مقایسه سرعت اینترنت در مرورگرهای Chrome 17،Firefox 10،IE9واپرا 11

سه شنبه 16 اسفند 1390

کدام مرورگر بر روی کامپیوتر شخصیتان از اولویت بیشتری برخوردار است؟ ما علاقه‌مندیم که تفاوت‌های مرورگرها، قدرت،مزایا و معایب آن‌هارا در مقابل یکدیگر بشناسیم،مهمترین خصوصیت برای ما، سرعت مرورگر می باشد

مقایسه مرورگر ها

مرورگر Chrome 17 که به تازگی انتشار یافته است، یکی از مشخصه‌های اصلی آن بارگذاری سریع صفحات، ردیابی فایل‌های مخربی است که از طریق دانلود، باعث آلودگی کامپیوتر شما می‌شود. مرورگرهای Firefox و Opera نیز که به تازگی نسخه‌های جدید آنان به بازار ارائه شده است به طرز شگفت انگیزی بارگذاری صفحات در آنان افزایش یافته است. این نکته را در Firefox 10 و نسخه بتا Firefox 11 که در دسترسی عموم قرار گرفته است، می‌توان مشاهده نمود.

اگر به اندازه‌ی کافی و با دقت نگاه کنید، مرورگرهای اینترنتی بسیاری در دنیا وجود دارند که بعضی آن‌ها فوق‌العاده مشهور و پرطرفدار و بعضی دیگر بسیار کوچک و ناشناخته می‌باشند. ولی در تست‌های سرعتی که توسط Life Hacker و فقط بر روی چهار تا از بزرگ‌ترین آن‌ها یعنی Chrome، Firefox، IE و Opera انجام شده، این مرورگرها از نظر سرعت بالا آمدن یا Start up، بارگزاری Tab ها، بارگزاری URL و بعضی موارد دیگر با یکدیگر مقایسه شده‌اند که تفاوت‌هایی بین آن‌ها مشاهده می‌شود.

تست‌هایی که انجام شده شامل ترکیبی از کارهایی است که به صورت دستی به پایان رسیده است. هم چنین آزمون‌هایی با جاوا اسکریپت و CSS بر اساس معیاری خاص و با طراحی یک آزمایش جدید صرفاً برای بررسی دقیق مرورگر Chrome انجام شد.

اولین تستی که انجام شد این بود که زمانی که کاربر تصمیم می‌گیرد تا مرورگر را باز کند تا زمانی که صفحه‌ای را برای نمایش و همچنین انجام یک عمل آماده می‌کند چقدر طول می‌کشد. آزمون کمی تغییر کرد و این آزمون تنها زمانی به پایان می‌رسد که برای تعامل با کاربر آماده باشد. از لحاظ گرافیکی نشان می‌دهد که مرورگر Chrome بدون شک سریع‌ترین و بعد از آن اینترنت اکسپلورر در مقام دوم و بعد از آن مرورگر اپرا و سرانجام مرورگر فایر فاکس قرار دارد که به ترتیب هر کدام 1 ثانیه عقب می‌مانند.

مقایسه مرورگر ها
 

دومین تست این بود که کدام مرورگر می‌تواند 9 Tab هم‌زمان را با URL های متفاوت و سایت‌هایی مانند Facebook، LifeHacker و Hulu را به خوبی بار گذاری کند. باز شدن 9 Tab هم‌زمان از همان ابتدا به وضوح شرایط سختی را به وجود می‌آورد اما در این تست مرورگر Opera که به نظر می‌آمد به مشکلی بر نخورد در رده چهارم قرار گرفت اما مرورگرهای IE و Firefox به یک نسبت توانستند Tab های موجود را باز کنند اما در این بین Chrome به طور شگفت انگیزی و با فاصله زیادی توانست از بقیه مرورگرها پیشی بگیرد.

مقایسه مرورگر ها
 

شاید یکی از مهم‌ترین جنبه‌ها برای هر مرورگر سرعتی باشد که در ان یک URL به اجرا در می‌آید. بعد از این موضوع مهم‌ترین نکته ملاقات مرورگرها با سایت‌های اساسی می‌باشد که در سومین تست مرورگر گوگل این مسابقه را با موفقیت با پایان رساند و به صورت واضح نشان داد که یکی از ویژگی‌های با ارزش و جدیدی بوده که به این مرورگر اضافه شده است.

Web Browser Speed
 

آزمون‌های اضافی از عملکرد جاوا اسکریپت، دنباله رو الگوهای قبلی بود که در اکثر مواقع و در هر ثانیه بر روی مرورگر Chrome به اجرا در آمده بودند. اما Opera در اجرای DOM/CSS عملکرد بهتری را دارد. اما آنچه که مهم است این می‌باشد که در استفاده از حافظه‌ها چه چیز می‌توان گفت؟ دو امتحان پایانی که انجام شد، این بود که چگونه استفاده از حافظه اندازه گیری شود. یکی از آن‌ها با 9 Tab باز شده و یکی دیگر با 9Tab باز شده و نصب 5 extension به اجرا در آمد. فایرفاکس در این آزمایش به خصوص و در هر مرتبه در بالاترین رتبه قرار گرفت.

Web Browser Speed
 
    در نهایت به نظر شما کدام مرورگر به پیروزی رسید؟ خوب، در یک سیستم امتیاز دهی که توسط سایت LifeHacker بر مبنای یک دید علمی اعلام شد نتایج به شرح زیر بود :
  • کروم : 69%
  • فایرفاکس و اپرا : 63.2%
  • اینترنت اکسپلورر : 48%

این نتیجه برای همه قابل دیدن است. مرور گر گوگل برای اولین بار در صدر این فهرست قرار گرفت و این بهبود در نسخه 17 آن به وضوح دیده شد. در حقیقت نحوه بارگذاری صفحات در آن به طرز چشم گیری افزایش یافته است. همان‌طور که انتظار می‌رفت عملکرد جاوا اسکریپت در این مرورگر به بالا رفتن سرعت آن بسیار کمک کرد. اگر چه Google Chrome در این آزمون‌ها در کل، بهترین عملکرد را از خود نشان داد، اما مرورگرهای دیگری هم که مورد تست قرار گرفتند پیشرفت آن‌ها قابل محسوس بود اما فایر فاکس همچنان در رده آخر این مرورگرها قرار دارد.

 


الکس موریس
 
تعداد مقالات 2 عدد
محمدرضا سلطانی
 
تعداد مقالات 3 عدد
       
کپی رایت

مقالات مرتبط: