حضور SharePoint در وب سایت‌های اینترنتی

شنبه 2 ارديبهشت 1391

پس از آنکه مایکروسافت، تجربیات ضعیف و مایوس کننده ای از حضور SharePoint در وب، کسب کرد، اکنون سعی می کند با طراحی مدل جدید این نرم افزار سهم خود را از فضای آنلاین و سایت های اینترنتی افزایش دهد...

Share Point

اگر بخواهیم صادق باشیم، SharePoint در وب سایت‌های اینترنتی راهی دراز را پیموده و با دشواری‌های زیادی در ارایه ی تجربیات موثر بر روی وب، دست و پنجه نرم کرده است. شواهد این مدعا تجربیات ضعیفی است که از پیاده سازی SharePoint در دنیای آنلاین وجود دارد. ا لبته می‌توان به شماری از تجربیات بسیار موثر و کارآمدی که با استفاده از آن به وجود آمده‌اند نیز اشاره کرد. اما این تجربیات موثر در اقلیت هستند.

زمانی که از تجربیات ضعیف، نام برده می شود، منظور ضعف در بهینه سازی وب، رعایت استانداردهای کد نویسی و پشتیبانی چند کاناله است. اگر چه شیرپوینت به عنوان یک پلت فرم، توانایی زیادی در ارایه ی راهکارهای مناسب برای پرتال ها دارد و این تکنولوژی یکی از سریع‌ترین رشدها را در میان تکنولوژی‌های مایکروسافت به خود اختصاص داده است، اما مشکل کجاست؟ آیا اشکال از مدیریت محتوا در وب نشأت می‌گیرد؟

آخرین کنفرانس مایکروسافت در رابطه با نقش SharePoint، حاکی از آن است که این شرکت در نظر دارد SharePoint را بیش از پیش وارد فضای وب کند. این تصمیم عکس العمل های مختلفی در پی داشته است

کارشناسان معتقدند، ایراد اساسی در قلب SharePoint قرار دارد. روشی که این نرم افزار ساخته شده و رشد یافته است و آن را تبدیل به چیزی نموده که ما امروز می‌بینیم، از ابتدا با مشکلاتی روبرو بوده است.

SharePoint در ابتدا با عنوان تکنولوژی به اشتراک گذاری اسناد ارایه شد؛ و محصولی بود که در پرتال های داخلی مورد استفاده قرار می‌گرفت. اما زمانی که در سال 2007، SharePoint برای استفاده‌ی وب سایت‌های اینترنتی یا FIS مورد بهره برداری قرار گرفت، داستان طور دیگری رقم خورد. وقتی به قابلیت‌های SharePoint در مدیریت محتوا می‌نگریم در میابیم که حجم زیاد صفحات و بهینه سازی آن‌ها ، به طور پیش فرض برای استفاده درون سازمانی تعبیه شده که در مواجه با مشکلات دنیای اینترنت، مسئله ساز است و نیاز به استاندارد سازی دارد.

در برخی موارد قابلیت‌هایی که این نرم افزار دارد، بسیار فراتر از چیزی است که ما در وب به آن‌ها احتیاج داریم. امنیت بالای این نرم افزار و برخورداری از انطباق بالا با دنیای صنعت، از مزایای بارز آن است. همچنین این تکنولوژی توسط اکوسیستم گسترده ای از شرکا و مشاوران پشتیبانی می‌شود. به علاوه اینکه فضای باز آن به ما امکان افزودن بخش‌های دلخواه را می‌دهد. سیستم مدیریت تجربیات مشتری یا CXM نیز به خوبی در آن قابل پیاده سازی است.

شاید یکی از دلایل مهم عدم استفاده‌ی آژانس‌های طراحی وب از SharePoint، وسعت زیاد و عریض و طویل بودن آن است. شاید وجود ابزارهای بهتر که استانداردهای وب را خیلی ساده تر از SharePoint پیاده سازی می‌کنند - و سوء سابقه‌ی مایکروسافت در عدم سازگاری با برخی از تکنولوژی‌های وب را هم ندارند!- از مهمترین عوامل این رخداد باشد.

در سوی دیگر افراد و شرکت‌هایی هستند که قابلیت‌های SharePoint در وب را، جامع ارزیابی می‌کنند. از کنفرانس آخری که مایکروسافت در رابطه با نقش SharePoint در حوزه‌ی وب داشته است، می‌توان دریافت که مایکروسافت در نظر دارد تا فضای وب را در اختیار SharePoint بگذارد. بنابراین انتظار می‌رود که در آینده نسخه های سازگارتر آن با وب، وارد بازار شوند. شاید آژانس‌های طراحی وب در آینده‌ی نزدیک از مشتریان ویژه‌ی SharePoint باشند.

 


ویلیام سالیو
 
تعداد مقالات 1 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت