چرا ورژن های Firefox سریع و پشت سر هم به بازار عرضه می‌شود؟

چهارشنبه 23 فروردين 1391

طی یک سال گذشته ، شرکت موزیلا ، ورژن های مرورگر محبوب فایرفاکس را با فاصله فقط چند هفته ، ارائه می‌کند. علت این روند کم سابقه ، ذهن کاربران حرفه‌ای وب را به خود مشغول کرده است...

فایر فاکس

زمان‌بندی Firefox در ارایه نسخه‌های مرورگر خود به بازار سرعت زیادی دارد، به طوری که نسخه‌ی جدید، شش هفته پس از ورود نسخه قبلی وارد بازار می‌شود. در گفتگویی که ب ا Mike Woloszynowicz توسعه دهنده وب ، در این رابطه شده است ، او ورژن بندی نسخه‌های متفاوت مرورگرها که توسط شرکت‌های تولید کننده انجام می‌شود ، را تنها یک ابزار بازاریابی می‌داند. Aaron Gustafson نیز از این بابت نگران است که شاید ورژن گذاری متفاوت و متعدد مرورگرها ، موجب سردرگمی کاربران شود.

اما این افزایش سرعت شماره بندی‌ها ، برای توسعه دهندگان ، مزیت‌هایی در بر دارد و به آن‌ها در سازگاری با استانداردهای جدید کمک می‌کند.

یکی از شرکت‌های تست کننده نرم افزار، با نام BugFinders ، برخی از انتقاداتی که در رابطه با زمان‌بندی چرخه عرضه محصولات Firefox وجود دارد را در یک کنفرانس مطبوعاتی مطرح کرده است.

 

یکی از بزرگ‌ترین انتقادات در این رابطه عدم پشتیبانی Firefox از نسخه‌های قدیمی‌تر است؛ به این معنا که اگر شما در حال حاضر از نسخه 4 موزیلا استفاده می‌کنید نباید امیدی به پشتیبانی از سوی Firefox داشته باشید و باید قید بروز رسانی را بزنید.

اگر چه افزایش تعداد آپدیت های یک مرورگر ممکن است خسته کننده و تکراری باشد اما ، می‌تواند به افزایش امکانات و امنیت بیشتر منجر شود.

به خودمان ایرانی‌ها نگاه نکنید که این قدر بی وفا هستیم و هر روز با یک نرم افزار نشست و برخواست می‌کنیم! جاهای دیگر نسبت به نرم افزارهای مورد علاقه خود غیرت دارند و بی وفایی نمی‌کنند!

بگذریم ، این شرکت یعنی BugFinders معتقد است که مزیت‌های افزایش سرعت چرخه تولید محصولات Firefox ، قبلاً توسط همه‌ی متخصصین امر به بحث گذاشته شده است. مزیت‌هایی همچون افزایش قابلیت سازگاری با HTML5 و CSS3 از جمله‌ی این امکانات هستند.این سازگاری‌ها معمولاً در همان سطحی است که مرورگر گوگل - یعنی کروم - از آن برخوردار است.

اما مزیت مهم‌تر ، افزایش امنیت مرورگر است که جلب توجه می‌کند. اگر چه افزایش تعداد بروز رسانی های یک مرورگر می‌تواند برای کاربران خسته کننده و تکراری باشد اما ، باید در نظر داشت که این بروز رسانی ها می‌تواند به افزایش امکانات و امنیت بیشتر منجر شود.

در اوایل سال 2012 موزیلا اعلام کرد که برای برطرف کردن ضعف‌های موجود در آپدیت ، برنامه‌هایی دارد. این شرکت گفت که اعلان‌ها و اطلاع رسانی ها به کاربران ، را بی سر و صدا تر انجام خواهد داد و قول داد که کاربران کمتر از این حیث اذیت شوند. حتی گفت شاید تمهیداتی برای پشتیبانی از نسخه‌های قدیمی‌تر موزیلا نیز اندیشیده شود.

این شرکت در عین حال اعلام کرده که اگر چه اغلب کاربران مایلند به سرعت نسخه جدید مرورگر را در اختیار بگیرند ، اما در حال حاضر 25% کاربران موزیلا همچنان از Firefox 3.6 استفاده می‌کنند که در ژانویه سال 2010 به بازار وارد شد.

اطلاع رسانی بی سر و صدا ، اطلاع رسانی بی سرو صدا! اطلاع رسانی بی سرو صدا؟ ، تصور شما از این عبارت چیست؟

 


حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت