آیا یک شبه می‌توان ره صد ساله پیمود؟

شنبه 26 فروردين 1391

دستاوردها و موفقیت‌های چشمگیر کمپانی‌های بزرگ فناوری اطلاعات، درآمدهای آنچنانی و شهرت آن‌ها همه را به شگفت آورده اما آیا تجارت در دنیای مجازی، زودتر از سایر تجارت‌ها ثمر می‌دهد؟...

Zoltan Goczaداستان موفقیت‌های یک‌شبه، بیشتر شباهت به افسانه‌هایی دارد که در صنعت و تکنولوژی وب نیز رواج یافته است. صحبت‌هایی که از افراد مختلف در رابطه با شهرت شرکت‌ها و بدست آوردن پول‌های یکجا شنیده می‌شود، امروز بیش از هر زمانی، دنیای آنلاین را فرا گرفته است.

Zoltán Gócza - یک طراح وب مجاری -، نظری متفاوت با این فرضیه دارد. او معتقد است برای تبدیل شدن به یک انسان موفق سال‌های دراز لازم است. این مفهوم در رابطه با کارآفرینان اینترنت نیز صادق است. Gócza در نوشته اخیر خود به برخی از این موفقیت‌های یک‌شبه اشاره می‌کند.

«آن گونه که ما شنیده‌ایم و یا دیگران گفته‌اند این موفقیت‌ها آنچنان که تصور می‌شود، یک شبه نیستند؛ به طور مثال آمازون در سال 1994 شروع به کار کرد، اما پس از 7 سال توانست اولین درآمدزایی‌های خود را حاصل کند. اما اغلب افراد فقط از موفقیت Amazon در سال 2001 خبر دارند، چرا که قبل از آن نامی از این شرکت نشنیده‌اند و فکر می‌کنند که این موفقیت یک‌شبه بوده است.».

آمازون پس از 7 سال کار بی وقفه توانست اولین درآمدزایی‌های خود را حاصل کند. اما اغلب افراد فقط از موفقیت Amazon در سال 2001 خبر دارند، چرا که قبل از آن نامی از این شرکت نشنیده‌اند...

او اضافه می‌کند که : «این مطلب را به این دلیل نوشته است که در مراوده با افراد متفاوت در دنیای وب، مشاهده می‌کند که اغلب آنان سرویس و یا وب سایتی که در حال پیاده سازی و اجرا آن هستند را پروژه‌ای عظیم همچون iPhone یا Amazon می‌دانند و انتظار موفقیت‌های عظیمی برای آن دارند. اما باید دانست که این نظر و ایده بسیار خطرناک و مضر است، چرا که از سویی دیگر کاربرانی هستند که قدرت مقایسه و برداشت بسیار بالایی دارند؛ از این رو بهتر است به جای تمرکز بر روی ایده ال خود ساخته، با الگو گرفتن از دیگران و خواندن سرنوشت تلاش‌های گذشتگان کارها را آغاز کنیم. البته ایده‌های نوآورانه و منحصر به فرد، اکثراً به پیروزی می‌رسند، ولی این پیروزی در سایه‌ی تلاش و صبر و تحمل، حاصل می‌شود.».

Gócza این گونه می‌افزاید که سرمایه گذاری افراد در پروژه‌هایی که انتظار موفقیت یک‌شبه از آن‌ها می‌رود بیشتر شده است و این قضیه بسیار ناراحت کننده است. اگرچه رسانه‌ها نیز به این گونه تصورات بهای بیشتری می‌دهند و به دنبال خبرهای ناب هستند. اما حقیقت چیز ساده‌ای است. آنچه در حقیقت اتفاق می‌افتد، موفقیت در پی تلاش است.

شاید دنیای وب به خاطر اینکه لفظ مجازی بودن را یدک می‌کشد، برخی افراد را به این باور غلط می‌اندازد که موفقیت در آن نیز، غیر از آنچه در واقعیت به وقوع می‌پیوندد، رقم می‌خورد. همیشه باید در نظر داشت که برای به ثمر رساندن یک ایده، ابتدا باید آن را کلیشه سازی کرد، سپس به روش آزمون و خطا آن را در حالتی حداقلی آزمود و بازخوردهای اولیه را از آن سنجید. پس از اتمام این فرآیند می‌توان دریافت که آیا آن ایده ارزش اجرا دارد یا نه. سپس برای دست یافتن به موفقیت مراحلی وجود دارد که همه‌ی افراد موفق آن را طی کرده‌اند؛ و آن مراحل عبارتند از : داشتن اعتماد به نفس کافی، صبور بودن، ظرفیت ناکامی داشتن و یافتن راهکارها در صورت بروز ناکامی‌ها.

به جای تماشای سریال‌های دردناک و ناخوشایند تلویزیونی تلاش کنید تا از شکست‌های خود درس بگیرید و مطمئناً پس از آن از موفقیت لذت ببرید.

اکثر ما شاید این تفکر خام یک شبه ره ساله پیمودن داشته باشیم و شاید با این انتظار، مشغول کار بر روی ایده‌ای خلاقانه باشیم. آیا تا کنون به این اندیشیده‌ایم که اگر در مدت زمانی کوتاه به موفقیت نرسیم، چه خواهیم کرد؟ شما چه فکر می‌کنید؟

 


گریک گرانل
 
تعداد مقالات 32 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت

مقالات مرتبط: