تأثیر افزایش سرعت انتشار نسخه های مرورگر بر وب

چهارشنبه 5 بهمن 1390

امروزه بروز رسانی مرورگرها با سرعت بیشتری انجام می‌شود. در ادامه کارشناسان وب به بررسی تأثیراتی پرداخته اند که این تغییرات سریع برجای خواهند گذاشت. آیا افزایش سرعت انتشار مرورگرها، رضایت بخش می باشد؟

کریس میلز: مدرس استانداردهای opera

در موضع فردی مشغول به کار در یک شرکت فروشنده مرورگر، بایستی اذعان کرد که افزایش شتاب در چرخه تولید مرورگرها، تأثیرات مثبتی در کار ما داشته است؛ رفع اشکال‌ها و باگ های نرم افزار، سریع‌تر انجام می‌گیرند و امکانات جدید، سریع‌تر به عرصه وارد می‌شوند و در این میان کار طراحان ساده تر شده و با رغبت بیشتری به کار خود می‌پردازند.

اما مشکل در جایی دیگر، وقتی که مرورگر جدید به دست شرکت‌های طرف قرارداد می‌رسد، اتفاق می‌افتد. در اینجا مدیر سیستم، ملزم به تست نسخه جدید مرورگر و انتشار آن برای کاربران زیادی است که در آن شبکه محلی از مرورگر استفاده می‌کنند. انجام این فرایند به دفعات، طاقت فرسا و دشوار خواهد بود.

 

گاوین الیوت : هماهنگ کننده کنفرانس صنعت 2012

افزایش سرعت انتشار مرورگرها، برای من رضایت بخش است. اگرچه این افزایش سرعت در مورد موزیلا با تغییرات وسیعی همراه بوده است (به طور مثال؛ موزیلا با سابقه تغییرات بسیار کم، اکنون با سرعتی چشم گیر دچار تغییر می‌شود). دستورالعمل‌های این تغییرات نیز در کنار آن گنجانده شده و کاربران به سادگی می‌توانند با مطالعه موارد جدید مرورگرها، به سادگی از نسخه های جدید آن استفاده کنند. به خاطر داشته باشیم که زمانی که این تغییرات صورت نمی‌گرفتند، همگان از کهنگی تکنولوژی‌ها شکایت می‌کردند.

 

جاناتان اسمایلی: سرپرست طراحی در ZURB

اینکه مرورگرهای مختلف، یکدیگر را نسبت به تولید نمونه های موفق‌تر، ترغیب می‌کنند، بسیار مفید است و فضایی رقابتی به وجود می‌آورد. برنده این منازعه، بدون شک کاربران هستند. روشی که مرورگر کروم (Chrome) و فایرفاکس (firefox) در پیش گرفته‌اند، برای ما ارمغانی به نام امکانات جدید در راه خواهد داشت. IE با تمام پیشرفت‌های خود، کماکان بر اصل نسخه بندی و شماره گذاری نسخه های خود، که روشی سنتی است، پایبند بوده و شاید تا مدت‌های مدید به این کار ادامه دهد.

 

دن روبین: موسس WebGraph

معتقدم روش کروم در زمینه ارتقاء نسخه های مرورگر بهترین روش در میان تمامی مرورگرهاست. دیگر رقبای کروم، به ویژه Mozilla تا حدودی ضعیف و نامتعادل به این کار مشغولند.

اگرچه تلاش موزیلا در پیشرفت مرورگر خود (firefox) قابل تحسین است، اما قابلیت افزوده شده در کروم، از جمله؛ پروسه بی نقص به روز رسانی آن در پشت صحنه و عدم استفاده از شمارنده نسخه، این مرورگر را به توفیقاتی بیشتری از دیدگاه کاربران رسانده است.

در کل، افزایش سرعت بروز رسانی کاری پسندیده است. اما زمانی که در انجام تست‌های سازگاری برنامه‌ها با مرورگرها هدر می‌رود، می‌تواند در این بروز رسانی ما مد نظر تولیدکنندگان قرار گرفته و راهکاری مناسب برای برون رفت از آن اندیشیده شود.

 

چیپ هاینر: مشاور، توسعه دهنده PHP

برطرف شدن مشکلات و باگ های نرم افزاری در عین بدون تغییر ماندن شاکله اصلی کدینگ پروژه، یکی از رویاهای توسعه دهندگان است. به‌روزرسانی و ارائه امکانات جدید در مرورگرها، اگرچه برای کاربران جالب و نوآورانه است. اما توسعه دهندگان را با مشکلاتی روبرو می‌کند. چرا که با جدید شدن نسخه یک مرورگر، توسعه دهندگان مجبور به تغییر کدینگ خود و ایجاد سازگاری با آخرین نسخه آن خواهند بود.

jQuery مثالی خوب در این رابطه است. با ورود نسخه جدید، کماکان سازگاری با متدها و توابع قبلی در مرورگر وجود داشته و تنها تغییرات ایجاد شده به منظور برطرف شدن باگ ما، اِعمال می‌شوند. در بهترین حالت ممکن؛ امکان به‌روزرسانی نسخه jQuery برای شما وجود دارد و کد قبلی جاوا اسکریپت نیز، در جای قبلی خود بدون تغییر باقی می‌ماند.

 

کریس کویر: طراح وب در Wufoo

بهترین روش به‌روزرسانی که هر شش هفته اتفاق می‌افتد و به صورت نامحسوس در پس زمینه مرورگر انجام می‌گیرد، توسط کروم به اجرا در آمده است. این کار به مانند روزآمد کردن نرم افزارهای وب پایه است. برای مثال وقتی gmail، امکانات جدیدی برای ارائه دارد، شما نیازی به دانلود و نصب نرم افزار بر روی کامپیوتر خود نخواهید داشت، چرا که این امکانات از قبل برای شما مهیا شده‌اند.

 

آرون گوستاوسن: مدیر Easy! Designs

حقیقتی که در پس تکامل سریع بازار مرورگرها اتفاق می‌افتد، حقیقتی مثبت است. تغییرات مداوم به معنای آن است که هیچ یک از تولید کنندگان، فارغ از کار نبوده و از آنچه برای IE رخ داد را به عنوان درس عبرتی، برای خود می‌دانند. اگرچه باید گفت که کارایی مرورگرهای امروزی نیز، به خوبی آنچه انتظار می‌رود، نرسیده است.

برای من به عنوان یک توسعه دهنده، توسعه و به‌روزرسانی مرورگر به معنای نیاز به تست‌های 3 یا 4 باره بر روی نسخه های مختلف آن ما بر روی پلتفرم‌های مختلف است. در این حالت، زمان QA پروژه، به نحو قابل تأملی افزایش می‌یابد. اما از آنجا که آژانس ما بر توسعه روزافزون، متمرکز است، این مورد، موجبات خلل در کار ما پدید نخواهد آورد. لیکن در برخی از موارد، افزایش سرعت چرخه تولید، موجب بروز باگ های فاجعه باری خواهد شد.

 

به عنوان فردی با سابقه حرفه ای در حوزه وب، بایستی به جنبه های هیجان انگیز به‌روزرسانی مرورگرها اشاره کرده و به قدردانی از تکنولوژی روزآمد آن بپردازم. اما به عنوان فردی که مسئولیت انجام تست‌های لازم بر روی این پروژه‌ها را بر عهده دارد، باید اعتراف کنم که کاری خسته کننده در انتظار خود دارم.

بن جونز: مدیر تکنولوژی منطقه اروپا در AKQA

مخاطبین ما در حوزه وب با هدف قرار گیری اهداف جمعیتی و جغرافیایی، دسته بندی می‌شوند. اطلاعاتی که در دست داریم می‌تواند به عنوان راهکاری موثر در تشخیص مرورگرهای مورد استفاده مخاطبین مختلف به کار گرفته شود.

تحقیقات انجام شده بر جمعیت نوجوان آمریکای شمالی نشان می‌دهد که اکثریت قریب به اتفاق این دسته از مخاطبین از مرورگرهای تلفن‌های هوشمند و یا دسکتاپ خود استفاده می‌کنند. همین گروه از مخاطبین در آفریقای جنوبی به دلیل کمبود پهنای باند از موبایل‌های معمولی استفاده می‌کنند. مخاطبین هدف ما در چین از نسخه های ابتدایی IE به عنوان مرورگر برتر در این کشور بهره می‌برند. با در نظر گرفتن این نوع از داده‌ها می‌توان نسبت به اتخاذ تصمیم‌های لازم درباره راهکارهای مورد نظر برای مخاطبین مختلف، اقدام کرد.

با افزایش نقش جاوا اسکریپت در مرورگرها و استفاده از جلوه های بصری CSS3 در آن، امکان تولید تجربیات متفاوت با استفاده از مرورگرها و بدون نیاز به فلش، در حال فراهم شدن است. محبوبیت ابزارهای مبتنی بر iOS و عدم استفاده از فلش در آن باعث القای باور عدم نیاز به فلش در پروژه های جدید می‌شود.

توسعه و بروز رسانی مداوم و سریع‌تر مرورگرها نیز ما را در ایجاد تجربیات همه جانبه و تلاش برای خلاقیت بیشتر رهنمون می‌کند. این مورد برای تیم‌های توسعه و خلاقیت ما، پیامی هیجان انگیز خواهد بود، اما در عین حال به همراه خود چالش‌هایی در پی خواهد داشت.

یکی از ارزش‌های اصلی ما در AKQA، بر حراست از کیفیت استوار است. این کیفیت بر اساس تست‌های مهمی مورد سنجش قرار گرفته و سپس از مرحله تضمین کیفیت نمره قبولی کسب می‌کند. انتقال از تست به روشی محتاطانه بر روی مرورگرها به روش ماتریسی گسترده و نسخه های متفاوت آن، افزایش هزینه و نیاز به صرف زمان بیشتری در پی خواهد داشت.

به دلیل شتابی که مرورگرها در به‌روزرسانی خود گرفته‌اند، هسته اصلی کاربران قادر به استفاده از آخرین نسخه این مرورگرها خواهند بود.

کروم، فایرفاکس و اپرا از به‌روزرسانی خودکار بهره می‌برند. به این معنا که کاربران فقط با کلیک و تایید چند مرحله ای، می‌توانند به آخرین نسخه از مرورگر دسترسی داشته باشند. از این رو اغلب کاربران این مرورگرها، معمولاً آخرین نسخه آن را در اختیار دارند.

اما به‌روزرسانی IE، کماکان چالش بر انگیز و دشوار است. کاربر بایستی با نحوه این فرایند آشنایی داشته باشد. معمولاً به دلیل صرف زمان زیاد برای انجام این کار، تعداد زیادی از کاربران از به‌روزرسانی، صرف نظر می‌کنند. در نتیجه نسخه های مختلف IE که هم اکنون توسط کاربران مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند، بسیار متنوع خواهد بود.

تغییر این وضعیت از سوی مایکروسافت، دور از ذهن به نظر می‌رسد. در حالی که آخرین نسخه های کروم، سفری، فایرفاکس و اُپرا از ویندوز XP پشتیبانی می‌کنند و 50 درصد از سهم کاربران این ویندوز در پلت فرم PC را به خود اختصاص داده‌اند (بر اساس NetMarketShare) مایکروسافت، در نسخه جدید IE، پشتیبانی خود از این سیستم عامل را متوقف خواهد کرد.

 
 


الیور لیندبرگ
 
تعداد مقالات 6 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت

مقالات مرتبط: