نیم نگاهی به صنعت طراحی وب در سال 2014

دوشنبه 15 ارديبهشت 1393

هر ساله اتفاقات جدیدی در دنیای طراحی سایت می افتد که می توانند این صنعت را دگرگون کند. این تغییرات می توانند حاصل تجربیاتی جدید از شکست های گذشته و استفاده از تکنیک های جدید باشند...
هر ساله اتفاقات جدیدی در دنیای طراحی سایت می افتد که می توانند این صنعت را دگرگون کند. این تغییرات می توانند حاصل تجربیاتی جدید از شکست های گذشته و استفاده از تکنیک های جدید باشند. امسال هم شاهد چند تغییر جدید بود. بیایید با هم تغییرات جدید در سال 2014  را بررسی کنیم.

1 – نرم افزارهای تحت وب
 

در گذشته نرم افزارهای تحت وب یا "وب اپ ها" تنها برای برنامه نویسان آشنا بودند و بیشتر افراد، اطلاعی در مورد نحوه ی کارکرد آنها نداشتند. گوگل با راه اندازی "کروم اپ لانچر" به برنامه نویسان اجازه داد تا برنامه هایی را ایجاد کنند که تنها با استفاده از اینترنت کار می کنند اما اطلاعات را به صورت آفلاین هم ذخیره می کنند. به نظر می رسد استفاده از این نرم افزارها در سال 2014 مرسوم تر شود، که علت اصلی آن افزایش استفاده از اینترنت، تلفن های همراه و پردازنده های قوی در دستگاه های دیجیتال است.
 

2 – اچ تی ام ال 5 

با وجود اینکه نرم افزار های تحت وب با استفاده از اچ تی ام ال 5 قدرتمندتر می شوند، اما تمام ویژگی های نسخه ی جدید این زبان برنامه نویسی در همین خلاصه نمی شود. با استفاده از اچ تی ام ال 5 برنامه نویسان قادر خواهند بود به کاربران اطلاعات متنی و مالتی مدیا را به شیوه ی بهتری ارائه دهند.


صنعت طراحی وبسایت در سال جدید در سه زمینه تغییرات جدیدی را شاهد خواهد بود : طراحی ریسپانسیو، طراحی ساده و طراحی به شیوه ی داستان گوییشواهد نشان می دهد که روز به روز، سادگی و کاربرد سایت، جای زیبایی و گرافیک آن را، نزد برای کاربران می گیرد و این همان چیزی است که سایت های مختلف باید در سال جدید روی آن به صورت جدی متمرکز باشند

3 – طراحی ریسپانسیو
 
در گذشته کاربران مجبور بودند یک نسخه از سایت را در تمامی دستگاه های دیجیتال، از مانیتورهای 27 اینچی اپل گرفته تا صفحه ی 4.5 اینچی تلفن های همراه، به یک شیوه ببینند اما آن روزها گذشته است. با وجود اینکه ایده ی پشت طراحی ریسپانسیو جدید نیست، اما تعریف امروزی آن از سال 2013 شروع شد. سایت های مشهور به سمت استفاده از این متد پیش می روند و سایت هایی نظیر وردپرس، تامبلر تعداد زیادی از تم های ریسپانسیو را به کاربرانشان عرضه می کنند. اینکه سایت شما در هر مکانی و با استفاده از هر دستگاهی جذاب به نظر برسد اهمیت زیادی دارد. با استفاده از این شیوه علاوه بر آنکه کاربران تان یک وبگردی بی نظیر را تجربه می کنند، شما نیز، نیازی به مدیریت چند نسخه از سایتتان برای دستگاه های مختلف را نخواهید داشت.
 

4 – استفاده از عکس های بزرگ
 
با افزایش استفاده از اینترنت پرسرعت میان کاربران خانگی و بهبود یافتن رزولوشن مانیتورهای موجود در بازار، استفاده از عکس های با کیفیت برای سایتتان می تواند باعث تمایز شما از رقبا شود. "مدیوم" که یک پلتفرم انتشار مطالب است توانسته با استفاده از عکس های باکیفیت و بزرگ برای هر مقاله، نظر خوانندگان زیادی را به سایتش جلب کند. پس از سال 2014 به بعد، استفاده از عکس های بدون کیفیت و با سایز کوچک می تواند نشان دهنده ی ضعف سایت شما محسوب شوند.
 
 
5 – یک صفحه برای لود کردن همه ی مطالب
 
چرا باید کاربران سایت را مجبور کرد تا روی دکمه ی "بعدی" کلیک کنند در حالیکه می توان با استفاده از شیوه ای که سایت هایی نظیر وردپرس، تامبلر و ... به کار برده اند تمام مطالب را یک جا به کاربران نشان داد، به این صورت که وقتی کاربر به انتهای صفحه می رسد، بخش دیگری از مطالب زیر همان صفحه بارگزاری شوند و کاربر مجبور نباشد برای خواندن ادامه ی مطالب به یک صفحه ی دیگر برود. با وجود اینکه استفاده از این شیوه لزوما بهترین شیوه نیست، اما در آینده، نمونه ی چنین سایت هایی را بیشتر خواهیم دید.
 

6 – طراحی سایت های تک صفحه ای
 
با استفاده از این شیوه ی هوشمندانه، تمامی اطلاعات پراکنده ی سایت در یک صفحه جمع آوری می شوند. این سایت ها به جای اینکه تعدادی لینک را از طریق منوی بالای سایت به کاربران ارائه کنند، شیوه ی خلاقانه ای را به کار می برند تا کاربر با میل و رغبت خودش، به دنبال اطلاعات مورد نظر بگردد. در این شیوه استفاده از "سی اس اس انیمیشن ها" مرسوم است.
 

7 – انیمیشن های سی اس اس
 
انیمیشن های سی اس اس ابزارهای قدرتمندی برای اضافه کردن ویژگی های بصری جذاب بوده و جایگزین مناسبی برای فایل های فلش بزرگ و یا استفاده از ابزارک های جاوا اسکریپت هستند. با گسترش استفاده از طراحی ریسپانسیو، شاهد تغییرات جدید در طراحی سایت ها با استفاده از سی اس اس انیمیشن ها خواهیم بود.
 

8 – ابزارک های شبکه های اجتماعی
 
مرکز فیلترینگ، این پاراگراف را نشنیده بگیرد! اما با گسترش روزافزون شبکه های اجتماعی، شاهد افزایش استفاده از ابزارک های مختص آنها در سایت های مختلف هستیم. در سال اخیر شاهد از رونق افتادن آر اس اس بودیم و به نظر می رسد استفاده از این تکنولوژی روز به روز، رو به افول است. به همین خاطر ابزارک های شبکه های اجتماعی برای بررسی موضوعات مهم سایت ها رواج بیشتری پیدا می کند.
 

9 – اینفوگراف ها
 
اینفوگراف ها ابزارهای قدرتمندی برای تبادل اطلاعات هستند. البته نمی توان اینفوگراف ها را به طور کامل جزو مباحث مربوط به طراحی سایت حساب کرد. اینفوگراف ها شباهت زیادی به پوسترها دارند و به راحتی قابل به اشتراک گذاری هستند و می توانند مباحث پیچیده را با شیوه ای ساده، به کاربران منتقل کنند.
 

10 – طراحی ساده
 
در چند سال اخیر شیوه های متفاوتی برای طراحی سایت به کار گرفته شده اند، اما شواهد نشان می دهد که روز به روز، سادگی و کاربرد سایت، جای زیبایی و گرافیک آن را، نزد برای کاربران می گیرد و این همان چیزی است که سایت های مختلف باید در سال جدید روی آن به صورت جدی متمرکز باشند. یک طراحی ساده و حرفه ای که بتواند متن ها، تصاویر و ویدیوها را به خوبی در دسترس کاربران قرار دهد، بدون شک شانس موفقیت بیشتری نسبت به سایر سایت ها خواهد داشت

 

کسری خسروی
 
تعداد مقالات 2 عدد
       
کپی رایت