فروش کتاب‌های الکترونیکی Amazon ازکتاب‌های چاپی آن سبقت گرفته است

سه شنبه 29 فروردين 1391

بعد از چهار سال از گذشت معرفی کتاب‌های Kindle مشتریان آن از انواع کتاب‌های چاپی بیشتر شده‌اند. البته نباید این اعلام را به عنوان پایان کار کتاب‌های چاپی تلقی کرد…

کتاب الکترونیک Amazonبر اساس آنچه در وب سایت خبری آمازون آمده است، بعد از چهار سال از گذشت معرفی کتاب‌های Kindle مشتریان آن از انواع کتاب‌های چاپی بیشتر شده‌اند. البته نباید این اعلام را به عنوان پایان کار کتاب‌های چاپی تلقی کرد. هر از چند گاهی پس از تولید سرویس Kindle توسط Amazon، اعلامی از سوی این وب سایت به سمع علاقمندان وب رسیده است که خبر از محبوبیت سرویس Kindle را به همراه خود آورده است.

اما نکته‌ی مهم در این رابطه تعداد فروش کتب دیجیتال است که باید به بررسی پرداخته شود. آمازون هیچ‌گاه اطلاعات دقیقی در مورد تعداد فروش کتاب‌های خود به ما نداده است، همیشه گفته است که کتاب‌های Kindle بیشتری نسبت به کتاب‌های چاپی فروخته شده و یا در جایی دیگر گفته است که به ازای هر صد کتاب چاپی که در Amazon.com فروخته می‌شود، صد و پنج کتاب Kindle فروخته می‌شود؛ و یا در اعلام دیگری شنیده‌ایم که در سال 2011، رقم فروش کتاب‌های Kindle آمازون سه برابر رقم فروش این کتاب‌ها در مدت مشابه سال گذشته بوده است. اما همان طور که می‌بینید در این اعلام‌ها هیچ‌گاه به تعداد فروخته شده اشاره ای نشده است. زیرکی دیگری که آمازون در اعلام افزایش نرخ فروش کتاب‌های خود به خرج می‌دهد، تخمین و اندازه گیری نرخ رشد بوده است. برای مثال در جایی گفته است فروش ما تاکنون در سال 2011 شامل رشد فروش کتاب‌های Kindle و کتاب‌های چاپی بوده است و تا اینجا بیشترین رشد فروش در وب سایت از ابتدای کار را شاهد بوده‌ایم.

آمازون هیچ‌گاه اطلاعات دقیقی در مورد تعداد فروش کتاب‌های خود به ما نداده است، همیشه گفته است که کتاب‌های Kindle بیشتری نسبت به کتاب‌های چاپی فروخته شده

نرخ رشد کتاب‌های ما در ده سال گذشته در زمینه‌ی کتاب‌های کاری، هم در تعداد و هم در قیمت رشد مناسبی داشته است. اما مشکل این اعلام آمازون در چیست؟ مشکلی از جایی شروع می‌شود که آمار ارایه شده به این سبک، به هیچ وجه دارای ارزش اطلاعاتی نیستند. اگر ما رقم و تعداد فروش اولیه‌ی آن را ندانیم به هیچ وجه نمی‌توانیم نظری در مورد این اعلامات و رشد های بی رویه در فروش آن از خود ارایه دهیم. به طور مثال اگر در سال اول آمازون یک کتاب فروخته باشد و در سال دوم تعداد این فروش به دو رسیده باشد، خواهد گفت که بله ما به رشد صد درصدی در فروش دست یافتیم.

فاکتور مهم دیگر در اندازه گیری رشد فروش، قیمت است که آمازون به آن اشاره ای نمی‌کند. این وب سایت E-Books های رایگان خود را آنچنان که گفته است در این آمار دخالت نمی‌دهد. کتاب‌های ارزان‌تر از ده دلار نیز به عنوان بخشی از کتاب‌های Kindle قرار گرفته‌اند که مشتریان خود را دارند و آمازون هیچ‌گاه اعلام نکرده که این کتاب‌ها را نیز در زمره‌ی ارقام فروش خود قرار می‌دهد.

بر اساس نتایج تحلیلی که CNET بر روی تعداد فروش کتاب‌های آمازون انجام داده است در زمانی که تعداد کتاب‌های Kindle در این فروشگاه بالغ بر 950000 کتاب بوده است، بیش از 790000 کتاب با قیمت زیر ده دلار نیز در این وب سایت موجود بوده است. اگر هم اکنون به وب سایت Kindle و فروشگاه آن سری بزنید، تعداد عناوین کتاب موجود در آن را 1,012,018 کتاب می‌بینید. اما مشخص نیست که آیا این 790000 کتاب نیز در این لیست گنجانده شده و یا خیر. کتاب‌های Kindle معمولاً قیمتی ارزان‌تر از کتاب‌های چاپی دارند، به طور مثال کتاب The Immoral Life of Henrietta Lacks, در لیست کتاب‌های چاپی با قیمت 15 دلار و 9 سنت موجود بوده و در کتاب‌های Kindle با قیمت 9 دلار و 99 سنت به فروش می‌رسد. بر اساس نتایجی که در بالا می‌گیریم، می‌توان گفت که آمازون به تاکتیک خوبی در بازاریابی دست یافته و خریداران را بین دو گزینه قرار داده و شاید اغلب خریداران گزینه ارزان‌تر را انتخاب کنند.

 


اسکات جانسون
 
تعداد مقالات 2 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت