از گوگل نتایج Realtime بگیرید

چهارشنبه 23 فروردين 1391

نتایج جستجو گوگل ممکن است مربوط به هر زمانی باشند 10 روز، 1ماه و شاید هم ده ها سال، اما ترفندی وجود دارد که با آن می توان گوگل را مجبور کرد جدیدترین نتایج را ارائه دهد، حتی همین چند ثانیه پیش...

Google Timelineهمانطور که احتمالا اکثر شما می دانید ، از زمانی که توییتر همکاری های خود را با سایت های Tube آغاز کرده است ، Google Realtime عملا از دور خارج شده و گویی به تاریخ پیوسته است. با این حال گوگل در حال احداث سرویس +1 خود است که قطعا در آینده باعث می شود که شاهد بازگشت Realtime باشید.

اما تا آن زمان فرا نرسیده، یک جایگزین وجود دارد. گوگل امکانی دارد که از طریق آن می توانید جستجوهای وابسته به زمان داشته باشید و اطلاعاتی که در یک ساعت گذشته تولید شده اند را فیلتر کنید. این ویژگی از طریق یک منوی کوچک در قسمت پایین و سمت چپ نتایج جستجو قابل دسترسی است. هرچند با در نظر گرفتن اینکه در یک ساعت چه اتفاقات زیادی می تواند در دنیای وب بیفتد ، شاید این ویژگی خیلی هم موثر به نظر نرسد.

اگر شما هم کمی کنجکاو هستید که بدانید گوگل اکنون چه چیزهایی را در زمان حقیقی و در یک دقیقه فهرست بندی می کند، باید بدانید که یک روش هک کوچک جستجو وجود دارد که اگر کمی فرد تکنیکی و نترسی باشید ، می توانید از آن بهره ببرید. زمانی که در حال جستجو در گوگل هستید، می توانید با تغییر چند پارامتر که به گوگل فرستاده می شود ، کاری کنید که اطلاعات جدیدتری به شما ارائه و جدیدترین نتایج ممکن نمایش داده شود

راز این ترفند در پارامتر جستجوی "&tbs=qdr" نهفته است که به نظر QDR مخفف واژه های Query Defines Relevance باشد. مقادیری که در این پارامتر قابل استفاده است به این ترتیبند :

&tbs=qdr:h اطلاعات که در یک ساعت قبل ایندکس شده اند را در نتایج جستجو ارائه می دهد.

&tbs=qdr:d اطلاعاتی که ظرف یک روز گذشته ایندکس را نمایش می دهد.

&tbs=qdr:w در نتایج جستجو ، صفحاتی را که ظرف هفته گذشته ایندکس کرده را لیست می کند.

&tbs=qdr:m نتایجی را ارائه می دهد که ظرف یک ماه گذشته ایندکس شده اند.

و به همین ترتیب...

همه چیز از اینجا نشات گرفته و هیچ سحر و جادویی در کار نیست. حتی شما می توانید ، برای بدست آوردن اطلاعاتی جدیدتر از یک ساعت گذشته هم از همین ترفند استفاده کنید مثلا :

&tbs=qdr:n10 صفحاتی که ده دقیقه قبل ایندکس شده اند را در نتایج جستجو ارائه می دهد.

&tbs=qdr:s100 اطلاعاتی که ظرف همین 100 ثانیه گذشته ایندکس را نمایش می دهد.

البته این تکنیک ممکن است همیشه و همه ی جستجوها عمل نکند، ولی شما می توانید برای جستجوهای خاص از آن استفاده کنید. این ترفند برای جستجوی تصاویر و ویدیوها هم قابل استفاده و فوق العاده است. اما چرا این ها در واسط کاربری اصلی جایگزاری نشده اند همچنان برای نهفته است. ممکن است کسی پیدا شود که این هک را به صورت یک پلاگین برای مروگر در بیاورد. ولی تا آن زمان شما باید آن را به صورت دستی در URL جستجوی خود وارد کنید. خوشبختانه، دست کم تا زمانی که سرویس جستجوی Realtime گوگل راه اندازی شود ارزش تلاش را دارد.

 

محمدرضا سلطانی
 
تعداد مقالات 3 عدد
       
کپی رایت