طراحی حرفه ای سایت های خبری

شنبه 23 فروردين 1393

تعداد زیادی از طراحان وب معتقدند که طراحی سایت خبری حرفه ای به علت وجود مطالب زیاد ممکن نیست.اما این حقیقت ندارد، با وجود اینکه طراحی سایت خبری خوب کار آسانی نیست، اما غیرممکن هم نیست.در این مقاله...
رنگ بندی کلی سایت از اهمیت زیادی برخوردار است، این رنگ بندی باید یک دست و طبیعی باشد. معمولا در استفاده ی رنگ برای بخش های مشخص سایت از یک شیوه ی مشابه استفاده می شود. رنگ های سفید، مشکی، نقره ای، خاکستری، آبی و سبز از جمله رنگ های مشهور هستند. به طور مثال برای لینک های استفاده شده در متن از رنگ آبی استفاده می شود. شیوه ی برتری برای انجام این کار وجود ندارد اما معمولا استفاده از رنگ های روشن برای خواننده های سایت گزینه ی بهتری محسوب می شود.

درآمد از طریق تبلیغاتی به دست می آید که برای خوانندگان خسته کننده است. وبسایت های خبری برای زنده ماندن، نیاز به کسب درآمد هم دارند. این طور نیست؟ سایت های خبری مطالب زیادی را به طور رایگان در اختیار ما قرار می دهند و به همین خاطر استفاده از تبلیغات کاملا عادلانه به نظر می رسد. اما این تبلیغات، طراحی سایت را به هم می ریزند و این همان چیزی است که طراحان وب مدام در ذهن دارند. معمولا این بنرهای تبلیغاتی در بخش هدر و در سمت چپ سایت مشاهده می شوند. منوی اصلی سایت معمولا در بالای سایت قرار دارد. سایت های خبری معمولا مطالب زیادی را در خود جای می دهند و بهترین شیوه برای دسته بندی مطالب و هدایت کاربران، استفاده از یک منو در بالای سایت می باشد. تعدادی از سایت های خبری از منو در بالا و سمت راست سایت استفاده می کنند، علت این کار این است که فضای کافی در سایت وجود داشته که این کار انجام شود. شبکه های اجتماعی و خبرخوان یا آر اس اس، کاربران زیادی را جذب می کنند. کاربران را باید به شکل فعالی تشویق کنیم تا مطالب سایت را به اشتراک گذاری کنند و نکته ی مهم این است که کاربران این کار را با میل و رقبت خودشان انجام دهند.

با وجود اینکه هیچ معیار کلی برای طراحی یک سایت خبری کاملا موفق وجود ندارد اما اصولی که سایت های خبری موفق به کار گرفته اند می تواند برای شما هم سودمند باشد. بیایید ده نمونه سایت خبری موفق و ویزگی های مثبت آنها را با هم بررسی کنیم.


آنین

آنین یک سایت خبری کاملا متفاوت است و می تواند در عین ارائه ی خبرهای روز، شما را بخنداند. مطالب این سایت به دفعات در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شوند، به همین خاطر استفاده ی موثر از شبکه های اجتماعی برای آنها نقش اساسی دارد. طراحی سایت به شیوه ی فوق العاده ای انجام شده و از تبلیغات به نحوی استفاده شده تا به طراحی سایت لطمه ای وارد نشود. آنین با استفاده ی هوشمندانه از طنز در خبرها توانسته کاربران زیادی را جذب کند. بخش اینفوگراف و فال بینی این پرتال خبری جزو محبوب ترین بخش های سایت هستند.
 
یو اس ای تودی

تیم طراح سایت یو اس ای تودی، از سنت های مرسوم طراحی سایت های خبری فراتر رفته است. رنگ های استفاده شده در سایت حس خوبی را به خوانندگان سایت منتقل می کند. منتشر کردن نقدهای جذاب از کتاب، فیلم و موسیقی های جدید به شیوه ی خلاقانه باعث شهرت بیشتر این سایت خبری شده است.
 تلگراف

یک سایت خبری پیشرو در بریتانیا که از شیوه ی زیبایی برای نمایش مطالب استفاده می کند. تنها ایرادی که می توان به سایت گرفت در نحوه ی استفاده از بنرهای تبلیغاتی است که به شیوه ی مناسبی در سایت استفاده نشده است. تلگراف تی وی بخشی از سایت است که به عنوان تلویزیون آنلاین عمل می کند و روزانه کاربران زیادی از ویدیوهای این بخش دیدن می کنند.
 


 

تایمز

تایمز یک الگوی مناسب برای سایت های خبری ساده محسوب می شود. مهم ترین ویژگی این سایت خبری، استفاده ی هوشمندانه از منوی بالای سایت می باشد. منوی سایت چندان بزرگ نیست و فضای زیادی را هم اشغال نمی کند. تایمز حضوری موثر در بحث اپلیکیشن های موبایل (اندروید و آی او اس) هم دارد و تعداد زیادی از کاربران ترجیح می دهند به خاطر راحتی استفاده از موبایل، از این اپلیکیشن ها استفاده کنند.

 

 

ای بی سی نیوز

این پرتال خبری از نظر طراحی سایت، با سایر سایت های خبری تفاوت های زیادی دارد. طراحی بخش هدر سایت به خوبی انجام شده اما هرچه پایین تر می روید سایت شلوغ تر و بی نظم تر می شود. ام اس ان در بخش اخبار ورزشی محبوبیت زیادی دارد و به علت همکاری با شبکه های معروفی نظیر ای اس پی ان به وبسایت اصلی برای دنبال کردن اخبار ورزشی تبدیل شده است. 

ام اس ان بی سی

طراحی سایت به شیوه ی زیبا و خلاقانه ای انجام شده است. مشاهده ی مطالب سایت بسیار آسان است و بدون شک یکی از بهترین سایت های خبری محسوب می شود. رنگ بندی جذاب این سایت باعث شده تا افراد زیادی برای دنبال کردن اخبار روزانه از این سایت استفاده کنند.
 میل آنلاین

در طراحی سایت شیوه ی خاصی به کار برده نشده است اما استفاده ی هوشمندانه از بخش ویژه ی خبری به همراه عکس های بزرگ توانسته نظر افراد زیادی را به این سایت جلب کند. این شیوه ی خلاقانه تاثیر زیادی در بازدیدهای این سایت دارد.
  
کرون

لوگوی شیک این سایت خبری از نقاط قوت آن محسوب می شود. استفاده از رنگ سبز باعث تمایز این سایت با سایر سایت های خبری شده است. سایت به شیوه ی ساده ای طراحی شده و دنبال کردن اخبار از طریق منوی اصلی سایت آسان است.  
  

تنسین

طراحی این سایت به شیوه ی کاملا مدرنی انجام شده است. استفاده از رنگ قرمز برای نشان دادن عناوین خبرهای مهم، راهکاری حرفه ای برای جلب توجه خوانندگان است. منوی ساده ی سایت باعث می شود تا کاربران برای دنبال کردن اخبار مورد نظرشان سردرگم نشوند.

 
لوس آنجلس تایمز

اگر بخواهیم به دنبال یک الگوی حرفه ای در همه ی جنبه های طراحی سایت خبری بگردیم، لوس انجلس تایمز یک نمونه ی خوب محسوب می شود. البته مهم است که با مشاهده ی نمونه ی سایت های خبری از آنها الگو بگیرید، در غیر این صورت سایت خبری شما تنها یک کپی محسوب می شود و تفاوتی با سایت های خبری زیادی که فعال هستند نخواهد داشت.
 

 


کسری خسروی
 
تعداد مقالات 43 عدد
       
کپی رایت