وب سایت Ask.com چگونه طراحی شد؟

دوشنبه 26 دى 1390

علی رغم بازنشستگی ask ،jeeves هنوز نقش بازیگری فعال، در بازار جستجوی اینترنتی را بازی می‌کند. تونی مکلین در مورد نسخه جدید این وب سایت با ما هم کلام شده و در مورد علل موفقیت این سایت توضیح داده است.

چرا ask.com با نوسازی و تغییرات عمده مواجه شد؟

در فوریه 2006، پس از گذشت بیش از 10 سال از تاریخ پیدایش وب سایت ask در اینترنت، این تغییرات با وجود چالشی بودن، به منظور جلب رضایت کاربران و ایجاد تجربیات بهتری از جستجوی اینترنتی برای آنان، الزامی می‌نمود. فناوری‌های موجود در وب سایت ask تکامل یافته بودند. اما به روز شدن و ایجاد امکانات مطلوب، همیشه امری اجتناب ناپذیر است.

احساس نیاز به تغییر کاملاً مشهود و الزامی بود. تغییرات لازم برای ask.com عبارت بودند از؛ تغییر رفتار کاربران در جستجو، ارائه فضایی بهتر و امکاناتی که به راحتی در اختیار آنان قرار گیرد. مورد دیگر رعایت کردن جنبه های جهانی بودن این وب سایت بود. در این راستا، نیازهای کاربران در ابعاد جهانی مورد بررسی قرار گرفته و مطابق آن، کارها صورت گرفت.

همچون دیگر وب سایت‌های موتور جستجو، ask نیز از باکس ورودی متن جستجو استفاده می‌کند. این باکس پس از اعمال تغییرات بر وب سایت، بدون تغییر مانده است.

 

قبل از شروع طراحی مجدد، چه نوع پروسه‌هایی به اجرا در آمدند؟

قبل از شروع کار طراحی، تحقیقات گسترده ای در مورد عقاید و نظرات کاربران اینترنت در مورد چگونگی بهینه سازی داشتیم. تمرکز تحقیقات بر نیازهای کاربران و انتظارات آن‌ها از یک موتور جستجو و ابزارهای مورد نیاز و پر کاربرد در جستجو، قرار گرفت. دامنه سنی کاربران مورد نظر ما بر گروه 18 – 35 ساله متمرکز شد. گروهی که اغلب از مردان متبحر در استفاده از تکنولوژی، تشکیل شده است.

آنچه در تحقیقات گسترد ه و میدانی، مشخص شد. گسترش حس عدم رضایت کاربران از جذب آگهی‌های تبلیغاتی و نمایش بیش از حد آن‌ها در وب سایت بود. در پی انجام این تحقیقات، تیم به نتایجی دست یافت که عبارتند از؛ بازنشسته کردن سرویس ask jeeves، کاهش میزان تبلیغات در وب سایت و ادغام محتوا در نتایج جستجو.

پس از انجام تحقیقات اولیه، دو نسخه از وب سایت در مقابل دید کاربران قرار گرفت که اولی، نسخه تکامل یافته وب سایت کنونی و دیگری نسخه ای کاملاً متفاوت و بدون شباهت به وب سایت قبلی بود. نتایج اولیه نظرات کاربران نشان داد که پروسه تغییر بایستی به صورت تدریجی انجام شده و در فازهای اول از نسخه شبیه به وب سایت قدیمی استفاده شود. گرمای موجود در صفحه jeeves و احساسات انتقالی آن، از نقاط قوت قابل ذکر آن به شمار می‌رفت. جهش از این مرحله و روی آوردن به شمایلی پیچیده و خالی از احساسات قبلی، کاری خطرناک و انجام آن در پروسه ای کوتاه مدت، ناممکن بود.

 

چرا jeeves کنار گذاشته شد؟

بسیاری از کاربران، jeeves را قابلیتی مشابه Q&A دانسته و آن را مناسب استفاده بینندگان و کاربران تازه کار، ارزیابی می‌کردند. برای برطرف نمودن این مشکل و تصحیح دیدگاه کاربران نسبت به وب سایت، بازنشستگی Jeeves، تصویب و مورد تایید تیم مدیریت وب سایت قرار گرفت. به کاربران علاقه‌مند به این سرویس نیز، اطمینان داده شد، که تغییرات الزامی است و برای بهبود وضعیت وب سایت انجام می‌پذیرد.

 

چه تغییرات دیگری در طراحی اعمال شدند؟

کاهش میزان تبلیغات در وب سایت، مورد مهم بعدی بود. اگرچه کاهش درآمدها در نتیجه این کار، محتمل می‌نمود، از ابتدا به افزایش تعداد کاربران با انجام این پروسه، ایمان داشتیم. چرا که نمونه این کار توسط همکاران آمریکایی ما در سال 2005 صورت گرفته و نتایج مطلوبی در پی داشت. در نتیجه ما نیز، اعتماد به نفس کافی در اِعمال این موضوع در ابعاد جهانی را کسب نمودیم. امروز تبلیغاتی که در صفحه اصلی ask.com، مشاهده می‌کنیم در مقایسه با اغلب موتورهای جستجو بسیار ناچیز است.

تغییر در جلوه‌ها و نمایش ظاهری وب سایت، یکی دیگر از مراحل مهم ایجاد تغییرات محسوب می‌شد. در این مرحله ظاهری حرفه ای تر و یکدست‌تر به وب سایت داده شد. کاربران امروزی اینترنت، تفاوت‌های زیادی با کاربران 10 سال قبل آن دارند. در گذشته، جستجو و یافتن، سقف درخواست یک کاربر از موتور جستجو، محسوب می‌شد. در حالی که امروز، سرعت جستجو در یافتن مطلب مورد نظر، بسیار حائز اهمیت شده است. امکانات و قابلیت‌های افزوده شده به وب سایت و رابط نرم افزاری آژاکس محور (AJAX-based)؛ امکان تغییر در چینش ابزارها توسط کاربران را به آنان داده و سرعت دسترسی به جستجو را تا حدود زیادی افزایش داده است. شخصی سازی صفحه اول ask.com، نمادی دیگر از یکپارچه سازی محتوا و قابلیت جستجو در وب است که توسط این تیم پیاده سازی شد.

 

آیا نتایج کار خود را رضایت بخش ارزیابی می‌کنید؟

افزایش محبوبیت وب سایت، پس از اعمال تغییرات، مرا به گفتن «بلی» در پاسخ به این سؤال شما وامی دارد. برداشت‌ها از وب سایت در حال تغییر هستند. امکانات افزوده شده جدید، همچون؛ جستجوی وبلاگی در حال رشد و پیشرفت است. همه نوآوری‌های وب سایت در کنار طراحی هوشمندانه و کیفیت بهبود یافته؛ حکایت از حضور پر قدرت ask.com در بازار شلوغ و رقابتی وب دارند.

 
 


علی نقوی الحسینی
 
تعداد مقالات 4 عدد
       
کپی رایت

مقالات مرتبط: