Opera 12 نسخه‌ی بتا به بازار آمد

چهارشنبه 13 ارديبهشت 1391

اپرا که پس از کروم، فایرفاکس و IE، جزء محبوب‌ترین‌هاست، با وجود حضور رقبای بزرگ، هنوز میدان را خالی نکرده و با طراحی نسخه‌های جدید از این مرورگر وب، به تلاش خود قویاً ادامه می‌دهد...

گوگل و معرفی برندکستشرکت سازنده‌ی Opera اعلام کرده است که نسخه‌ی 12 مرورگر Opera، البته در نسخه‌ی بتا، تولید و روانه بازار شده است. این شرکت دامنه‌ی مصرف کنندگان Opera را در حدود 250 میلیون نفر، در پلت فرم‌های متفاوت کامپیوتر، تلفن‌های هوشمند، تلویزیون و دیگر ابزارها می‌داند.

از قابلیت‌های ویژه پیاده شده در جدیدترین نسخه‌ی Opera ، قابلیت افزودن تم در این مرورگر است، که به کاربران اجازه می‌دهد با انتخاب تصویر پس زمینه، فضایی دلخواه را در Browser خود به وجود بیاورند. خواندن متون در این مرورگر، به گونه‌ای بهینه سازی شده که تداعی کننده مطالعه کتاب برای کاربران باشد. در عین حال، امکان بهینه سازی سایز صفحات، برای داشتن تجربه‌ای بهتر از مطالعه، در آن وجود دارد. این تکنولوژی برگرفته از Opera Reader است که به عنوان یکی از پروژه‌های قدیمی‌تر Opera ، شناخته می‌شود.

در نسخه‌ی 12 این‌گونه پیش‌بینی شده که با بروز مشکلات در پلاگین‌ها، خود مرورگر، هیچ صدمه‌ای ندیده و به کارش ادامه خواهد دهد. از پیشرفت‌های مهم Opera12، افزوده شدن چهار زبان جدید از فارسی، عربی، اردو و عبری است

یکی دیگر از قابلیت‌های مهم اضافه شده به Opera 12، امکان عکس برداری با استفاده از وب کم و استفاده از آن به عنوان تصویر شخصی، در مرورگر و دیگر نرم افزارها می‌باشد.

از دیگر مشکلات موجود در نسخه‌های قبلی Opera، این بود که در زمان وقوع مشکل برای افزونه‌ها یا plug-in ها، خود مرورگر نیز دچار مشکل می‌شد، اما در نسخه‌ی 12 طوری پیش‌بینی شده که با بروز مشکلات در پلاگین ها، خود مرورگر، هیچ صدمه‌ای ندیده و به کارش ادامه خواهد دهد.

نسخه‌های جدید Opera، هنگام ورود به بازار، همیشه ادعای افزایش سرعت داشته‌اند. البته این ادعا معمولاً واقعیت داشته است و دلیل آن هم بهینه سازی‌های انجام شده بر روی SSL شبکه می‌باشد.

از پیشرفت‌های مهم نسخه جدید Opera، افزوده شدن چهار زبان جدید به آن، برای کاربران خاورمیانه است. این زبان‌ها عبارتند از فارسی، عربی، اردو و عبری.

به گفته‌ی Haakon Wium Lie ، یکی از مسئولین ارشد Opera، امکانات جدید زیادی برای استفاده بر روی نسخه‌ی جدید Opera ، تعبیه شده است. مدیریت بهینه محتوا بر روی مرورگر و پشتیبانی مناسب از دوربین‌ها فقط بخشی از این قابلیت‌ها هستند. همن امر، خود نشان دهنده‌ی قابلیت بالای رقابت اپلیکیشن های وب با یکدیگر است.

رونمایی از نسخه‌ی بتای Opera12، دو روز پس از ورود firefox12 به بازار، انجام گرفت و حکایت از تلاش‌های پیگیر Opera، برای ارائه‌ی خدمات جدید به کاربران دارد.

 


جان راسل
 
تعداد مقالات 4 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت