مایکروسافت Silverlight 5 را بی سرو صدا وارد می کند

شنبه 27 اسفند 1390

نسخه آخرSilverlight5 به بازار آمد.اگرچه Silverlight5 تا قبل از این،مورد استفاده برنامه‌هایی همچون IMDB قرار می‌گرفت،اما مایکروسافت در نظر دارد تا چارچوب‌های استاندارد وب رابه سمت استفاده ازآن سوق دهد

silverlight

مایکروسافت آن را گوشه ای از برنامه فناورانه خود برای کمک به توسعه دهنده برای ساخت application های بهتر وب نامیده است و اضافه می‌کند که ابزارهای موبایل و Desktop در کنار هم می‌توانند از آن بهره گیری کنند.

پلاگین اضافه شده در این نسخه سایزی کمتر از 7 مگابایت دارد. عملکرد این نرم افزار در نسخه 5 به خوبی بهبود داده شده است. بهبود عملکرد را می‌توان در رمز گشایی سخت افزاری از رسانه های H.264 دید. بدین روش می‌توان گفت که پیشرفت خوبی در حفاظت از محتوای رمز گشایی نشده با استفاده از GPU اتفاق افتاده است. پشتیبانی کامل از نرم افزار توسط مرورگر نیز یکی دیگر از امکانات جدید پلاگین اضافه شده در آخرین نسخه از رقیب فلش است؛ بدین معنی که کاربران دیگر نیازی به خروج از مرورگر برای انجام وظایف تأیید و به کار گیری اولیه از نرم افزار نخواهند داشت و به سادگی هرچه تمام آن را بکار خواهند گرفت. قابلیت میزبانی HTML درون مرورگر یکی دیگر از مزایای نسخه آخر Silverlight 5 است. در ماه‌های اخیر این نرم افزار کشش زیادی از سوی فعالان حوزه وب را به سوی خود جذب کرده است. مشتریان زیادی به این سمت جذب شده‌اند. LoveFilm یکی از مؤسسات معتبر است که تکنولوژی Silverlight 5 را هم اکنون به فلش ترجیح داده و در سال 2012 از آن استفاده خواهد کرد. دلیل تغییر رویه‌ی LoveFilm توانایی‌های زیاد Silverlight در کار با فایل‌ها بوده است. اما باید دید که در دراز مدت آیا Silverlight می‌تواند این برتری را حفظ کرده و به عنوان یک گرایش جدید در عرصه وب شود؟ این طور که به نظر می‌رسد این نسخه از Silverlight به عنوان نسخه نهایی آن خواهد بود و مایکروسافت در نظر دارد که از آن به مدت 10 سال پشتیبانی کند. اما برای استفاده‌هایی غیر از کامپیوترهای Desktop در دسترس نخواهد بود و برنامه های توسعه ای آن برای پلت فرم موبایل در دست توسعه و بررسی است.

 


گریک گرانل
 
تعداد مقالات 32 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت