راهنمای رایگان انتخاب مدیریت محتوا

شنبه 15 بهمن 1390

برای توانمند سازی وب سایت خود از چه سیستم مدیریت محتوایی استفاده می‌کنید؟ اندرو اسکینر در رابطه با استفاده از بهترین گزینه های موجود در بازار برای مدیریت وب سایت به ارائه نکاتی مهم پرداخته است.

راهنمای انتخاب سیستم مدیریت محتوا

راهنمای رایگان CMS

شاید شما به دنبال راه اندازی یک وبلاگ باشید و یا حتی در رابطه با انتخاب سیستم طراحی خود از قبل تصمیماتی گرفته باشید؛ و با ویرایشگر مورد علاقه خود در HTML مشغول به کار هستید. اما به نظر می‌رسد برای ادامه کار به یک سیستم مدیریت محتوا احتیاج دارید.

 

انتخاب بهترین گزینه در این رابطه بسیار مهم است برای داشتن بهترین انتخاب، لازم است در رابطه با توانایی‌های این نوع سیستم تحمل بیشتری داشته باشید تا نیازها و علایق شما به خوبی برآورده شود. اما اولین سؤالی که باید از خود بپرسید این است که آیا به CMS نیاز دارید؟ دفعات به‌روزرسانی وب سایت من چه روزهایی از هفته خواهد بود؟ در صورتی که فقط به تغییراتی نیاز دارید که در روزهای ابتدایی و یا اواخر ماه و یا کمتر از آن انجام گیرد. تغییراتی که نیازی به رخ دادن در طی یک سال را ندارند ممکن است شما نیاز به cms نداشته باشید. اما در صوتی که تعداد دفعات به‌روزرسانی وب شما به تواتر برسد، نیازی ویژه به استفاده از آن دارید و می‌توانید با استفاده از CMS رایگان به تمامی خدمات رایگان آن از قبیل RSS feeds, SEO-optimised URLs, plug-ins و ...استفاده کنید. اگرچه CMS های زیادی در این زمینه وجود دارد شما نیاز دارید تا به 3 دسته اساسی این سیستم‌ها رجوع کرده و مطابق با نیازهای خود انتخاب خود را انجام دهید. این 3 دسته عبارتند از:

1: ابزارهای وبلاگ نویسی

2: فریم ورک های محتوا

3: ابزارهای متفرقه

راهنمای انتخاب سیستم مدیریت محتوا

در استفاده های غیر حقوقی و افرادی، استفاده از این گزینه‌ها پیشنهاد می‌شود. چرا که این‌گونه از سیستم‌های مدیریتی معمولاً قابلیت‌های بسیار پایینی داشته و نیازهای بسیار معدودی را تأمین می‌کند. استفاده از سیستم‌های متن باز در این رابطه، گزینه‌ی خوبی است. چرا که بدون نیاز به پیکربندی خاص بر روی سرور و داشتن قابلیت‌های مورد قبول می‌توانند نیازهای اولیه را برطرف کند. زبانی که CMS شما در آن تولید می‌شود بسیار مهم است. Wordpress,Joomla,ExpressEngine همگی بر روی PHP نوشته شده‌اند. DotNetNuke با استفاده از. net frame work نوشته شده است.

 

راهنمای انتخاب سیستم مدیریت محتوا

ابزارهای تجاری

ابزارهای وبلاگ نویسی همچون wordpress و یا دیگر انواع قابل استفاده هم نوع، برای استفاده جمع کوچکی از کاربران طراحی شده‌اند. کاربرانی که معمولاً در زمره تدوین کنندگان محتوا قرار می‌گیرند. اما زمینه وبلاگ نویسی پس از طی سال‌های متمادی به توانمندی خواصی رسیده که می‌تواند ادعا کند که برای خود نیاز به یک CMS ویژه دارد و کاملاً به صورت مستقل عمل خواهد کرد. ابزارهای وبلاگ نویسی معمولاً از محتوای RSS پشتیبانی می‌کنند.

نسخه 2.5 WrodPress که در واقع آخرین نسخه آن محسوب می‌شود. قدم‌های بلندی در راستای ساده کردن کار تولید کنندگان محتوا برای دست و پنجه کردن با محتوای رسانه ای برداشته است در سویی دیگر بلاگر از گوگل کار مدیریت محتوا را با با تکیه بر ساده سازی محتوا انجام داده است. استفاده تصاویر با استفاده از یک رابط کاربری و سیستم میزبانی از تصاویر که با استفاده از پیکاسو صورت می‌گیرد امکان پذیر شده است. اکثر CMS ها به یک پایگاه داده نیاز دارند تا به عنوان منبع قابل اعتماد دیگری مورد استفاده سیستم مدیریت محتوا قرار گیرد در این رابطه MySql گزینه مناسبی برای اکثر آن‌هاست. Framework های مدیریت محتوا همچون ExpressEngine به کاربرانی حرفه ای تر و زمان بیشتری برای یاددهی و یادگیری نیاز دارد. این ابزارها معمولاً بسیار منعطف بوده و توانایی ارائه قابلیت‌های فراوانی دارند. افراد حرفه ای حوزه وب معمولاً از استفاده از این‌گونه سیستم‌های مدیریت محتوا به بهترین شکل استفاده می‌کند. این فریم ورک ها به گونه ای طراحی شده‌اند که برای تخصصی سازی و استفاده ویژه در کارهای تخصصی مورد استفاده قرار گیرد. کارهایی همچون جریان کاری (Workflow) پشتیبانی از طرح‌های پیچیده و یا پشتیبانی از چندین وبلاگ. به ندرت می‌توان این‌گونه از فریم ورک ها را برای کارهای خطی و تک بعدی مورد استفاده قرار داد. CMS های بسیاری وجود دارند که برای استفاده های گوناگون می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند. این نوع CMS ها بر روی تجارت الکترونیک متمرکز بوده و مدیریت انجمن‌ها و سرورها را بر عهده دارند. گاهاً در شبکه های اجتماعی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند اگر شما یک هنرمند هستید و مایل به ارائه سری از کارهای انجام شده خود هستید، Indexhibit گزینه ای مناسب برای شماست اما اگر شما به نوشتن علاقه دارید SimpleLog گزینه ای قابل تأمل برایتان خواهد بود.

گوناگونی و تم‌های متفاوت

همان طور که می‌بینید سیستم‌های مدیریت محتوا بسیار متفاوت از یکدیگر هستند و با ارائه تعداد زیادی از نمونه‌ها و تم‌های متفاوت شما را قادر می‌سازند تا نسبت به ارائه هرگونه احساس لازم و متفاوت به مخاطب اقدام کنید. تم‌ها معمولاً با استفاده از HTML و CSS تولید می‌شوند و آن گونه که بر روی وب قرار می‌گیرند، نتیجه ای نهایی از جلوه را به همراه خود دارند. تگ‌هایی که در هر CSS ساخته می‌شوند، باعث پدید آمدن اختلاف‌ها و تفاوت‌های کوچکی در جلوه های ظاهری تم‌ها می‌شود. این تگ‌ها معمولاً با استفاده از ابزارهای تم در CMS قرار داده می‌شود. از این رو CMS خواهد دانست که هر تم و یا هر تکه کد مربوط به چه بخشی از کار خواهد بود. برای مثال شما می‌توانید با دانشی که از HTML و CSS در تولید اسناد دارید به طراحی و کپی کد مورد نظر خود در CMS اقدام کنید. اگرچه همیشه برای شما امکان انتخاب تم رایگان و قبلاً آماده شده وجود خواهد داشت.

راهنمای انتخاب سیستم مدیریت محتوا

تقریباً تمام CMS ها به این منظور ایجاد و افزایش توانایی تولید، به وجود آمده‌اند. . بهترین راه توسعه و گسترش CMS ها در استفاده از پلاگین ها بوده است. پلاگین های معروف و محبوب می‌توانند سایت شما را از Spam ها محافظت کند؛ و یا توانایی گرفتن محتوا از دیگر وب سایت‌ها را به وجود آورند و یا حتی Bookmark های مورد علاقه شما را در معرض دید دیگران قرار دهند. برخی دیگر امکان ارسال محتوا برای موتورهای جستجو را نیز در خود گنجانده‌اند. این کار با اضافه کردن فایل‌های لازم به هسته CMS و قرار دادن تگ‌های ویژه در تمپلیت های تم شما امکان پذیر خواهد شد.

CMS ایده آل خود را بیابید

هم اکنون دانستیم که دنیای CMS ها، دنیایی بسیار گسترده است. اما شما برای کار خود کدام یک را انتخاب می‌کنید اگرچه این کار سخت است چرا که ابزارهای موجود در بازار بسیار فراوان هستند، اما می‌توانید با پرسش بعضی سؤال‌های ویژه انتخاب‌های خود را ویژه تر و دقیق‌تر کنید.

در ابتدا لازم است بدانید چه نوع وب سایتی می‌تواند نیازها را برآورده سازد و اینکه ما مایل به طراحی چه وب سایتی هستیم. شاید در نگاه اول ساده به نظر آید اما سایت‌ها با گذر زمان نیاز به تغییرات دارند. بنابراین محدود کردن خود به یک سیستم مدیریت محتوای خاص، سیستمی که قابلیت توانایی لازم در خود را ندارد، شما را در تغییراتی که در 6 ماه آینده بر روی وب‌سایت شما نیاز است، با مشکل روبرو می‌کند. ممکن است در 6 ماه آینده شما در دورانی حساس در جذب کاربر قرار داشته باشید. شاید نیاز به درج قابلیت Comment از سوی کاربران داشته باشید. به طور مثال Tumblr توانایی مورد نیاز در این زمینه را دارا نیست. این CSM، جایی دیگر میزبانی می‌شود و شما توانایی اضافه کردن قابلیت آن را نخواهید داشت.

تمامی CMS ها امکان ارائه کدهای آزاد را به شما نمی‌دهد اگر کماکان نسبت به انتخاب CMS خود برای به‌کارگیری در وب سایت تردید دارید می‌توانید قبل از به‌کارگیری CSM نهایی، تعدادی از آن‌ها را انتخاب کرده و توانایی سنجی بر روی آن‌ها انجام دهید. متناسب با نیازهای خود تست‌های لازم بر روی آن‌ها انجام دهید. محتوای مورد استفاده خود را با استفاده از آن‌ها آپلود کنید. برخی از آن‌ها به شما امکان نصب نرم افزار نمونه را می‌دهند. از این رو دریافت چگونگی و نحوه کار آن‌ها ساده تر خواهد شد.

اگرچه امروزه ارتقا نسخه های مختلف CMS راحت‌تر شده، و فروشندگان این نرم افزارها بیشتر و سریع‌تر نسبت به تغییر آن‌ها اقدام می‌کنند اما کماکان این وظیفه کاری زمان گیر و طاقت‌فرساست. نصب CMS می‌تواند زمان زیادی از شما را به هدر داده و کار دشواری را پیش روی شما قرار دهد اما اغلب آن‌ها کارایی ساده داشته و در اجرا به خوبی عمل می‌کند. به طوری که کافی ست فایل‌های لازم خود را پیکر بندی کرده و آدرس پایگاه داده را به آن‌ها بدهید. در شرایطی که کار به این سادگی برای شما قابل اجراست آیا هنوز به نیازهای دیگر خود فکر می‌کنید؟

 


حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت

مقالات مرتبط: