دشمن تان را بشناسید

چهارشنبه 26 مرداد 1390

سیستم های ارائه قالب‌ یا شیوه های طراحی قالب گرافیکی برای سامانه های مدیریت محتوا یا CMS ها که به سایت ساز یا سی ام اس، پرتال یا پورتال هم شناخته می شوند، چیزی است که در این مقاله به آن پرداخته ایم.

سازگار نگه دارید
هر چقدر سیستم مدیریت محتوا ی منعطف‌تری داشته باشید، باید سازگاری قالب‌های خود را بیشتر در نظر بگیرید. این‌که چند ویرایشگر محتوا تربیت کنید، بسیار ساده‌تر از این است که بخواهید سیستم سازگاری داشته باشید.
اگر با هر نوعی از محتوای ساخت‌یافته در طراحی‌تان کار می‌کنید، هر بخش را به‌عنوان یک بلاک تکرارشونده قلمداد کنید. توسط   CSS3راحتی می‌توانیم هر آیتمی یا حتی آیتم آخر را هدف بگیریم. البته این قابلیت برای مرورگرهای قدیمی دردسترس نیست و ممکن است ویرایش کد پشتیبان CMS برای افزودن یک کلاس برای هر آیتم دیگر یا آخرین آیتم امکان‌پذیر نباشد.

زمانی که با نواحی‌ای سر و کار دارید که الزاما بلوک‌های بزرگ محتوایی هستند و کاربر روی نشانه‌گذاری آنها کنترل کامل دارد، اصلا فرض نکنید که کاربر خودش تشخیص می‌دهد که باید کلاس‌های CSS را اضافه کند تا جلوه‌هایی که شما برای این سیستم در نظر گرفته‌اید را پیاده کند.

 اجتناب از به‌کارگیری عکس به‌جای متن
ممکن است تصاویر را با کمک PHP و دیگر زبان‌ها در سمت سرور ایجاد کرد، اما سیستم مدیریت محتوا ی شما نمی‌تواند این قابلیت را به‌عنوان مساله‌ای استاندارد ارائه کند، چون همواره باید فکر فونت‌های غیراستانداردی که در طراحی‌تان قرار می‌گیرد نیز باشید.

همین شرایط با استفاده از فونت‌ها ساده‌تر است و سرویس‌های زیادی همین الان هستند که می‌توانید از هر فونتی که تمایل دارید در وب ‌سایت طراحی شده خود استفاده کنید و نیازی هم نباشد که روی کامپیوتر کاربر نصب شده‌ باشند.

در نظر گرفتن سیستم مدیریت محتوا هنگام ایجاد منو
به ‌هر حال ه
ر سیستم مدیریت محتوا یی روی یک مساله تمرکز دارد و باعث می‌شود بیشتر بازدیدهای وب سایت های طراحی شده را به آن بخش هدایت کند. از این‌رو بهتر است با توسعه‌ دهندگان CMS صحبت کرد و متوجه شد که این سیستم تا چه حد کنترل لازم را به‌کاربر می‌دهد.

با اطلاعات واقعی آزمایش کنید
زمانی‌که طراحی در HTML و CSS توسعه پیدا کرد، فرضیات‌ خود را از نظر رفتاری که طراحی در برابر محتوا نشان می‌دهد، بیازمایید. اگر این کار پیش از این که قالب‌ها در CMS گنجانده شوند، انجام شود، بهتر خواهد بود.

به ویراستاران محتوا در نگهداری طراحی کمک کنید
اگر CMS را با دستورالعمل‌های کوچک به کاربر تحویل دهید، نمی‌توانید از آنها انتظار داشته باشید ذهن‌تان را بخوانند و از طراحی آن‌گونه که دوست دارید نگهداری کنند. حتی اگر ویراستار محتوای پایه‌ای، کاملا برای ویرایش وبسایت طراحی شده تعلیم دیده باشد، ممکن است بر اثر گذشت زمان فراموش کند یا تصمیم بگیرد کمی خلاقیت به‌خرج دهد یا ممکن است ویراستار اصلی برود و شخص دیگری با آموزش کمتر جای آن را بگیرد.

حذف عملکردهای اضافی از واژه‌پرداز
واژه‌پرداز WYSIWYG در CMS شما به‌طور پیش‌فرض قابلیت اضافه کردن هر نوع شکل و ظاهری را به متن می‌دهد. با این حال در بسیاری از همین واژه‌پردازها می‌توان نوار ابزار را محدود کرده و تنها به دکمه‌ها و استایل‌هایی که می‌خواهید کاربر به آن دسترسی داشته باشد، اجازه دیده شدن بدهید.

 

 


امیرحسین آجودانیان
 
تعداد مقالات 3 عدد
       
کپی رایت