74 درصد از بازار مرورگرها از ویدئوی HTML5 پشتیبانی می‌کنند

شنبه 16 ارديبهشت 1391

HTML5 که حاصل تجدیدنظر در استاندارد HTML است، می‌خواهد طراحی وب، چینش محتوایی و ظاهر سایت‌های اینترنتی را متحول کند. در ادامه، استقبال و پشتیبانی مرورگرها از این فناوری نوین، بررسی شده است...

تاثیر HTML5 روی مرورگرهابر اساس نتایج تحقیقات LongTail Video، 74% از بازار مرورگرها، هم اکنون قابلیت پشتیبانی از HTML5 را در خود جای داده‌اند. این در حالی است که در ژانویه 2012 این رقم برابر با 66 درصد بود.

ویدئوی HTML5، رقیب بزرگ و کهنه کاری به نام فلش را پیش روی خود دارد، که بر روی پلت فرم دسکتاپ، هنوز کاربران و علاقه‌مندان زیادی را به خود اختصاص داده است. اما بر روی iOS و HTML5 ،Android به عنوان یک استاندارد شناخته شده است.

بنا بر اعلام مایکروسافت، مرورگر Internet Explorer در نسخه‌های 6، 7 و 8 هیچ‌گاه از HTML5 پشتیبانی نخواهند کرد. اما Google Chrome، Mozilla Firefox و آخرین نسخه‌ی Internet Explorer این قابلیت را در خود جای داده‌اند.

بر اساس نتایج تحقیقات LongTail، سطح اعتماد و علاقه‌مندی به استفاده از HTML5 در مرورگرها، به وضوح در حال افزایش است. یکی دیگر از چالش‌های پیش روی ویدئوهای HTML5، پشتیبانی چندگانه از فرمت‌های صوت و تصویر است. در صورتی که استاندارد سازی صورت نگیرد، کارها پیش نخواهد رفت و روند بسیار کند خواهد بود.

مرورگر Internet Explorer در نسخه‌های 6، 7 و 8 هیچ‌گاه از HTML5 پشتیبانی نخواهند کرد. اما Google Chrome، Mozilla Firefox و آخرین نسخه‌ی Internet Explorer این قابلیت را در خود جای داده‌اند.

در حال حاضر Firefox،Chrome و opera از فرمت WebM، پشتیبانی می‌کنند. در حالی که Internet Explorer، Safari، iOS و Android از فرمت MP4 پشتیبانی کرده‌اند. از بین تمامی مرورگرهای ذکر شده، فقط Chrome از هر دو نوع فرمت حمایت می‌کند. به تازگی اعلام شده است که Firefox نیز، به زودی پشتیبانی خود از MP4 را آغاز خواهد کرد.

در حال حاضر ویدئویHTML5 ، دوران کودکی خود را تجربه می‌کند و شاید زمان و راه درازی برای تبدیل شدن به یک استاندارد اساسی بر روی تمامی ابزارها، پیش رو داشته باشد. شاید تا آن زمان سرویس‌های بزرگ پخش ویدئو همچون YouTube، Hulu و Vimeo نیز سازگاری کاملی با HTML5 بدست آورند.

حال که ما سرنوشت این راه را، به گونه‌ای می‌دانیم و پیش بینی آن هم کار سختی نیست، بهتر است به سمت این هدف، قدم گذاشته و کارهای لازم برای بهره برداری از آن را در دستور کار خود قرار دهیم.

 


جف هادن
 
تعداد مقالات 5 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت

مقالات مرتبط: