Ask.com تسلیم شد و از رقابت در جستجو کنار کشید

دوشنبه 21 فروردين 1391

Ask، پنجمین موتور جستجوی محبوب وب، پس از سالها رقابت نفس گیر با غول‌های جستجو، از ادامه این مبارزه صرف نظر کرد و استراتژی خود را تغییر داد.

Ask.com، دیگر یک موتور جستجو نیست! موتور جستجوی قدرتمند سابق، از هم اکنون تصمیم گرفته است که از این پس، تنها بر پاسخ دادن به سؤال‌های کاربران، تمرکز کند. به گفته مدیر Ask آقای Doug Leeds، این سایت، خود را از صحنه رقابتی جستجو در اینترنت کنار خواهد کشید.

 

البته با اجرای این تصمیم، 130 فرصت شغلی در آمریکا و چین حذف شده و تعدادی از کارکنان Ask، شغل خود را از دست خواهند داد. اما Leeds ابراز کرده که این وضعیت اجتناب ناپذیر خواهد بود.

علی رغم موفقیت‌های قبلی و شناخته شدن برند اسک در اینترنت، این وب سایت در زمینه جستجو، سریعاً پشت سر گوگل و بینگ قرار گرفت و از آن‌ها جا ماند.

Doug Leeds : در سال‌های اخیر، روش‌های متعددی، در رابطه با کامیابی وب سایت و موفقیت آن به کار گرفته شد و طرح‌های بسیاری مورد بررسی قرار گرفت، اما متأسفانه تمامی آن‌ها با شکست مواجه شد.

این مدیر اضافه می‌کند : «همان‌طور که کارکنان وفادار ما می‌دانند، در سال‌های اخیر به خاطر نبود تمرکز و عدم استفاده از استراتژی هدفمند، روش‌های متعددی، در رابطه با کامیابی وب سایت و موفقیت آن به کار گرفته شد. تاکتیک‌های بازاریابی فراوانی مورد استفاده قرار گرفتند، اما هیچ‌کدام نتیجه بخش نبود.»

لیدز همچنین گفت : «پس از بحث‌های فراوان و اتخاذ تصمیم‌های متفاوت، طی 14 سال گذشته، به این نتیجه رسیده‌ایم که کاربران Ask.com صرفاً به انگیزه یافتن پاسخ سؤالات بی انتهای خود، به وب سایت ما مراجعه می‌کنند؛ و دلیل دیگری برای بازدید از ما ندارند. به همین دلیل، تصمیم بر آن شد که مجدداً به استراتژی تک قطبی پاسخگویی به سؤالات کاربران باز گردیم.»

البته موفقیت‌ها و دستاوردهای تلاش این پایگاه بزرگ و قدرتمند، قابل انکار نیست. این سایت در نوع خود منحصر به فرد و نام آور بوده است؛ تا جایی که حتی توانسته خود را تا مقام پنجم محبوبیت، بالا بکشد.

اما ظاهراً حالا این وبگاه، که با بالا گرفتن تب جستجو و وسوسه آینده روشن موتورهای جستجو، وارد این میدان شده بود، به ایده‌آل‌های خود دست نیافته و تصمیم دارد به سمت همان هدفی که از ابتدا دنبال می‌کرد، برگردد، تا بلکه بتواند کاربران فعلی خود را حفظ و بازدیدکنندگان بیشتری را جذب کند.

سوال اینجاست که آیا رویکرد تک قطبی جدید، در بقای Ask تأثیر خواهد داشت؟ آیا در این صحنه یکه تاز و بی رقیب خواهد بود؟ اگر Google و Bing هم هوس کنند به سوالات پاسخ بدهند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

 


توماس واتسون
 
تعداد مقالات 2 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت