اولویت بالاتر موبایل

سه شنبه 9 اسفند 1390

تا کنون به طور معمول محصولات وب، اول برای نسخه دسکتاپ طراحی شده و سپس برای موبایل به اجرا در می‌آیند. اما به گفته Luke Wroblewski، هم اکنون زمان تغییر این روش فرا رسیده است.

Mobile site

معتقدم ایجاد وب سایت‌ها و برنامه‌های وب، بایستی در اولویت اول برای طراحی پلتفرم موبایل مورد استفاده شما قرار گیرد. برای سالیان دراز تمامی تیم‌های طراحی وب، روش کاملاً متضاد این را گفته را به اجرا در می‌آورند. ایجاد نسخه موبایل به ندرت اتفاق می‌افتاد؛ و حتی در زمانی که این نسخه به اجرا در می‌آمد به عنوان رو نوشتی ناقص و زیر مجموعه نسخه اصلی، که همان نسخه دسکتاپ بود، محسوب می‌شد. برای زمان طولانی این روش مورد استفاده قرار گرفت و منطقی نیز به نظر می‌آمد. اما همه به خاطر داریم که در آن دوران استفاده از تلفن‌های همراه برای دسترسی به وب، بسیار دردناک و فاجعه بار بود. چرا که اولاً کنترل‌های قانونی برای دسترسی به وب صورت می‌گرفت و ثانیاً سرعت استفاده از شبکه در این پلتفرم پایین بود.

زمان تغییر

Mobile site

اما هم اکنون زمان گذشته است. روش دسترسی، تفکر و استفاده از پلتفرم ها بسیار متفاوت از گذشته است. هم اکنون طراحی برای پلتفرم موبایل می‌تواند شانس‌ها و فرصت‌های زیادی را در اختیار طراحان قرار داده و به منزله ایجاد تجربیات شگفت انگیز برای کاربران تلقی شود. باید دید به چه دلایلی بازار موبایل و ارتباط شبکه‌ای آن دارای رشد انفجاری است، تمرکز بیشتری به کاربران می‌بخشد و توانایی‌های آنان را افزایش می‌دهد. همان گونه که نتایج تحقیقات نشان داده‌اند، رشد انفجاری موبایل بسیار سریع اتفاق می‌افتد. در صورتی که شما از تغییرات در این حوزه بی خبر بوده‌اید، لازم است بدانید که محققین موبایل را نسل بعدی تکنولوژی‌های مورد استفاده کاربر می‌داند. شاید دقیق‌ترین آمار را Morgan Stanley؛ محقق موسسه اینترنت موبایل؛ به ما ارائه کرده باشد، بر طبق گزارشات او می‌توان دریافت که، تلفن‌های هوشمند در سال 2012 بازار کامپیوترهای خانگی را تحت شعاع قرار خواهند داد و از آنان سبقت می‌گیرند. در جای دیگری از این گزارش آمده است که انتقال و رد و بدل داده از طریق موبایل در سال 2013 به 1 میلیارد کاربر خواهد رسید. همان‌طور که می‌بینید مخاطبین این حوزه با سرعت بسیار زیاد در حال افزایش هستند. بنابراین منطقی است، اگر بگوییم فرصت دنیای موبایل، فرصتی استثنایی است. نه تنها می‌توانید فرصت را برای تولید نسخه‌های محصولات وب و وب سایت‌ها بهره برداری کرد، بلکه این فرصت موقعیتی گران بها برای در اختیار گذاشتن تجربیات ارزشمند برای کاربران خواهد بود. کاربرانی که هم اکنون از شبکه‌های اجتماعی به ویژه فیس بوک استفاده می‌کنند و از پلتفرم موبایل برای دسترسی به این وب سایت بهره می‌برند از مرز 100 میلیون کاربر فعال گذشته است. میزان فعالیتی که این کاربران بر روی این وب سایت انجام می‌دهند تقریباً 2 برابر کاربرانی است که از پلتفرم هایی همچون کامپیوترهای شخصی استفاده می‌کنند. در نظر گرفتن موبایل به عنوان کانالی برای ارتباط با کاربران صرف نظر از دیگر کانال‌ها، کاری است که فیس بوک انجام داده است. فیس بوک تجربه‌ای که از طریق موبایل به کاربران ارائه می‌دهد را به عنوان فرصتی برای ارائه خود از این کانال قلم داد کرده و اهمیت بسیار زیادی برای این کاربران قائل است.

Joe Hewitt؛ سرپرست طراحی برنامه فیس بوک بر روی آیفون؛ می‌گوید : «هدف اولیه ما از بهره برداری برنامه‌ها بر روی آیفون برای فیس بوک فقط به عنوان همراهی کاربر بر روی پلتفرم موبایل در نظر گرفته شده بود.» اما پس از گذشت زمان به این باور رسیدند که، قابلیت بهینه سازی و برتری دادن به وب سایت نسخه موبایل وجود دارد و تمام تلاش خود را در این راه صرف کرده‌اند. قابلیت‌ها و محدودیت‌های زیادی برای ابزار موبایل وجود دارد. با در نظر گرفتن این موارد چگونه می‌توان بر روی این پلتفرم دست یافت!؟

تمرکز تحمیلی

Mobile site

محیط طراحی برای موبایل همیشه به همراه مجموعه‌ای از محدودیت‌ها بوده است. برخی معتقدند این محدودیت‌ها موجبات دشواری و کاستی در طراحی را فراهم می‌آورد. اما من معتقدم این محدودیت‌ها به ذات، بد نیستند. اندازه‌های کوچک صفحات، اتصالات کند و شیوه استفاده از ابزار موبایل می‌توانند به عنوان فاکتورهایی موثر در طراحی وب برای این ابزار مورد نظر قرار گرفته و بعضاً نقش کاتالیزور را ایفا کند. شاید مهم‌ترین محدودیتی که در این میان وجود دارد اندازه صفحه موبایل است. وقتی شما بر روی یک صفحه 320×480 کار می‌کنید (این اندازه صفحه، برای سه نسل اول آیفون‌های اپل، نسل اول تلفن‌های اندروید و Palm Pre، مورد استفاده قرار گرفته بود) در واقع 80 درصدی که در کار با دسکتاپ را در اختیار داشته‌اید را از دست داده‌اید. ( 768×1024 که به عنوان اندازه استاندارد که برای وب سایت‌های کامپیوترهای دسکتاپ معمول است) از دست دادن این 80% به این معناست که نیاز است 80% محتوا، ناوبری، تبلیغات و دیگر تعاملاتی که در دسکتاپ استفاده می‌کردید را حذف کنید. به عقیده من این شانسی بسیار بزرگ است. اما چرا!؟ از دست دادن این حجم از صفحه به معنای آن است که، عناصر زائد و اضافی صفحه حذف شده‌اند و تیم طراحی ملزم است تا بر روی عناصر اختصاصی و اصلی تمرکز کند. عناصری که از اهمیت بسیار زیادی برای مشتریان و کسب و کار شما برخوردار هستند. بدون شک فضایی در این میان برای ارائه عناصری که ارزش ارائه ندارد، وجود ندارد. از این رو در فرایند طراحی لازم بدانیم کدام عناصر باید بر روی صفحه قرار گیرند. بدین منظور لازم است مشتریان و کسب و کاری که برای آن طراحی می‌کنیم، را بشناسیم. این جاست که می‌توان گفت طراحی برای موبایل، شما را به سمت هدف کسب و کار و مشتریان هدایت کرده و به طور تحمیلی شما را به هدف خود خواهد رسانید.

 

وب سایت موبایل

در سمت چپ مثالی از وب سایت خطوط هوایی جنوب غربی را مشاهده می‌کنید. نسخه سمت راست بر روی دسکتاپ اجرا شده و نسخه سمت چپ بر روی نسخه آیفون آن است. همان‌طور که می‌بینید به دلیل وجود فضای اضافی بر روی دسکتاپ استفاده از تبلیغات زیادی را در این مکان می‌بینید. خالی بودن این فضا در وب سایت دسکتاپ شما غیر منطقی به نظر می‌رسد اما همان‌طور که در نسخه موبایل می‌بینید فقط مهم‌ترین عناصر، عناصری که کاربران به دنبال آن هستند، بر روی وب سایت قرار گرفته است.

بعضاً در طراحی وب سایت به دلیل وجود داشتن بیش از یک نقطه ارتباطی و وجود سهام داران و مسئولان زیاد برای یک وب سایت ممکن است نظرات متفاوتی برای قرار دادن محتوای متفاوت وب سایت ارائه شود. برای جلوگیری از این موضوع در طراحی لازم است به توافق اولیه با طرفین رسیده و مهم‌ترین اقلام مورد نیاز را بر روی صفحه وب خود قرار دهید. برای نسخه دسکتاپ به دلیل وجود فضای زیاد امکان قرار دادن اقلام متفاوت و متعدد امکان پذیر است. اما در نسخه موبایل به دلیل کمبود فضا لازم است توافق اولیه صورت گرفته و نظرات با هم یکی شوند. اولویت بندی برای قرار دادن عناصر روی وب سایت موبایل بسیار پر اهمیت است. در فضایی که قرار دادن عناصر اضافی دور از منطق به نظر می‌رسد و قابلیت درج این عناصر به کل حذف شده است الویت بندی نقشی مهم ایفا می‌کند.

اتصالات کند

به دلیل نبود جامعیت و یگانگی در سرعت اینترنت موبایل، لازم است بهینه سازی وب سایت برای قرار گرفتن روی این ابزار را پایین‌تر از حد ایده آل در نظر گرفته و با رعایت الزامات حداقلی در توانایی‌های کاربران این حوزه، به طراحی بپردازید. استفاده از قابلیت‌های Html5 و CSS3 می‌تواند ما را در کاهش اندازه فایل‌ها و فشرده سازی آن‌ها یاری داده و سرعت لود صفحات را بالا ببرد. تعدادی از این تکنیک‌ها بر روی وب سایت کدهای گوگل قرار گرفته‌اند. بنابراین شما می‌توانید از هم اکنون برای بهینه سازی وب سایت خود از آن‌ها بهره برداری کنید و عملکرد وب سایت خود را بهبود ببخشید.

ساختار متن

این محدودیت نیز در کنار دو محدودیت ذکر شده از اهمیت فراوانی برخوردار است. همان‌طور که میدانید کاربران موبایل ممکن است در تمامی زمان‌ها و مکان‌های از این ابزار برای دسترسی به وب استفاده کنند. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که، افراد در تمامی مکان‌های ممکن از جمله : خانه، هنگام ایستادن در صف‌ها و یا در هنگام کار از موبایل استفاده می‌کنند. استفاده از موبایل معمولاً به صورت کوتاه مدت صورت می‌گیرد. کاربران از این ابزار برای دسترسی به وب استفاده می‌کنند و برای برآورده کردن نیاز سریع خود از آن بهره می‌گیرند. نیازهایی از قبیل رزرو یک بلیط، چک کردن مطلبی مهم و یا حتی برای رهایی از تنش‌های روزمره. برنامه‌هایی که به این منظور طراحی می‌شوند لازم است در نظر داشته باشند که ارائه گزینه‌ها و متن‌ها بایستی به صورت مشخص و سریع در اختیار کاربران قرار گیرند. اگر لازم است به روز رسانی بر روی وب سایت صورت بگیرد، این به روز رسانی می‌تواند به صورت پیغامی کوچک در بالا و یا پایین صفحه ظاهر شده و ذهن کاربر را درگیر خود نکند. وب سایت‌های که در ارائه دقیق و سریع محتوا به کاربر موفق شده‌اند، با استقبال زیادی از سوی کاربران مواجه هستند. به طور مثال دسترسی به وب سایت فیس بوک از سال 2009 تا کنون شاهد رشدی 12 درصدی بوده و توییتر رشدی 347 درصدی را تجربه کرده است. اگر شما در طراحی یک وب سایت اولویت آن را طراحی نسخه موبایل قرار دهید، خواهید دید که مهم‌ترین و کلیدی‌ترین نکات را در وب سایت قرار می‌دهید. برطرف کردن سریع نیاز کاربران، آنان را به استفاده مجدد از وب سایت مجبور می‌کند، خواه پلتفرم دسکتاپ باشد، خواه موبایل. اولویت دادن به طراحی برای پلتفرم موبایل می‌تواند شما را در تشخیص نیازهای اساسی وب سایت کمک کرده و حتی در زمان طراحی برای دسکتاپ نیز به یاری شما آید.

توانایی‌های موبایل

قابلیت‌های هیجان انگیز پلتفرم موبایل باعث می‌شود تا حتی در مقابل با دسکتاپ پیروز از میدان خارج شود. موبایل‌های مدرن امروزی توانایی‌های ویژه‌ای در تعامل با کاربران ارائه می‌دهند. برخی از این توانایی‌ها عبارتند از : قابلیت‌های مالتی تاچ که به طور هم‌زمان امکان ارائه تعاملی گسترده برای کاربر فراهم می‌کند، اطلاعات دقیق مکان فیزیکی کاربر با استفاده از GPS و Wi-Fi . در حرکت بودن ابزار موبایل، یکپارچگی ورودی صوت و تصویر و دیگر قابلیت‌های این ابزار، طراحان را قادر می‌سازد تا با در نظر گرفتن این توانایی‌ها بدون محدودیت‌ها به ارائه اطلاعات تعاملی پرداخته و توسعه بر مبنای محدودیت‌های قبلی را کنار گذارند. تیم‌های طراحی نه تنها بایستی در رابطه با استفاده از قابلیت‌های لمسی موبایل، دقت لازم را به خرج داده بلکه بایستی از این قابلیت به بهترین شکل برای ارائه تعاملات نوآورانه بهره گیری کنند. استفاده از قابلیت لمسی موبایل می‌تواند، کار با وب سایت و فعالیت‌های آن را تبدیل به امور شادی بخش و مفرحی کند.

آگاهی از مکان فیزیکی

وب سایت موبایل

یکی دیگر از قابلیت‌های بسیار مهم موبایل در دسترس قرار دادن اطلاعات مربوط به نزدیک‌ترین مکان‌هایی است که کاربر به دنبال آن‌هاست. برای جستجو در مورد خدمات و مکان‌های فیزیکی نزدیک به شما با استفاده از برنامه Yelp، بر روی دسکتاپ، لازم است مکان فیزیک خود را وارد کرده و سپس نتایج جستجو شده را فیلتر کنید؛ و محل مورد نظر خود که می‌تواند رستوران و یا هر مکان دیگری باشد را بیابید. این فرایند کمی زمان گیر است. اما بر روی پلتفرم موبایل سرعت بسیار خوبی دارد چرا که با باز کردن برنامه بر روی موبایل تنها کافی است با لمس یک دکمه رستوران‌های نزدیک خود را یافته و بدون نیاز به هیچ تغییر، تایپ کلمه خاص، نقشه بینی و فیلتر کردن، به هدف خود برسید. اطلاع از موقعیت‌های فیزیکی موبایل، قابلیت‌های بسیار زیادی در اختیار این رسانه قرار می‌دهد.

اطلاع از موقعیت رستوران‌ها کم‌ترین توانایی است که آن در اختیار دارد. اطلاع از آب و هوا، اخبار، ترافیک، موقعیت فیزیک دوستان و تعداد قابلیت‌های زیاد دیگری که همگی به عنوان برتری‌های موبایل تلقی می‌شوند، می‌توانند مورد ذکر قرار گیرند. این قابلیت‌ها که از ابتدا در موبایل وجود داشته‌اند هم اکنون در حال انتقال و قرار گرفتن بر روی پلتفرم دسکتاپ نیز هستند. در صورتی که در طراحی، اولویت را برای موبایل در نظر بگیرد، می‌توانید در ارائه تجربیات بهتر به کاربران موبایل در رابطه با اطلاع از مکان فیزیکی تمرکز بیشتری داشته باشید. اولویت دادن به طراحی برای موبایل می‌تواند قابلیت‌های شما در استفاده از تکنولوژی‌های متفاوت این حوزه را بالا برده و در ارائه تجربیات مؤثرتر به کاربران موفق گرداند. تجربیاتی که از کار برای پلتفرم موبایل برای شما به وجود می‌آید، می‌تواند شما را در ایجاد تجربیات موثر برای پلتفرم دسکتاپ نیز یاری داده و برای غلبه بر مشکلات و محدودیت‌های این ابزار نیز چاره جویی‌های لازم را در اختیار شما قرار دهد. بنابراین باید به خاطر داشته باشید که وجود محدودیت‌ها نه تنها موجبات ایجاد نقص و کاستی، در نتیجه کار را رقم نمی‌زند، بلکه فرصتی ویژه برای طراحان است تا با در نظر گرفتن محدودیت‌ها به ایجاد تجربیات بهینه و ضروری برای کاربران پرداخته و از اتلاف انرژی، فضا، زمان و هزینه جلوگیری کند. اجبار در تولید محصولاتی که متمرکز هستند و از عناصر ضروری استفاده می‌کنند و در عین حال سریع و پرکاربرد هستند از مزایای طراحی برای موبایل است. قابلیت‌های موبایل راه‌های جدیدی را در پیش روی کاربران قرار داده و روش تعامل کاربران با دنیای پیرامونی وب را گسترش می‌دهد.

 


لوک روبلسکی
 
تعداد مقالات 1 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت

مقالات مرتبط: