مبدل فلش به HTML محصولی از ادوب

یکشنبه 27 فروردين 1391

از زمانی که جلوه‌های فلش، جذابیت سایت‌ها را دو چندان کرد، عدم وجود فلش‌پلیر در پایانه کاربران و یا بروز نبودن آن، یکی از دغدغه‌های طراحان وب، بوده و اکنون ادوبی قرار است به این کابوس پایان بدهد...

HTML5

Adobe محصول جدیدی را روانه بازار کرده است که قادر است انیمیشن‌های فلش را به فایل‌های HTML5 تبدیل کند. این محصول Wallaby نام دارد و در حال حاضر فایل‌هایی تولید می‌کند که با مرورگرهای بر پایه‌ی WebKit سازگار است. از این پس توسعه دهندگان فلش، برای قرار دادن محتوای خود بر روی ابزارهای iOS کار ساده و آسانی خواهند داشت.

فعلاً، امکان تبدیل تبلیغات بنری فلش به HTML5 وجود دارد و قابلیت تبدیل فیلم‌های ActionScript یا فایل‌های صوتی با این فرمت، در آینده به آن افزوده خواهد شد. به نظر می‌رسد که با ورود این نرم افزار به بازار، مشکل استفاده از نمایش فلش بر روی بسیاری از ابزارها حل خواهد شد.

اثرات و تبعات جانبی این موضوع هنوز سنجیده نشده است. Bruce Lawson از اهمیت هم‌خوانی این نرم افزار با تمامی مرورگرها می‌گوید و اضافه می‌کند که : «امیدوارم نسخه‌ی نهایی این نرم افزار، همانند آنچه هم اکنون وارد به بازار شده، نباشد و پیش بینی‌های لازم و امکانات جانبی مورد نیاز، در آن گنجانده شود.».

Adobe به سختی کار می‌کند تا فلش را بر روی ابزارهای متفاوت پیاده سازی کند و این یکی از بخش‌های مهم استراتژی این شرکت، بوده است.

او اضافه می کند که : "Wallaby، برای استفاده افرادی که عادت دارند فلش را به عنوان اصلی‌ترین عنصر در طراحی وب خود قرار دهند، ابزاری موثر خواهد بود. به عقیده‌ی من فلش در بازی‌ها و تولید محتوای بصری، هنوز قدرت زیادی دارد، بنابراین استفاده از Wallaby در این حوزه می‌تواند بسیار سودمند باشد"

امکان export کردن کاراکترهای انیمیشنی یکی از موارد بسیار جالب و مفیدی است که اگر مایل باشید بازی JavaScript بسازید کارایی بسیار زیادی به رایتان خواهد داشت. اما این محصول در ابتدای راه خود قرار دارد. شاید پس از گذشت یک سال از عمر آن، تغییرات گسترده‌ای در نحوه کارایی آن پدید آید، بنابراین پیش بینی اینکه ظرف یک سال پیش رو چه اتفاقی خواهد افتاد، کمی دشوار است.

Adobe به سختی کار می‌کند تا فلش را بر روی ابزارهای متفاوت پیاده سازی کند و این یکی از بخش‌های مهم استراتژی این شرکت، بوده است. اما تصوری که آنان از تولید یک ابزار و تعمیم دادن آن به پلت فرم‌های متفاوت دارند کمی خوش خوش‌بینانه است؛ چرا که هر پلتفرم نیازهای خود را دارد و باید بر اساس آن نیازها به طور اختصاصی برنامه سازی کرد.

Wallaby در حال حاضر فقط به Export فایل‌های انیمیشن می‌پردازد. شاید در سال آینده بتوان گفت که دقیقاً چه تأثیراتی بر روی دنیای فناوری پیرامون خود خواهد داشت. اما مثبت‌ترین امکانی که در حال حاضر برای ما فراهم کرده است، توانایی تبدیل فایل‌های فلش به HTML5 است که انتظار می‌رود، دغدغه‌های توسعه دهندگان فلش کار را، کمتر کند.

آیا Adobe با این تمهید جدید می تواند یکی از بزرگترین چالش های فلش محبوب خود را مرتفع کند؟ آیا از این پس وجود FlashPlayer روی کلاینت ها ضرورت خود را از دست خواهد داد؟ آیا پیش بینی و تهیه نسخه های بدون فلش سایت ها به تاریخ خواهد پیوست؟

 


تانیا کامبرینک
 
تعداد مقالات 9 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت

مقالات مرتبط: