استراتژی طراحی جدید گوگل و دیدگاه کارشناسان

سه شنبه 27 دى 1390

گوگل در سال 2011 با تغییراتی در چهره ظاهری خود مواجه شده است. دیدگاه کارشناسان را در این رابطه جویا شدیم. آنچه می‌خوانید چکیده‌ی گفتگوی ما درباره تغییر چهره ظاهری گوگل و پیامدهای این تغییرات است.

جاناتان کلمن؛ مشاور ارشد در EMC Consulting

اینکه گوگل در تغییرات چهره ظاهری ابزارهای خود سرمایه گذاری می‌کند، کاری پسندیده و امیدبخش است. بر مبنای گفته های تیم پشتیبانی این تغییرات، یکی از اهداف مهم آنان؛ ایجاد تمرکز بیشتر برای کاربران و جلوگیری از اتلاف وقت آنان است. رنگ‌های استفاده شده در gmail در مقایسه با گذشته، به کاربر حسی از اعتماد و قابلیت‌های پیشرفته را القاء می‌کند. اولین تغییر در نرم افزارهای گوگل را در هنگام استفاده از google docs و نرم افزار گفتگوی آن مشاهده نمودم. یک دست شدن کامنت ها، بسیار جالب و غیرمنتظره بود. من به عنوان یکی از کاربران دائمی خدمات و ابزارهای گوگل، از بی توجهی خود به تغییرات آن متعجبم. چرا که معمولاً این تغییرات با سرو صدای زیاد توسط گوگل، اعلام می‌شوند. برای من، نه فقط بهبود کاربری از طریق افزایش سرعت دسترسی به ابزارها، اهمیت داشته. بلکه سهولت دسترسی به امکاناتی که قبلاً از وجود آن‌ها بی اطلاع بودم، نیز جذاب هستند.

 

آنا دالستروم؛ طراح مستقل

روشی اصولی که گوگل در ایجاد تغییرات در محصولات خود به کار گرفته، نتایج مطلوبی در پی داشته است. ایجاد دسترسی سریع به محتوای مورد نظر کاربران و فیلتر شدن محتوای غیر ضروری، از مزایای ویژه این تغییرات است. با افزایش انتظارات کاربران، ایجاد تجربیات مطلوب برای آنان مهم‌تر می‌شود. تلاش پیشروان این صنعت همچون گوگل در هدایت نیازهای آنان نقشی مهم و قابل ذکر دارد.

 

شان میلک؛ طراح و مدیر خلاقه در 2Advanced

اعطای حق تصمیم گیری به کاربران برای پیکربندی بخش‌های در اختیار خود، همیشه کاری پسندیده است. روشی که گوگل در این راه اتخاذ کرده، مثال زدنی است. الحاق هویت برند به محصولات، کار زیبای دیگری است که در این میان صورت گرفته است. فرصت دسترسی به امکانات بهتر، در محیطی ساده و دوست داشتنی، نشان از اهمیت دادن گوگل به تجربه ای است که کاربران در استفاده از نرم افزارهای آن به دست می‌آورند.

 

جیمز بیتس؛ طراح در Clearleft

در کل برداشتی مثبت از این تغییرات دارم. معتقدم دوری جستن از پیچیدگی‌ها و سازگار نمودن هرچه بیشتر محیط با کاربران، وظیفه ای است که به خوبی در این فرآیند، به اجرا درآمده است. نوار مشکی بالای صفحه منتقل کننده احساسی ملایم و ساده است. اما در عین حال افراد زیادی وجود دارند که آن را حاشیه ای انحرافی و نامناسب، می‌نامند. اگرچه می‌توان پیش بینی کرد که با گذشت زمان، این مشکل، مرتفع شده و کسی از آن شکایتی نخواهد داشت. در کل استفاده از این نوار را، حرکتی به سوی ایجاد تمرکز برای موقعیت لینک‌ها و جلب توجه بیشتر بازدیدکنندگان می‌دانم.

 

الیوت جی استاکس؛ طراح و تصویرگر

تغییرات طراحی در گوگل به دنبال جذب مخاطب و ایجاد وفاداری به برند گوگل برای مدت‌های مدید صورت گرفته است. gmail ظاهری بسیار جذاب‌تر به خود گرفته و شاید بتوان گفت، google maps در این میان، بیشترین امتیازات را به خود اختصاص دهد. اگرچه استفاده از نوار مشکی در بالای وب سایت را می‌توان غیر منتظره و یکباره نامید، اما در کل حرکتی رو به جلو و موثر است. چرا که حالتی یکپارچه به ابزارهای اصلی گوگل می‌بخشد. اگرچه طراحی انجام شده را نمی‌توان بی نقص دانست؛ می‌توان گفت که گوگل در مسیری درست قدم برمی دارد.

 

راب میلز؛ مدیر استودیو در Bluegg

بر اساس نظرات کارشناسی که در وبلاگ‌های تیم طراح گوگل منتشر شده، می‌توان فهمید که این تغییرات در پی تصمیماتی عاقلانه، اعمال شده‌اند. آنان به جای ایجاد تغییرات انقلابی، دست به ایجاد تغییرات تکاملی زده‌اند. روشن است که گوگل راه پیشرفت خود را شناخته و در مسیر آن قدم بر می‌دارد. سازگاری با محیط یکی از اهداف بزرگ این تیم بوده. منتظریم تا به مشاهده تغییرات بعدی در این زمینه بنشینیم.

 

سوفیا دنیس؛ شریک مؤسس و مدیر خلاقه در Cayenne Web Development

به شدت به عقیده استفاده شده در گوگل مبنی بر «اهمیت بیشتر محتوا نسبت به دیگر عناصر» معتقدم. مشاهده گوگل در حالتی جذاب و مدرن‌تر از قبل، امری مطلوب و مشتری پسند است. بعلاوه اینکه؛ این تغییرات بر اساس هویت برند پدید آمده‌اند. لطیف، کلاسیک، منظم و منطبق بر ارزش‌ها؛ صفاتی هستند که این تغییرات به ابزارها بخشیده‌اند. * اطلاعات را در اختیار مردم قرار داده، سپس از سر راه آنان کنار روید. (شعاری است که گوگل به آن معتقد بوده و با تمام توان عملیاتی کرده است).

قسمت‌هایی که با تغییرات مواجه شده‌اند، در خود حسی از زیبایی شناسی به همراه دارند. این در حالی ست که بخش‌هایی همچون groups و reader بدون تغییر مانده‌اند. با مراجعه به این دو بخش می‌توانید، تفاوت میان زیبایی و نازیبایی را احساس کرده و اهمیت تغییر را دریابید.

 

لیزا ریشلت؛ مشاور مستقل

در صورتی که هدف استراتژی طراحی گوگل بر پدید آوردن محیط زیباتری برای کاربران قرار داشته، می‌توان گفت؛ کار به درستی انجام گرفته است.

در طی ماه های گذشته و صرف زمان در استفاده از تقویم گوگل، آنچه پس از اعمال تغییرات، مشاهده شد؛ فضای باز تر و روشن‌تر آن و محیطی جذاب و دل پذیر برای کاربر بود. علیرغم عدم ایجاد تغییرات اساسی در قابلیت‌های کاربردی نرم افزار، احساسی که به کاربر منتقل می‌شود، حاکی از کارایی و خبرگی آن است.

 

کریس کویر؛ طراح در wufoo

تغییرات اخیر در گوگل، اگرچه خارق‌العاده نیستند اما باعث به تصویر کشیده شدن بهتر جزئیات و ارائه هوشمندانه تری از اطلاعات بوده‌اند. علاوه بر این، موجبات سازگاری بیشتر بین محصولات و ابزارها را فراهم آورده‌اند. این تغییرات می‌تواند به عنوان الگو برای دیگر طراحان، مورد استفاده قرا گرفته تا نمونه ای موفق از طراحی تکاملی- تدریجی را در اختیار داشته و به ذهن خود بسپارند.

 

راشل شیلکاک؛ طراح مستقل

تنفر از تغییرات در طبیعت انسان‌ها وجود دارد. اولین رویارویی من با نوار مشکی- خاکستری بالای وب سایت گوگل، ملاقاتی سخت و ناخوشایند بود. اما با گذشت زمان و درک تغییرات سلسله وار در ابزارهای متفاوت آن، حسی شبیه به رضایت در من پدید آمد. آنچه گوگل به عنوان هدف ایجاد تغییرات عنوان کرده است؛ «تبدیل محیط نرم افزاری به میدانی برای ارائه تجربیات بی نقص و منسجم‌تر از دنیای آنلاین به کاربران» بوده است. کاری که تیم طراحی در یکپارچه سازی محیط انجام داده، باعث می‌شود تا کاربر در استفاده از ابزارهای متفاوت، با یکسانی و یگانگی خاصی روبرو باشد. گویی انگار انتقالی بین این ابزارها، رخ نداده است. شکست‌هایی که بعضی از برندها در طراحی مجدد خود داشته‌اند، نشان از دشواری کار طراحی مجدد دارد. برای نمونه می‌توان به AOL و Gap اشاره نمود. اما در صورتی که این کار هوشمندانه انجام شود، نتایج درخشانی در بر خواهد داشت. چرا که هم موجب روزآمد شدن وب سایت شده و هم ظاهری کارآمد به آن می‌بخشد. در مورد گوگل، به طور ویژه می‌توان گفت که بر کار مورد نظر خود، تمرکز داشته و مقصد خود را به خوبی می‌شناسد. از این رو، من به عنوان یک کاربر، همیشه منتظر مرحله بعدی تغییرات خواهم ماند.

 

نیک فرانسیس؛ تولیدکننده محصولات وب در Brightwurks

تغییرات همیشه با انتقادات، همراه خواهد بود. اما گوگل به ایجاد تغییرات در جلوه های بصری ابزارهای خود، نیاز داشت. اینکه متخصصین گوگل، جسارت ایجاد تغییرات و نوآوری‌های مورد نیاز را در خود دیده‌اند، خصوصیتی قابل تحسین است. تست‌ها و آزمایش‌های غربالگری که گوگل برای تصویب طرحی خاص انجام می‌دهد، باعث انتخاب طرح‌های درست و دست یابی به نتایج بهتر خواهد بود. بنابراین می‌توان همیشه انتظار برداشتن گام‌های صحیح توسط گوگل در بکارگیری طرح‌های جدید را داشت.

 

جاناتان اسمایلی؛ سرپرست طراحی در ZURB

معتقدم؛ زیبایی شناسی اعمال شده توسط گوگل، به مانند نفسی عمیق برای آن موثر خواهد بود. چرا که این شرکت تا قبل از این، بیشترین تمرکز کاری خود را بر ابعاد فنی کار، قرار داده است.

اگرچه طراحی انجام شده در ابعاد حداقل انجام گرفته است، در عین حال جذابیت زیادی دارد. ما جلوه ای زیبا از کار خواهیم داشت و گوگل به ادامه فعالیت خود برای در اختیار گرفتن میادین جدید، همچون پهنای باند موبایل و مقیاس دهی UI برای ابزارهای مختلف خواهد بود.

 

ناتان اسمیت؛ مبدع 960 Grid System

اگرچه دیر، اما گوگل در نهایت با این طراحی جدید، بازی را به مرحله بعد رسانید. قبلاً گفته می‌شد که این شرکت به طراحی اهمیتی نمی‌دهد. اما شاهدیم که این روند در حال تغییر است. این‌گونه به نظر می‌رسد که نیاز به موفقیت ابزارهای مهم و رقابتی آن همچون گوگل پلاس (Google+)، موتور تیم طراحی را روشن کرده است.

در حالی که در گذشته، استراتژی گوگل مبنی بر ارائه اطلاعات و داده، استوار بود، این تغییرات را می‌توان تعجب برانگیز و غیر منتظره تلقی نمود. اما از دیدگاهی دیگر، تغییرات اجتناب ناپذیر به نظر می‌رسند. چرا که محصولات و ابزارهای گوگل، دائماً در حال رشد و بهینه سازی هستند.

در گذشته، طراحی نقشی تعیین کننده در سرنوشت یک محصول داشت. به گونه ای که از میان 2 کالای یکسان، آنکه طراحی برتری داشت، موفق بود. اما امروز مورد دیگری به نام UX نیز از اهمیت زیادی برخوردار بوده و در قیمت گذاری، تأثیری مستقیم دارد. در بازاری که Apple گوی سبقت را از مایکروسافت می‌رباید، می‌توان دریافت که طراحی، دیگر به عنوان تنها عامل برتری محسوب نخواهد شد. بلکه شناخت کاربر و سازگاری محصول با نیازهای او به عنوان یک شهروند با شخصیت، در اولویت اول اهمیت قرار خواهد گرفت.

 

 


الیور لیندبرگ
 
تعداد مقالات 6 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت