تاریخ نگار جدید، جنگ را به یاد بسپار

دوشنبه 28 فروردين 1391

سایت تاریخ نگار RememberTheWar، ایده ای خلاقانه و منحصربه فرد برای روایت تاریخ به کار گرفته است. شاید روش مورد استفاده این سایت که روایتگر رویدادهای جنگ جهانی دوم است، سرآغازی نو در تاریخ نگاری باشد.

RememberTheWar

طراحی وب سایت چشم نواز، با استفاده از هنر عکاسی و طراحی به کاربر تجربه‌ای جالب از وب سایت‌های تاریخی را می‌دهد. این سایت کاملاً متفاوت از سایت‌های همنوع خود عمل کرده است. طراحی وب سایت‌های تاریخی معمولاً شبیه به دایره‌المعارف‌هایی هستند که سلسله وار اطلاعاتی را به کاربر انتقال می‌دهند.

اما طراح این وب سایت، به راهکاری خلاقانه دست زده که نتیجه‌ی آن موفقیت این سایت در جذب سریع مخاطبین و علاقه‌امند کردن آن‌ها، به پیگیری مطالب آن است. Harry در رابطه با این وب سایت توضیحاتی ارائه می‌کند.

او می‌گوید: "پس از مراجعه به وب سایت‌های مختلف، که دارای عناوین مستند و مطالب تاریخی هستند، دریافتم که اغلب این وب سایت‌ها جنبه‌ی انگیزه بخشی به مخاطب را رعایت نکرده و اغلب قادر به جذب مخاطب برای پیگیری مطالب عنوان شده بر روی خود نیستند. در این رابطه به وب سایت‌های مختلفی که در رابطه با جنگ و یا وقایع تاریخی از این دست بودند ، مراجعه کردم و در عین حال به دنبال ایده‌ای تازه ، برای ایجاد تغییر در بیان این‌گونه مطالب در دنیای آنلاین می‌گشتم؛ تا اینکه به ایده جالبی رسیدم!

بکار گیری رنگ‌ها ، افکت‌های تصویری ، شیوه ناوبری نو و بهره برداری از حداکثر فضای ممکن ، ویژگی‌های است که این وب سایت را در نوع خود بی نظیر و شایسته تحسین کرده است

به همین خاطر ، با یکی از دوستان متخصص خودم به نام Phil Ricketts تماس گرفتم و ایده‌ام را برای او توضیح دادم، من می‌خواستم تاریخ را در قالب و فضای قرن بیست و یکم نفسیر کنم، وقایعی که در گذشته‌های نه چندان دور به وقوع پیوستند؛ از نظر من رویدادهایی همچون جنگ جهانی دوم، باید به گونه‌ای به تصویر کشیده می‌شد که تجربه متفاوتی برای بازدید کننده ایجاد کند.

در این تجربه باید از گزیده گویی و انتقال اطلاعات به صورت تیتروار خودداری شود. طراحی این وب سایت باید به گونه باشد که همه افراد به سادگی با آن ارتباط برقرار کنند، خواه مخاطب ما یک کودک ده ساله باشد که برای انجام تکالیف درس تاریخ خود به این وب سایت آمده و یا یک کاربر هشتاد ساله که از اطلاعات فنی و دانش وب هیچ سر رشته‌ای ندارد.

به نظر من بهترین راه پیاده سازی یک طراحی با این مشخصات استفاده از هنر عکاسی بود؛ همانطور که می‌دانیم هیچ چیز مانند یک تصویر یا ویدئو نمی‌تواند به انتقال یک پیام کمک کند؛ اما مشکل موجود یافتن تصاویر مناسب برای استفاده در این وب سایت برای به نمایش گذاشتن جنگ دوم جهانی بود. در این رابطه به موزه‌ی جنگ مراجعه کردم اما کلکسیون آن‌ها هم از حیث کیفیت و هم از حیث عمق محتوا دارای کمبودهای زیادی بودو انگار نه انگار که این واقعه تاریخی ، جهان را درگیر خود کرده بود!

با این وجود ، با یک وب سایت خریداری عکس تماس گرفتم و در نهایت به معامله‌ی مورد نظرم دست یافتم. در وب سایت Twitter ایده‌ی خود را بیان کردم و افراد علاقه‌مند را دعوت به جستجو در مورد عکس‌های مورد نظر نمودم. در ابتدا قصد ما بر این بود که یک طراحی ساده و ثابت را برای کاربران به اجرا در آوریم اما در ادامه طراحی واکنشی و انطباق پذیر خوبی ساخته شد.

اما هنوز یک مشکل وجود داشت و آن کمبود فریم‌هایی بود که بتوان از آن‌ها برای پیوند دادن بین وقایع رخ داده در گذشته و پیوسته کردن آن‌ها استفاده کرد. به علاوه اینکه قرار دادن قابلیت‌های پخش صوت مرتبط با تصاویر بر پایه HTML5 و CSS3 و سپس انطباق آن با مرورگرهایی که از این دو پشتیبانی نمی‌کنند واقعا کار دشوار و طاقت فرسایی بود.

ساخت این وب سایت جنبه‌های احساسی زیادی داشت. پس از جست و جوی فراوان محتوا در دنیای آنلاین، نتایج ناراحت کننده‌ای و دلخراشی از خاطرات جنگ می‌یافتیم که واقعا تن آدم را می‌لرزاند و دل انسان را به درد می‌آورد. جان تعداد زیادی از انسان‌های بی گناه، طی جنگ گرفته شده بود. دیدن این اتفاقات در قالب فایل‌های ویدئویی بسیار ناراحت کننده است، میراثی خونبار که نتیجه خودخواهی دیکتاتورهایی که جز آرمان‌های خودخواهانه خود به چیز دیگری نمی‌اندیشیدند.

هدف من زنده نگه داشتن خاطره‌ی جنگ جهانی دوم برای نسل‌های آینده و جلوگیری از وقوع رخدادی از این دست برای بشر است، بشری که توانایی‌های زیادی دارد و استفاده از آن در راه درست بسیار ساده‌تر از پدید آوردن جنگ‌هایی خون ریز است."

RememberTheWar با طراحی خلاقانه و متفاوت خود ، تلاش می‌کند وقایع جنگ جهانی دوم را در بستری نو و حال هوای دنیای همان روز ، به ما بنمایاند. بکار گیری رنگ‌ها ، افکت‌های تصویری ، شیوه ناوبری نو و بهره برداری از حداکثر فضای ممکن ، ویژگی‌های است که این وب سایت را در نوع خود بی نظیر و شایسته تحسین کرده است.

آنچه در مرور وقایع این تاریخ توجه انسان را جلب می‌کند ، تاثیرگذاری عمیق رهبران این جنگ‌هاست. انسان‌هایی فوق العاده هوشمند ، مدیر و نکته سنج اما سیه فکر. اگر فکر این رهبران و همت پیروان آن‌ها در راستای تعالی و همسوی حقوق بشر ،قرار می‌گرفت جهان امروز ما چگونه بود؟

بد نیست شما هم سری به این تاریخ نامه بزنید و از زیبایی‌های آن شگفت زده شوید. ببینید آیا شما هم با من هم عقیده اید؟

 


تانیا کامبرینک
 
تعداد مقالات 9 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت