جدول جدید ارزش‌گذاری برندها، خبرساز شد!

شنبه 6 خرداد 1391

ارزش گوگل و مایکروسافت افت کرد! اپل پر ارزش‌ترین برند دنیا شد! فیسبوک جهش کرد! آمازون... این‌ها غوغایی است که انتشار جدول جدید ارزش‌گذاری برندها، به پا کرده است. همچنان این تلاتم ادامه دارد...

ارزش گذاری برندهای فناوری اطلاعاتبه نظر می‌رسد که برای دومین سال پیاپی، رقابت با برند دوست داشتنی اپل دشوارتر شده است. بر اساس نتایج تحقیقات Millward Brown ، اپل با ارزش 182 میلیارد و 900 میلیون دلار، در صدر جدول پر ارزش‌ترین برندهای دنیا در سال 2012 قرار گرفت.

این در حالی است که در این رتبه بندی، برند مایکروسافت، با ارزش 76 میلیارد و 700 میلیون دلار در جایگاه پنجم قرار گرفت! ارزش برند این شرکت که دقیقاً بعد از McDonald قرار گرفته، شاهد افت 2 درصدی بوده است. اما بعد از Apple، برند IBM با رشدی 15 درصدی به ارزش 115 میلیارد و 900 میلیون دلار رسیده و پس از آن گوگل با کاهش 3 درصدی در ارزش برند خود!!! جایگاه سومی را با ارزش 107 میلیارد و 800 میلیون دلار از آن خود کرده است.

ارزش گذاری برندهای فناوری اطلاعات

صنایع خرده فروشی Walmart و Amazon.com  نیز شانه به شانه یکدیگر با ارزشی در حدود 34 میلیارد دلار ایستاده‌اند. این دو شرکت، کاهش کمی، در ارزش برند خود، داشته‌اند.

اما فیس‌بوک که هفته‌ی گذشته IPO خود را به ثمر نشاند، شاهد رشد 74 درصدی در ارزش برند خود بود! به طوری که پس از آمازون با ارزش برند 33 میلیارد و دویست میلیون دلار، در رتبه‌ی نوزدهم قرار گرفت. در این لیست، بیشترین رشد ارزش برند، از آن فیس‌بوک بوده است.

اپل با ارزش 182 میلیارد و 900 میلیون دلار، در صدر جدول پر ارزش‌ترین برندهای دنیا در سال 2012 قرار گرفته است و فیسبوک رشد 74 درصدی داشته است! ارزش برند مایکروسافت، شاهد افت 2 درصدی بوده است!

به گفته‌ی Eileen Campbell مدیر عامل شرکت تحقیقاتی Millward Brown : "برندها در واقع حامی و سیاست‌های پشتیبان یک کسب و کار هستند. سالی که گذشت با فشارهای اقتصادی، ابهامات سیاسی و فجایع طبیعی همراه بود که برند های زیادی را تحت تأثیر خود قرار داد. اما با این حال شاهدیم که ارزش برندهای جهانی، در حوزه های مختلف کاری، رشدهای قابل توجهی را تجربه کرده‌اند."

تلاش برای بقا و حرکت رو به جلو، هدف اصلی امروز برندهای مطرح دنیا به حساب می‌آید. البته هنوز برای پیش داوری و قضاوت، کمی زود است! باید دید سال آینده با چه آماری روبرو هستیم. آیا افت گوگل ادامه خواهد داشت؟ آیا شبکه اجتماعی فیس بوک شاهد جایگاه بالاتری در سال آینده خواهد بود؟ راستی چرا اپل در صدر قرار گرفت؟

ارزش گذاری برندهای فناوری اطلاعات

 


جان کوک
 
تعداد مقالات 1 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت