طراحی صفحات وب برای پیشرفت به چه تغییراتی نیاز دارد؟

یکشنبه 25 دى 1390

طراحی صفحات وب، همیشه با جنب و جوش و توسعه همراه بوده است. این موضوع، به معنای عدم وجود کمبود نیست. در این رابطه با گروهی از کارشناسان به گفتگو نشسته و نظرات آنان در این رابطه را جویا شدیم.

گیلز کولبورن؛ شریک و مؤسس cxpartners

طراحی وب، بسیار پیچیده است. طراحان بایستی در ایجاد تمرکز در ذهن کاربران نقشی مهم ایفا کنند. بعضی از مردم در منازل خود از کامپیوتر استفاده نمی‌کنند. آنان اغلب، موبایل‌های هوشمند را به کامپیوترها ترجیح می‌دهند. چرا که کاربری ساده تری دارند. ما به عنوان طراحان وب؛ هیچ گاه وظیفه اعتلای شغلی خود را فراموش نکرده، با شناخت دقیق‌تر از کار و فهم بهتر نیازهای کاربران. با خلق سادگی برای آنان، ارزش آفرینی خواهیم نمود.

در طی 10 سال گذشته، تمام تلاش ما بر ایجاد ظاهری آراسته برای وب سایت‌ها و استفاده از محتوای پر شاخ و برگ برای هم‌خوانی با اصول سئو بوده است. اما کاری که بسیار مهم و حیاتی تلقی می‌شود، رعایت اصول سادگی و تمرکز بر محتوای پر مغز بجای شاخ و برگ دادن به موضوعات خواهد بود.

 

پاتریک مک نیل؛ نویسنده کتاب «ایده طراح وب»

تصور می‌کنم، بیشترین توسعه ای که می‌توان در حوزه طراحی انتظار داشت از برداشت بهتر و استفاده بهینه تر طراحان، از سی ام اس (CMS)، فراهم می‌شود. وقتی که نحوه کار مشخص شود، کار وب سایت‌ها بسیار ساده تر خواهد شد. چرا که محدودیت‌ها و فرصت‌ها از این طریق، بهتر شناسایی می‌شوند. آن دسته از افراد که استفاده بهینه از سی ام اس را در دستور کار خود قرار داده‌اند، از نتیجه کاری خود راضی‌تر هستند و پروژه های کاری آنان بیشتر در بازار مورد بحث و تحسین قرار گرفته است. طراحان بایستی تفکر غالب، مبنی بر اینکه؛ سی ام اس، قلمرو و حوزه کاری توسعه دهندگان است و نه بیشتر را کنار گذاشته و آن را به عنوان جزء جدایی ناپذیر در پروسه طراحی به‌کارگیری نمایند.

 

پائول فالگوت؛ طراح در Otterball

در حال حاضر، موردی که توجه اغلب افراد در حوزه کاری طراحی را به خود جلب کرده، «رعایت استانداردهاست». (کسب اطمینان از اینکه، همه چیز برای همه کس قابل استفاده است). اما به دلیل تغییرات روبه گسترش روابط و دنیای طراحان وب، این اصل دچار خدشه های قابل تأملی می‌شود.

توجه طراحی وب، بایستی بر روی طراحی برای ابزارهای مختلف با اهداف ویژه معطوف گردد. پیگیری استانداردهای کلی برای تمامی پروژه‌ها، در بسیاری از موارد، جوابگو نبوده و به تغییرات هدفمند نیاز دارد.

 

جانتان اسمایلی؛ سرپرست طراحی در zurb

در حل مسائل امروزی دنیای وب، تمرکز کافی وجود ندارد. عملکرد کنونی نرم افزارها و دیگر امکانات، هیچ گاه به خوبی و جامعیت کنونی در دسترس کاربران، قرار نداشته است. اما نکته بسیار مهم که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد «چرایی» کار است و نه «چگونگی» انجام آن.

 

ناتان اسمیت؛ مبدع 960 Grid System

این روزها در مورد «طراحی واکنشی وب» صحبت‌های زیادی در جریان است. اما اتخاذ روش‌های مناسب در به‌کارگیری و سازگار نمودن آن با دنیای وب، صورت نگرفته است. طراحی قدیمی و آزاد، کماکان مورد استفاده قرار می‌گیرد. دلیل روشن آن نیز، سادگی استفاده است. از این رو معتقدم، تا زمانی که روشی مناسب به عنوان چارچوب استفاده از طراحی واکنشی وب، به‌کارگیری نشود، نمی‌توان انتظار رواج و محبوبیت آن در جامعه طراحی را داشت.

 

اندی باد؛ مدیر اجرایی در clearleft

کیفیت کارها در چند سال اخیر به طور غیر قابل باوری افزایش یافته است. اما هنوز از تمامی پتانسیل‌ها استفاده نمی‌شود. در حالی که کیفیت طراحی و کار تعدادی از طراحان با کیفیتی چشم گیر روبروست، شاهدیم که این اتفاق در بدنه اصلی جامعه طراحی رخ نداده است. در حقیقت اکثریت جامعه طراحی، همیشه پیرو دیگران هستند و خلاقیت‌های لازم را ز خود به نمایش نمی‌گذارند.

ما به عنوان شاغلین و متولیان این حوزه، موظف به انجام کارهای بیشتر و بهتر به منظور افزایش کیفیت و بهبود وجهه این صنعت هستیم. این به معنای تلاش مداوم در راستای تولید مطلوب‌ترین کارهای ممکن است. در این راه لازم است، پروژه‌هایی که ما را از عمل به تعهدات خود نسبت به کیفیت کارها، باز می‌دارند را متوقف کرده، کیفیت را از آموزش در آموزشگاه‌ها تا در فرایندهای توسعه در کار خود بالا ببریم. در پرورش تیم‌های حرفه ای تلاش کنیم و کار تیمی را بر طراحی فردی را ترجیح دهیم. اگرچه افراد مسلط به چند تخصص، می‌توانند کار را به سرعت به جلو برند. اما پیشرفته‌ای تیمی، همیشه تأثیر گذار تر و سریع‌تر رخ می‌دهند. صنعتی که ما در آن به کار مشغولیم، نیازمند مهارت‌هایی پیچیده است. بهتر است خود را به حدی از لیاقت رسانده تا در آن به حد اکثر موفقیت‌ها دست یابیم. طراحی وب، نوعی دگرگون از هنر معماری است. پس آن گونه که شایسته است با آن برخورد کنیم.

 

فادی شاوم؛ شریک و مؤسس pod1

طراحی وب از ابتدای آغاز به کار اینترنت، همراهی دائمی برای آن بوده است. اما توانایی‌های ما در تمرکز و کنترل ساخت آنچه مورد پسند مشتریان قرار گیرد به دلیل ناهماهنگی‌های تکنولوژیک، محدود بوده است.

توانایی‌های ما در طراحی وب‌سایت‌های ایده آل به دلیل وجود ضعف در پلت فرم‌های طراحی، به کار گرفته نشده‌اند. اگرچه همگان در تلاشند تا پلت فرم‌ها به سطوح بهتری از مقبولیت برسند. اما وب‌سایت‌هایی که در رویاهای ما ساخته شده است، هنوز نه به مرحله طراحی رسیده و نه قابلیت ساخت دارند. فراموش نکنیم شاید وب سایت‌هایی که امروزه طراحی می‌شوند، رضایت مشتریان را جلب کنند، اما تا ایده آل شدن، فاصله‌ی زیادی دارند.

 

دن روبین؛ مؤسس WebGraph

آن دسته از ما که در این صنعت با مشتریان سر و کار داریم، بعضاً سلایق و خواسته های شخصی خود را از یاد می‌بریم. بعضاً در جواب اینکه چرا کاری به شکلی خاص انجام شد، می‌شنویم که خواست مشتری چنین بوده است. یا چون سرمایه مالی از اربابان رجوع است کار نیز مطابق خواست آنان انجام می‌شود. اما لازم است بدانیم که در بسیاری از موارد مذکور، کیفیت کار طراحی، تا حدود زیادی پایین و نامعقول است.

مسئولیت مهم فراموش شده ما، هدایت مشتریان به ارائه درخواست‌های صحیح و با کیفیت و اتخاذ تصمیم‌های عقلانی است. ما به عنوان طراحان محصولات مجازی، برای جلوگیری از قربانی شدن و تکرار حوادث تاریخی در دیگر صنایع، ملزم به اجرای درست وظایف خود هستیم. بخش اعظم انتخاب صحیح مشتریان بر عهده ماست. پس با نشان دادن راه درست به آنان از بروز مشکلات ناخواسته در آینده جلوگیری کنیم.

 

راب واکر؛ مدیر اجرایی در Xcite Digital

تمرکز طراحی وب در سال‌های آینده، بایستی بر ایجاد سازگاری با مرورگرهای چند کاربردی قرار گیرد. مفاهیم طراحی بایستی به صورت یکپارچه بیان شوند. به گونه ای که بر شرکت‌ها، مشتریان و اربابان رجوع تأثیر یکسان گذارد. با استفاده از خلاقیت، انتقال پیام‌ها بدون از دست رفتن ارزش‌های معنایی امکان پذیر خواهد شد.

 

جو لیچ؛ مدیر در cxpartners

وقتی سخن از طراحی وب و چاپ به میان می‌آید، نمونه های فراوان طراحی با استفاده از ترفندهای نمایشی و جذاب که به منظور چاپ تولید شده‌اند، دیده می‌شوند. نمونه‌هایی که در کار خود نیز به توفیقات خوبی دست یافته‌اند. وب‌سایت‌هایی همچون lingscars.com و moneysavingexpert.com، نمونه‌هایی موفق از وب‌سایت‌هایی هستند که در طراحی خود در مقایسه با رقبا، مزیتی خاص برای ارائه ندارند. اما در عین حال در جلب بازدید کننده موفق بوده‌اند.

من کاربرانی را دیده ام که در ارتباط با هر دو وب سایت ذکر شده بوده و از مطالب آن رضایت کامل دارند. در نظر حرفه ایها، این نوع کار ساده و بی تکلف به نظر می‌رسد. اما حقیقت حاکی از رضایت بخش بودن این نوع محتوا برای کاربران است. طراحی پیچیده باعث صرف هزینه های بیشتر خواهد بود و طراحی ساده می‌تواند حامل ارزش‌های زیادتری باشد. لازم است ما به عنوان طراحان، در مورد تغییرات لازم در طراحی و ساده تر نمودن کار به تفکر مجدد پرداخته و بررسی‌های لازم در مورد موفقیت در انتقال پیام لازم توسط طرح‌های کنونی را بررسی نماییم.

 

اندی هود؛ مدیر توسعه خلاقه در AKQA

در طی 12 ماه، صنعت دیجیتال دچار تغییرات بزرگی شده است. نرخ رشد سریع تکنولوژی و پلت فرم‌ها، ظهور پر سر و صدای اندروید، iPad و HTML5 را در پی داشته است. اکنون نوبت وب سایت‌هاست که به روش‌های گوناگون، به ایفای نقش پردازند. طراحان بایستی با کارایی این پلت فرم‌ها به خوبی آشنایی داشته و فناوری‌های جدید را به خوبی بشناسند تا چشم اندازی وسیع‌تر از کار خود داشته باشند.

موقعیت‌های زیادی که در طراحی از دست رفته است، با بدست آوری شناخت بیشتر نسبت به تکنولوژی، دوباره سازی خواهند شد. همکاری‌های بالقوه بین پلت فرم‌ها، طراحان و توسعه دهندگان می‌تواند به طراحی و فناوری‌های هرچه مطلوب‌تر منتهی شود.

 

ترنت والتون؛ مؤسس Paravel

بایستی به فکر پیشرفت در ارائه خدمات به کاربران باشیم. دنیای دسکتاپ نمی‌تواند پیشرفت غیر متعارفی داشته باشد. تمامی ابزارهای مورد نیاز برای ما آماده است. انتقال دنیای وب به موبایل و صفحات لمسی چند نقطه ای، می‌تواند گزینه ای مناسب و راهی درست برای پیشرفت در این حوزه باشد.

 

الیوت جی استاک؛ طراح و تصویرگر

طراحان وب بایستی نسبت به استفاده صحیح از آخرین نسخه های CSS و جاوا اسکریپت و به‌کارگیری درست ترفندها و چرایی استفاده از چنین ترفندهایی پی برده و دلایل پشت برده وجود چنین ابزارهایی را بررسی کنند. بسیاری از طراحان، بدون دانستن دلیل استفاده از ابزارهای مختلف طراحی از قبیل سایه‌ها، انیمیشن‌ها و ... آنان را به‌کارگیری می‌کنند. این در حالی ست که تنها دلیل انجام این کار توسط آنان، توانایی انجام کار با آن‌هاست. منظور من از این سخن، مخالفت با ابزارهای جدید و به‌کارگیری آنان نیست.

استفاده از این ابزارها به داشتن محیطی زیبا تر در وب منجر می‌شود. اما نکته مهم اینکه؛ هر ابزار به منظوری خاص تعبیه شده و استفاده از آن نیز در جایی درست و در جای دیگر نادرست است.

 

کریس میلز

روش ساده ای که همیشه به پیشرفت منجر می‌شود، آموزش است. در حال حاضر، آموزش‌های موجود به دلیل پراکندگی منابع آموزشی و از دور خارج بودن مطالب، سطح مطلوبی از دانش را به دانشجویان انتقال نمی‌دهند. از این رو فارغ‌التحصیلان، اغلب از کمبود دانش لازم برای شروع به کار رنج می‌برند.

ایجاد دوره های به روز و جامع که به صورت پایاپای با صنعت وب حرکت کند، می‌تواند از پیامدهای ناخواسته این معضل آموزشی جلوگیری کرده و مسیر پیشرفت را هموار سازد.

 

راب میلز؛ مدیر در آژانس خلاقه Bluegg

امیدوارم روزی فرایند داستان گویی در طراحی به پیشرفت‌های لازم دست یابد. داستان گویی می‌تواند از طریق آیکن ها، سیستم‌های راه‌یابی، رنگ‌ها، لوگوها و نوشته‌ها بیان شود. اما ترکیب این عناصر به منظور تولید داستانی منسجم و تأثیرگذار، می‌تواند به عنوان راهی جالب و مطلوب در آینده نزدیک در نظر گرفته شود.

استفاده از این ابزارها به داشتن محیطی زیبا تر در وب منجر می‌شود. اما نکته مهم اینکه؛ هر ابزار به منظوری خاص تعبیه شده و استفاده از آن نیز در جایی درست و در جای دیگر نادرست است.

 

مارگارت مانینگ؛ مدیرعامل reading room

اصطلاح «طراحی وب» عبارتی محدود کننده است. چرا که برای اغلب افراد، طراحی به معنای جلوه و احساس ظاهری برگرفته شده از اشیاء می‌باشد. در دنیای دیجیتال، این اصطلاح، بخش کوچکی از عبارتی بزرگ‌تر به نام «طراحی وب» است. در حالی که این عبارت پهنه بسیار وسیع‌تری از معنای تحت‌اللفظی خود در بر دارد. به طور مثال؛ استراتژی، خلاقه، IA، کاربری و مدیریت محتوا، بار معنوی این عبارت را بسیار فراتر از وب می‌برند. به همین دلیل زمان انتخاب نام بهتر و متناسب‌تری برای آن رسیده تا نگرش‌ها و پیش داوری‌های اشتباه توسط مردم صورت نگیرد.

 

جیسون بی جونز؛ سرپرست خلاقه در Centresource

در حال حاضر، جو غالب در طراحی وب بجای توجه به اصول طراحی به کارایی و ظواهر کار متمرکز شده است. معتقدم کاری که در محیط‌های مجازی مدرن رخ می‌دهد، بیشتر به دوری از سنت‌ها و ترویج ظاهر سازی گرایش دارد. این در حالی ست که طراحان وب سایت مجرب به فکر ورود دنیای هنر به طراحی وب افتاده‌اند. چرا که آنان وب را با صنعت چاپ و یا هر میدان هنری دیگری مقایسه می‌کنند.

 

کریس کویر؛ طراح در Wuffo

در کل، طراحی وب می‌تواند با تمرکز بر خلق تجربیات موثر برای کاربران، بیشترین فواید را عاید خود کند. بیشتر وب سایت‌ها، به ویژه وب‌سایت‌های خبری اغلب به نمایش آنچه خود می‌خواهند، می‌پردازند و نه آنچه کاربران می‌پسندند.

 
 


علی نقوی الحسینی
 
تعداد مقالات 4 عدد
       
کپی رایت

مقالات مرتبط: