا تاکنون فکر کرده‌اید که اگر Chrome OS  بر بستر وب و توسط گوگل، ارائه‌ی عمومی شود، چه اتفاقاتی می‌افتد؟ شاید باور اینکه گوگل بتواند سیستم عاملی آنقدر قوی ارائه دهد، که حتی از سیستم عامل‌های مشهور و بزرگی مانند ویندوز مایکروسافت پیشی بگیرد، سخت باشد. اما تجربه‌ی اندروید نشان داد که حتی اگر گوگل چندین سال، بعد از رقبای خود وارد میدان شود، به واسطه‌ی قدرت فنی بسیار بالا و شناخت عمیقی که از انسان امروزی دارد، خیلی زود می‌تواند خود را از رقبای قدیمی و مدعی‌اش پیش بیندازد.

به نظر می‌رسد سیستم عامل کروم، اگر مانند بقیه نرم افزارهای طراحی شده گوگل باشد، بتواند جایگزین مناسبی برای سیستم عامل میکروسافت ویندوز باشد.

شاهد این مدعا سرویس‌های عالی و بی نظیری مثل گوگل مپ ، جی میل ، مترجم گوگل و...  است که قبلاً آنها را ارائه داده و هم اکنون هم بر روی یکپارچه سازی و پیوند دادن این جزایر به یکدیگر، تمرکز کرده است.

زمانی که خبر ورود گوگل به سیستم عامل موبایل منتظر شد، خیلی‌ها انتظار نداشتند که اندروید گوگل، به اندازه ای که امروز در جهان نرم افزار و در سیستم عامل موبایل جایگاه خوبی پیدا کرده، به موفقیت برسد. اما امروز با پشتوانه تجربه‌های قبلی و درخشیدن‌های گوگل، می‌توانیم احتمال بدهیم که با ورود این شرکت به دنیای سیستم عامل تحت وب، ممکن است حتی سیستم عامل‌های بزرگ، معروف و جا افتاده ای مانند ویندوز مایکروسافت، کم کم جایگاه خود را از دست داده و حتی روزی محو شوند! شاید این تیر خلاصی است که گوگل به پیکر میکروسافت خواهد زد.

کاربران به راحتی با سیستم عامل کروم، در هر کجای دنیا و در هر ساعتی در شبانه روز می‌توانند کار کنند و البته به واسطه‌ی آنکه این سیستم عامل تحت اینترنت است، ساز و کارهای پیچیده و زمانبر آپدیت روزانه سیستم عامل و نگرانی از هک شدن یا ویروسی شدن و امثال این‌ها، از بین خواهد رفت. کوچک‌ترین خلائی که بر روی سیستم عامل پیدا شود، یک بار در سیستم مرکزی و برای همیشه اصلاح خواهد شد و همه‌ی دنیا از همان لحظه، از سیستم عامل اصلاح شده بهره‌مند خواهند شد.

به نظر می‌رسد سیستم عامل کروم، اگر مانند بقیه نرم افزارهای طراحی شده گوگل باشد، بتواند جایگزین مناسبی برای سیستم عامل کند، تکراری و خسته کننده‌ی میکروسافت ویندوز باشد. در Chrome OS با هر بار اتصال تغییرات مثبتی را شاهد خواهید بود. با آمدن سیستم عامل گوگل بازار سخت افزار، نرم افزار، امنیت و طراحی وب سایت و ...  متحول خواهد شد.

من طی سلسله مقالاتی سعی می کنم تعدادی از این تغییرات را به شما منتقل کنم.

اگر مشتاقید که بدانید آینده دنیای سخت افزار، بعد از سیستم عامل گوگل چه می شود، این مقالات را دنبال کنید.

 
منبع
نویسنده
سیستم عامل گوگل کروم


احمد ربیعی
 
تعداد مقالات 3 عدد
       
کپی رایت

مقالات مرتبط: