چهار نکته مهم در ایجاد فروشگاه اینترنتی

چهارشنبه 25 دى 1392

وقتی تصمیم به شروع تجارت الکترونیکی گرفتید، پروسه ی اجرا کردن آن می تواند گیج کننده و طاقت فرسا باشد. تصمیم های زیادی باید گرفته شود و تمرکز در زمینه و جهت اشتباه می تواند باعث هدررفتن زحمات شما شود.
وقتی تصمیم میگیرید که وارد دنیای تجارت الکترونیک شوید، پروسه اجرایی آن می تواند طاقت فرسا و گیج کننده باشد. باید کلی تصمیمات رنگ و وارنگ بگیرید و کافی است یکی از این تصمیمات غلط باشد تا چندین ماه وقت و انرژی ارزشمند شما به هدر داده شود.

نگران نشوید! لازم نیست که چشم بسته پای در این ره نهاده و بهترین مسیر را تشخیص دهید. می توانید روی کمک من حساب کرده و تجربیات بیشمار من در ایجاد فروشگاه های اینترنتی من را دستمایه موفقت تان در تجارت الکترونیک کنید.

هرچه خود را بیشتر درگیر خرید با یک کارت بانکی کنید، کمتر فرصت می کنید که به مسایل اساسی تر بیاندیشید. مسایل مهمی مانند تولید محتوای ارزشمند، یا ارتباط با مشتریان و باز تعریف کسب و کارتان بر اساس آن. پس انتخاب یک پلتفرم قوی با کاربری آسان را در الویت کاری خود قرار دهید. به راحتی می توانید در آینده این پلتفرم را تغییر دهید.

آسانترین روش برای طراحی یک فروشگاه اینترنتی، خرید یک وب سرویس فروشگاهی با کارت بانکی و به شکل آنلاین است. چرا که اینگونه وب سرویس ها تمامی موارد از قبیل درگاه های پرداخت، جزئیات فنی و سرور میزبانی سایت را به عهده داشته و شما درگیر این جزئیات نمی شوید. علاوه بر آنکه به سرعت صاحب یک سایت فروشگاهی می شوید. البته گزینه های متفاوتی برای انتخاب وجود دارد ولی به هر حال من شرکت داده ورزان را پیشنهاد می کنم. دلیل اصلی من پشتیبانی مناسب و به موقع ایشان از مشتریان می باشد.

یکی از محاسن استفاده از فروشگاه اینترنتی داده ورزان به جای سرویس های آنلاین فروشگاه دهی، کنترل بیشتر شما روی سرور هاست سایت خود می باشد.

البته سیستم های اپن سورس قدیمی و معروفی هم هستند که چندان آنها را توصیه نمی کنم.

67 درصد از زمان شما به صورت خاص صرف بازاریابی می شود، نه تست و خطایابی، ایده پردازی تجاری، طراحی لوگوی فروشگاه، و غیره. جالب است بدانید که بیشتر فروشگاه ها به دلیل عدم درک اهمیت بازاریابی در همین مراحل اولیه شکست می خورند.

دست بجنبانید! در دنیای پر شتاب امروز، خیلی زود از قافله عقب می مانید.

دست از ایده آل نگری برداشته و زودتر فروشگاه خود را راه اندازی نمایید. باور کنید این تصمیم، برای تجارت نوپای شما بهتر است.

اگر تازه وارد بازار شده اید و تسلط کافی در عرصه کاریتان را ندارید، به احتمال زیاد، گستره مخاطبان و مشتریان تان را به خوبی نمی شناسید و یا نمی دانید که به چه چیزهایی نیاز دارند. شاید هم فکر می کنید که در این زمینه به اندازه کافی  اطلاعات دارید، اما اجازه دهید که من به صراحت بگویم که اشتباه می کنید. پس از فکر فروشگاه اینترنتی بی نظیری که تمام نیازها و خواسته های مشتریان را پوشش داده و مشکلاتشان را مرتفع سازد، بیایید بیرون، چرا که جز وقت تلف کردن تاثیر مثبت دیگری ندارد. راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی ساده که به شما این فرصت را می دهد تا با مشتریان تان بیشتر در ارتباط باشید، مفیدتر خواهد بود تا صرف زمان زیاد برای دست یابی به کمالی دست نیافتنی!

هم اکنون که اطلاعات تان در مورد محصولات و مشتریان به سطح قابل قبولی رسیده، وقت آن است که وب سایت تان را ارتقاء دهید. البته بدیهی است، در حالی که داشتید این اطلاعات را کامل می کردید، چند فروش موفق هم انجام داده اید.

یکی دیگر از دلایل تاکید من برای زودتر دست به کار شدن تان این است که بازاریابی در تجارت الکترونیک، زمان و تلاش زیادی می طلبد و حتی اگر به شکل آنلاین، یک فروشگاه بسیار ساده هم داشته باشید، می توانید فعالیت های بازاریابی خود را آغاز کرده و به کسب و کارتان را به دنیا معرفی کرده و متعاقب آن ارتباطات خود را گسترش دهید.

اما برای زودتر شروع کردن کار، این موارد را از نظر دور ندارید :

درج توضیحات و تصاویر محصولات :

اگر تازه وارد این کسب و کار شده اید و اطلاعات زیادی در مورد محصولات تان ندارید، از اطلاعات کارخانه تولید کننده برای معرفی محصولات تان استفاده کنید تا توضیحات جامعتر و عکس های با کیفیت تری را برای محصولات تان درج کنید.

استفاده از تمپلت آماده :

من به اینکه طراحان و گرافیست های برتر دنیا چه چیزی می گویند کاری ندارم. شما هیچ نیازی به یک تمپلت پنج هزار دلاری شیک برای موفقیت در دنیای تجارت آنلاین ندارید. یکی از مشهورترین فروشگاه های آنلاینی که تاکنون طراحی کرده ام، از تمپلت پیش فرض استفاده می کند. قول می دهم که اگر حتی از تکراری ترین تمپلت های دنیا هم استفاده کنید، 99.9 درصد از مشتریان هیچ توجهی به آن نمی کنند.

من قویا پیشنهاد می کنم که اولین تجربیات خود در زمینه استفاده از فروشگاه اینترنتی تان را شخصا انجام دهید. اگر درک خوبی از کارکرد فروشگاه برای کسب و کارتان نداشته باشید، هرگز نمی توانید در کسوت مدیر یک تیم فنی و برنامه نویسی موفق عمل کرده و تصمیمات تان پرهزینه و کم بازگشت خواهد بود.

انجام کارها در ابتدای راه باعث می شود بتوانید الویت کارها را مشخص کرده و کارهای کم اهمیت تر را در الویت های بعدی قرار دهید. مطمئنا اولین راه حلی که در برخورد مشکلات به ذهن می رسد، پرداخت پول برای حل مشکل است. اما این کار درست نبوده و در عوض، باید به این فکر کنید که آیا این هزینه الزامی بوده و یا اینکه این هزینه جنبه سرمایه گذاری دارد یا صرفا یک اتلاف پول است. وقتی در ابتدا کارها را خودتان انجام دهید از اتلاف پول و سرمایه تان در مراحل بعدی جلوگیری می کنید.

من در هنگام راه اندازی وب سایت ترولینگ موتورز یک تجربه مفید اما تلخ را یاد گرفتم. چرا که در گذشته، همیشه کارهای فروشگاه مانند بازاریابی و سئو را خودم انجام می دادم. پس وقتی که می خواستم کار را به سایرین بسپارم، به تمامی ابعاد کار تسلط داشتم و صرفا تیمم را مدیریت می کردم.

اما در زمان طراحی ترولینگ موتورز با خودم گفتم که من که می توان با پرداخت حقوق، این کارها را به اشخاص دیگری بسپارم، چرا باید خودم را درگیر این جزئیات کنم. چون همه این کارها را به دیگران سپرده بودم لااقل خیالم راحت بود که پروسه راحتی پیش رو دارم.

اما مدت زیادی نگذشت که مشکلات یکی پس از دیگری خود را نشان دادند. مثلا چون زمان زیادی را برای ارتباط با مشتریان صرف نکرده بودم، توانایی درک تجارت خود را نداشتم.

بالاخره بعد از یکسال که سئوی سایت را به یک شرکت دیگر سپرده بودم به یکباره رتبه ما در گوگل سقوط کرد! چرا که آن شرکت از تکنیک های مجرمانه استفاده کرده بود که موجب شد سایت من توسط موتور جستجوی گوگل جریمه شود.

هم اکنون من به شکل جدی تری خود را درگیر بازاریابی ترولینگ موتورز در کرده ام. باور کنید برای به دست آوردن تجربه ای که به راحتی در اختیارتان قرار می دهم، هزینه ی زیادی پرداخت کردم. امیدوارم شما مرتکب همین خطا نشوید. حرف من این نیست که همه کارها را تا ابد خودتان انجام دهید. اما در ابتدای پروژه ابعاد اصلی کسب و کارتان را بشناسید. مطمئن باشید که در طول زمان این انتخاب، پای شما ارزان تر خواهد بود.

بازار بی رحم است

متاسفانه اکثر افراد، اهمیت بازاریابی برای موفقیت تجارت الکترونیک را فراموش می کنند. به خصوص در روزهای ابتدایی که هنوز به اندازه کافی شناخته شده نیستید، باید تلاش بیشتری مصروف این مهم کنید. برای شش ماه ابتدایی فعالیت تان در تجرات الکترونیک،این الویت ها را پیشنهاد می کنم :

ماه اول : سایت اولیه خود را به دور از پیچیدگی ها طراحی کنید

ماه دوم : سایت خود را قوی تر و پر امکانات تر کنید.

ماه سوم : با ایمان به اینکه موفقیت کسب و کار شما منوط به بازاریابی است، در این عرصه سرمایه گذاری کنید.

67 درصد از زمان شما به صورت خاص صرف بازاریابی می شود، نه تست و خطایابی، ایده پردازی تجاری، طراحی لوگوی فروشگاه، و غیره. جالب است بدانید که بیشتر فروشگاه ها به دلیل عدم درک اهمیت بازاریابی در همین مراحل اولیه شکست می خورند. امیدوارم شما جزء این سایت ها نباشید.

شاید بگویید که من نگران این مسایل نیستم! چون چند تبلیغ کار بازاریابی من را پیش می برد.

من از قدرت تبلیغات و نقش مهم آن غافل نیستم و می دانم که به سرعت ترافیکی را سراغ سایت شما می فرستد، اما تبلیغات به خصوص پرداخت به ازای هر کلیک مانند گوگل ادوردز روشی ضعیف و طولانی برای هدایت ترافیک به وب سایت تان است.

حتی موثرترین روش های تبلیغاتی مانند پرداخت به ازای هر کلیک در گوگل ادوردز، پر هزینه بوده و حاشیه سود شما را کاهش می دهند. بهتر است با سئو که به بازاریابی ارگانیک نیز معروف است، سرمایه گذاری ابتدایی شما را بازگردانده و در دراز مدت حاشیه سود شما را افزایش داده و ترافیکی مداوم را برای شما به همراه خواهد داشت.
 


اندرو یودرین
 
تعداد مقالات 3 عدد
کسری خسروی
 
تعداد مقالات 43 عدد
       
کپی رایت