بررسی وبسایت تبلیغاتی ایستگاه از نظر دلایل موفقیت طراحی نرم افزار

سه شنبه 3 بهمن 1391

شاید نشه تو وب فارسی کسی رو پیدا کرد که اسم سایت ایستگاه رو نشنیده یا این سایت رو ندیده باشه. بدون شک ایستگاه ، موفق ترین سایت ایرانیه! دلیل علاقه اهالی وب به ایستگاه ، درآمدزایی زیاد و مستمره اونه
شاید نشه تو وب فارسی کسی رو پیدا کرد که اسم سایت ایستگاه رو نشنیده یا این سایت رو ندیده باشه. البته این سایت بدون شک موفق ترین نمونه سایت ایرانیه! سایت ایستگاه کار و بار طراح وبها رو حسابی رونق داد. دلیلش هم اینه که دو گروه رو به سمت طراحی وب کشوند. یکی افرادی که دنبال یه سرمایه گذاری نون و آب دار می گشتند و دیگری ، صاحبان مشاغل و حرف که پیش خودشون گفتند ، اگه یه تبلیغ انقدر تاثیر داره ، طراحی یه سایت اختصاصی برای خودمون می تونه چقدر به درد بخور باشه؟
هر کسی که میاد دفتر ما میگه یه ایده دارم. بعد که حرف درآمدزایی میشه ، اسم ایستگاه رو میاره. ما که نرم افزار آماده داریم و ایده های این تیپ مشتریان رو برنامه نویسی نمی کنیم ، ولی بعد که ایده اش اجرا میشه و ازش جواب نمی گیره ، مقصر رو شرکت طراح وبش می دونه و اصلا معتقد نیست که ایده خودش ، یا شرایط وب فارسی طوری بوده که جواب نگرفته!

یکی از اصلی ترین دلایل موفقیت سایت ایستگاه این بود که زوم خودش رو گذاشته بود روی دیتای تجاری. خیلی مهمه که ، دیتایی که یه سایت میزبانیش میکنه ، دیتای تجاری باشه


اما دلیل علاقه وافر اهالی اینترنت به سایت ایستگاه ، اینه که درآمدزایی زیاد این سایت به شکل مستمره و بعد از چند سال ، هنوز کوچکترین تغییری توی سایت دیده نمیشه. معنیش اینه که مدیر سایت ایستگاه ، نشسته و درآمد هنگفت سایت ، میاد تو حساب بانکیش. بدون اینکه لازم باشه هر روز توی سایت تغییری بده یا قابلیتی به اون اضافه کنه ، یا حتی فعالیت خاصی انجام بده.
چرا ایستگاه در اون مقطع تا این اندازه گل کرد و کسب و کارش گرفت؟ پاسخ به این سوال ، در چند بخش خلاصه میشه! یکی اینکه این سایت ، از اولین وب سایت های ایرانی بود که به لحاظ فنی ، روی زمان خودش قوی طراحی شده بود و دوم اینکه اولین سایت وب 2 فارسی بود. یعنی یکی از اولین سایت های فارسی بود که کاربران ، محتوای سایت رو تولید می کردند و از اشتراک محتوایی کاربران پشتیبانی می کرد.
ضمن اینکه سایت ایستگاه ، زمانی راه افتاد که داشتن سایت ، برای صاحبان مشاغل و شرکت ها رسم نبود و داشتن یه سایت مستقل ، برای یه نفر ، هزینه زیادی در بر داشت. بنابراین خیلی ها اومدند و محصولات و خدماتشون رو توی این سایت تبلیغ کردند.
یکی از دلایل دیگه موفقیت ایستگاه ، اینه که رقابت در سئو ، به اندازه امروز ، شدید و سخت نبود و تبلیغ شما به واسطه گوگل دیده می شد. بهتره بگم که اساسا کاربرای غیر حرفه ای وب ، از قدرت بالا بودن در موتورهای جستجو غافل بودند. بنابراین ایستگاه با سئوی عالی ، موجب میشد تا تبلیغ شما به خوبی دیده بشه و با شما تماس بگیرند. این مطلبی که در وب امروز خیلی شناخته شده و ساده است ، در زمان خودش و برای کاربرانی که تازه داشتند با وب کار می کردند ، قابل فهم نبود و فکر می کردند که ایستگاه هم مثل روزنامه همشهری ، نون معروفیتش رو می خوره! این کاربرا توجه نداشتند که ایستگاه ، اصلا سایت شناخته شده ای نیست! بلکه وقتی کسی نام محصول شما رو جستجو می کنه ، این سایت در گزینه های صفحه اول سایت دیده میشه! (بحث از سال های ابتدایی فعالیت سایته)
ضمنا ایستگاه ، موقعی که همه شرکت های برنامه نویسی ، به دنبال فروش نرم افزارهای تحت وب بودند ، اولین وب سرویس معتبر ایرانی رو ارائه کرد. در حقیقت ، در زمانی که کمتر کسی به ارائه خدمات تحت وب فکر می کرد و نهایتا اینترنت ، به عنوان ابزار اطلاع رسانی شناخته می شد و سایت های علمی ، پر محتوا و تفریحی  مخاطبان زیادی داشتند! ، ایستگاه ، یک ایده را به دنیای وب معرفی کرد که افراد می تونستند ، بر سر محصولات و خدمات و نیازمندیهاشون تعامل کنند.
یکی از اصلی ترین دلایل موفقیت سایت ایستگاه این بود که زوم خودش رو گذاشته بود روی دیتای تجاری. خیلی مهمه که ، دیتایی که یه سایت میزبانیش میکنه ، دیتای تجاری باشه یا دیتای علمی ، خبری ، اطلاع رسانی یا ... . مسلما دیتای تجاری سود بیشتری رو برای شما به ارمغان میاره. به هر حال کسی که یه تبلیغ تجاری می ده ، به دنبال سوده و معمولا پرداخت هزینه چندهزارتومانی برای رسیدن به هدفش ، کاملا معقول و منطقیه! اما کسی که داره یه مقاله به یه سایت علمی مثل آفتاب می ده ، شاید انتظار داشته باشه که از مدیر سایت ، بابت مقاله اش مبلغی رو هم اخذ کنه! تفاوت اصلی ایستگاه با خیلی از سایت های اطلاع رسانی ، در تجاری بودن دیتای این سایته.
یکی از دلایل دیگه موفقیت سایت ایستگاه ، این بود که با یه اینترفیس خیلی ساده ، زومش رو ، روی رنج وسیعی از کاربران غیر حرفه ای وب گذاشت و قیدش رو زد که وبمسترهای حرفه ای ، که درصد اندکی از کابران آن زمان وب نوپای فارسی رو تشکیل می دادند از سایت لذت ببرند. این در حالی بود که قبل از سایت ایستگاه ، کار کردن با اکثر سایت های ایرانی ، سخت بود و با این پیش فرض طراحی شده بودند که قراره وبمسترها از خدماتشون استفاده کنند. البته اکثر طراحان سایت ، بر این باور بودند که کاربران عادی و غیر حرفه ای ، هنوز در وب حضور فعال ندارند. اما سایت ایستگاه ، خیلی ساده به شما اجازه می داد تا تبلیغ بذارید. همین و بس! برخی از سایت های بعدی که اومدند و از ایستگاه تقلید کردند ، کلی قابلیت به این سایت اضافه کردند. اما این قابلیت ها نه تنها مفید واقع نشد ، بلکه موجب سردرگمی این تیپ کاربرای غیرحرفه ای هم شد! بنابراین هیچکدوم از نمونه های مشابه ، با وجود قابلیت های بیشتر ، نتونست به موفقیت ایستگاه برسه.

نمودار بازدید سایت ایستگاه در الکسا
 
البته نمیشه منکر این واقعیت هم شد که سایت ایستگاه ، نهایتا بر سر سفره ای نشسته که گوگل پهن کرده ، یعنی برخورداری رتبه بالا در موتورهای جستجوگر. همه توضیحات بالا ناقض این حقیقت نیست که طراحان سایت ایستگاه ، اطلاعات خیلی خوبی ، در مورد چگونگی افزایش رتبه سایت شون در گوگل دارند. در واقع ، ابتکار این سایت ، در ساخت صفحه مستقل برای کلیدواژه ، که بنیان گذار سبک جدیدی در سئو شد ، دلیل اصلی موفقیت سایت ایستگاه محسوب میشه.
این سایت اومد و صفحات خاصی برای هر کلیدواژه ساخت و تبلیغاتی که این کلمه در اونها موجود بود رو در صفحه کلیدواژه سامان دهی کرد. این کار ، یک سبک جدید ، در رتبه بندی سایت در گوگل بود که بعدها توسط اکثر طراحان وب تقلید شد.
در مقاله بعدی ، سعی خواهیم کرد تا نکات و ظرایف این سایت را نیز گوشزد کنیم.
 


روح الله ربیعی
 
تعداد مقالات 20 عدد
       
کپی رایت