25 کتاب برتر برای استفاده طراحان و کارشناسان حوزه وب

شنبه 5 آذر 1390

در فاصله 1 ماه تا کریسمس، کرگ گرانل بهترین کتب صنعت طراحی وب سایت را برای استفاده طراحان و توسعه دهندگان وب مورد بررسی قرار داده است.

برای طراحان و توسعه دهندگان وب که همه روزه با اینترنت سر و کار دارند، مطالعه لیستی از کتب پیشنهادی امری خلاف عادت است، اما کتابی که با دقت و حوصله نگاشته شده، برتری قابل توجهی نسبت به مقالات تک صفحه ای موجود بر روی وب دارد. این امر سبب آن میشود که بیشتر وبسایتها قدرت رقابت با اینگونه کتابی را نداشته باشند. آنچه در زیر می بینید، نتیجه پرسشهای ما از توسعه دهندگان و طراحان وب در رابطه با کتب موثر و مورد علاقه آنها در حوزه طراحی وب است که شامل کتبی از دیدگاه فنی تا متونی روانشناسی و الهام بخش در این زمینه می باشد. اما نقطه مشترک همه این کتب، پتانسیل آنها در پیشرفت و کمک رسانی به کار شماست. اولین کتابهای معرفی شده در این لیست، 2 موردی هستند که تقریباً تمامی پرسش شوندگان به آنها اشاره نمودند ؛ " طراحی تطبیقی وب " و " طراحی واکنشی وب "

 

1- طراحی تطبیقی وب نوشته آرون گوستاوسن

در حالیکه طراحان وب موظف به تامین نیازهای پلت فرم ها و مرورگرهای متعددی می باشند که این خود همراه با صرف زمان و هزینه بسیاری برای آنان است، متعهد به باقی ماندن بر لبه توسعه و افزایش روز افزون در پیشرفتها نیز هستند. در کتاب گوستاوسن چرایی و چگونگی دانش طراحی وب؛ با مرور بر تاریخچه، مکانیزمها و برنامه های کاربردی پیشرفت به بحث گذاشته اشده است. پس از انتشار این کتاب، کارشناسان زیادی در صنعت وب اقدام به ستایش و قدردانی از کار گوستاوسن نمودند..... جفری زلدمن، موسس Happy Cog : توسعه روز افزون، ایده اصلی و کلیدی در استاندارد طراحی وب است. فلسفه و روش استفاده شده، باعث همه گیر شدن آن میشود. در روش توسعه روزافزون، به جای طراحی برای مرورگرها، طراحی برای انسانها صورت میگیرد.تا کنون کسی در به تصویر کشدن واضح و کامل این موضوع به اندازه آرون گوستاوسن موفق نبوده است.

استفانی سولیوان ریوس ( توسعه دهنده و طراح وب ) : این کتاب، متدها و تکنیکهای توسعه روزافزون وبسایتها و در دسترس بودن آنها را بخوبی به بحث گذاشته. مثالهای زیادی که آرون در این کتاب آورده است، کمک موثری به عینیت بخشی مسائل نموده است.

جاناتان اسنوک : کتاب آرون گوستاوسن کتابی جامع است. تقرییباً تمامی عناوینی که ممکن است در زمان طراحی وب به ذهن خطور کند را مورد بحث قرار داده است.

 

2 – طراحی واکنشی وب (Responsive Web Design) نوشته اتان مارکوت

کتاب مارکوت نیز مانند" طراحی تطبیقی وب " خواهان توسعه دیدگاه خواننده در طراحی وب و روبه جلو بودن به جای تمرکز بر گذشته را در دستور کار خود قرار داده است. طراحی در عصر مدرن برای مرورگرها، تبلت ها، نت بوکها و صفحات نمایشی بزرگ، همه و همه برای پاسخ گو بودن و و ارائه واکنشهای لازم به کاربر به مفهومی کلیدی نیاز دارند و آن " طراحی واکنشی وب " است.این کتاب نیز در میان کارشناسان و پرسش شوندگان، از محبوبیت بالایی برخوردار است:

اندی باد، مدیر Clearleft : طراحی واکنشی، آن نیست که طراح منتظر درخواست کاربر بماند.در این روش طراحان وب سایتها به طور مسئولانه ای به تک تک پروژه های پیش رو اندیشده و برای مشکلات اجرایی چاره جویی می کنند. پس اگر تا کنون با این روش آشنایی نداشته اید، با مطالعه این کتاب خود را در زمره طراحان این روش قرار دهید.

استفانی سولیوان ریوس : این کتاب، توصیفی ممتاز از چگونگی ایجاد وب سایتهایی برای پاسخ گویی به نیازهای کاربران است. در ضمن در حین یادگیری مطالب اتان بارها شما را به خنده وا میدارد.

طراح وب و نویسنده کتاب طراحی دیرجوش وب : اتان با ارائه مطالب و محتوای سیال و نامی جامع برای این کتاب، دیدگاه کنونی میلیونها کاربر را به وبسایتها تغییر داده است.

آرون گوستاوسون موسس و مدیر WaSP : کتاب من " طراحی تطبیقی وب " و " طراحی واکنش وب " از اتان مارکوت، 2 کتاب عالی برای ایجاد تجربه های بی نظیر برای کاربران خواهند بود.

سارا پارمنتر، طراح وب و UI : این کتابی است که من به طور متوالی به آن مراجعه می کنم. اتان نوری مهارت و سرگرمی را برسراسر آن تابانده است.

ادامه لیست به ترتیب حورف الفبا در ادامه آورده شده است :

 

3- CSS3 برای طراحان وب (CSS3 for Web Designers) نوشته دن سدرهولم

کتاب سدرهولم نشان میدهد که CSS3 " دنیایی از قابلیتهای خلاق " به همراه خود دارد. امکانات فراوان تصویری که این فناوری به وبسایتها میدهد به خوبی نشان داده شده و مورد بحث قرار گرفته است.

اریک میر: " وقتی با دن سدرهولم هستیم، باید بدانیم طراحی تصویری فوق العاده و تم خوشایندی گرداگرد اطلاعات فنی به ارمغان آورده ایم. در کنار این کتاب، میر Html5 را همراهی خوب برشمرده و طراحان را به رسیدن به حداکثر سرعت در طراحی مژده داده است.

 

4 – طراحی برای عصر دیجیتال (Designing for the Digital Age) نوشته کیم گودوین

کتابی در ابعاد کوچک اما دارای دیگاهی وسیع ؛طراحی برای عصر دیجیتال، به ما نشان میدهد چگونه در میان یک نظام با چندین الگو و روش، موفقیت خود را تصمین کنیم. لیزا ریشلت، از خوانندگان دعوت به مطالعه این کتاب کرده و گفته است ؛ اگرچه نمیتوان آن را کتابی مناسب برای مطالعه در تعطیلات، کنار دریا و به عنوان سرگرمی تلقی نمود. به دنبال فرصتی مناسب باشید تا مطالعه این انجیل طراحی وب را از دست ندهید.

 

5 – اسکریپت نویسی (DOM Scripting) DOM نوشته جرمی کیت

استفاده از جاوا اسکریپت در طراحی وبسایتها به امری عادی بدل شده است. کتاب کیت قصد دارد به طراحان روش های توسعه مناسب وبسایتها را آموزش دهد. اسنوک در این رابطه به ما گفت : کتاب جرمی کیت اگرچه برای مدتی از میادین خارج بوده، لیکن من کماکان بر این باورم که این کتاب با فراهم نمودن راهنماییهای پیشرفته برای کاربران، امکان استفاده از جاوا اسکریپت برای توسعه وب ارائه می دهد.

 

6– تفکر را به من مسپار!(Don't Make Me Think) نوشته استیو کراگ

کتاب کراگ که با زیرعنوان " رویکرد عمومی در کاربری وب "، امروز نیز به اندازه روز انتشار آن هنوز محبوب و شناخته شده است. در سال 2000 هرکه به نوعی در صنعت طراحی وب فعالیت داشته است، مطالعه این کتاب را بر خود فرض دانسته و مطالب آن را به خاطر می سپرد. آرگس زلدمن : اگرچه در آن دوران کتبی که در رابطه با وب منتشر می شدند، همگی برخوردی آمرانه و غیر خلاق داشتند، کتاب استیو زبانی دوستانه و سرگرم کننده دارد. تا قبل از مطالعه این کتاب، کاربری وب را در تضاد با طراحی وب می دانستم. موردی که مدیران پروژه، توسعه دهندگان، بازاریابان و مسئولان تهیه محتوا در وبسایتها نیز با آن در کلنجار بودند. اما اکنون بر این باورم مطالعه آن برای تمامی افرادی که خواهان رضایت بخشی به کاربران وبسایت خود هستند، الزامی است.

 

7– به انجام رساندن کارها (Getting Things Done)نوشته دیوید آلن

" یکی از بزرگترین مسائل رو در روی طراحان وب استرس است. داشتن کسب و کاری برای خود و مسئولیت پاسخگویی به مشتریان در زمان محدود، باعث ایجاد فشار روانی بر روی طراحان در زمان بیداری و حتی در خواب آنها خواهد بود پاول بوگ، موسس Headscape.معتقد است ؛ کتاب آلن روشی برای سازماندهی و ایجاد تعادل میان کار و خانه است. اگرچه ممکن است تاثیرات آن برای همه به یک شکل نباشد، اما برای من به طور واضحی مشهود بوده و مرا قادر ساخته بر حجم کاری خود که هر روزه با پیشرفتی مضاعف روبرو بوده است، تسلط یافته و احساس پیروزی را از آن خود نمایم. "

 

8– استراتژی خوب، استراتژی بد (Good Strategy, Bad Strategy)نوشته ریچالد راملت

کتاب راملت تلاش نموده از زاویه ای متفاوت به دنیای مدیریت و از دیدگاه تبیین استراتژیهای موثر در مدیریت به این علم نگاه کند. آنطور که نویسنده می گوید ؛ توجه این کتاب به روی نکات اساسی و مورد نیاز در مدیریت است که کمتر زیر ذره بین کارشناسان این حوزه رفته است. اگرچه این کتاب به طور کامل مربوط به طراحی وب نیست. اما امیدوارم افراد هرچه بیشتری در صنعت وب این کتاب را مطالعه کنند تا در راه ساخت و خلق به وتوفیق بیشتری دست یابند.

 

9- هنر CSS طراحی مستحکمی از وب(Handcrafted CSS: More Bulletproof Web Design)نوشته دن سدرهولم و اتان مارکوت

استفاده از جاوا اسکریپت در طراحی وبسایتها به امری عادی بدل شده است. کتاب کیت قصد دارد به طراحان روش های توسعه مناسب وبسایتها را آموزش دهد. اسنوک در این رابطه به ما گفت : کتاب جرمی کیت اگرچه برای مدتی از میادین خارج بوده، لیکن من کماکان بر این باورم که این کتاب با فراهم نمودن راهنماییهای پیشرفته برای کاربران، امکان استفاده از جاوا اسکریپت برای توسعه وب ارائه می دهد.

 

10– نورافزایی و روشنگری در جاوااسکریپت (JavaScript Enlightenment)نوشته کدی لیندلی

در وبسایت کدی اشاره شده است که این کتاب، مرجعی جامع برای برنامه نویسان تازه کار و آنان که به تازگی کار کردن با جاوا اسکریپت را شروع کرده اند، نیست. اما آنچه در وصف کتاب خود گفته ممکن است شما را به خرید آن ترغیب کرده و از علاقمندان آن نماید ؛ " این کتاب میتواند شما را از یک کاربر کتابخانه ای جاوا اسکریپت به یک توسعه دهنده حرفه ای تبدیل کند. " گوستاوسن از علاقمندان معروف این اثر است. او میگوید ؛ اغلب ما جاوا اسکریپت را با خواندن کدهای از پیش نوشته دیگران فرا گرفته ایم، به همین دلیل بسیاری از اصول آن را نمی دانیم. در این کتاب، کدی با توصیفی از زاویه ECMAبه جزئیات زبان جاوا اسکریپت پرداخته است. کار او باعث شد، علاقه من به این زبان بسیار بیشتر از گذشته شود.

 

11- اول موبایل (Mobile First)نوشته لوک روبلوسکی

راهنمای استراتژیکی برای شما که در سوالات و جوابهایی مشخص می کند که چرا در ابتدا بایستی به سراغ طراحی موبایل رفته و اینکه چگونه چنین اهدافی را محقق کنید. " به روش طراحی واکنشی وب بخوانید و از سرنوشت 5 سال آینده طراحی وب مطلع شوید ". گوستاوسن معتقد است وقتی شما بدنبال تحقیقاتی محکم و کارآمد هستید و یا در پی اطلاعات آماری به سر می برید، لوک گزینه ای مناسب برای رجوع است. فعالیت اخیر او در حوزه موبایل حاوی اطلاعات ارزشمند و بعضاً شگفت آوری است که ما را در درک بهتر چشم انداز صنعت طراحی وب موبایل یاری کرده و ما را در جلب رضایت مشتریان معطوف کرده است.

 

12– ترغیب : تصمیم گیریهای بهتر در راستای سلامتی، ثروت و شادمانی(Nudge: Improving Decisions About Health, Wealth and Happiness) نوشته ریچار اچ تالر و کاس ار سانستین

بوگ : ترغیب کتابی صد در صد مربوط به طراحی وب سیات نیست، اما معتقدم هر فرد فعال در حوزه طراحی وب باید آن را مطالعه نماید. جوهر این کتاب بر این مفهوم استوار است ؛ روانشناسی میتواند عامل انتخابهای مردم باشد. اگرچه بیشتر مثالها و موارد ذکر شده در کتاب در رابطه با تشویق مردم برای اهدای عضو و یا پس انداز برای دوران بازنشستگی است، لیکن این موارد را میتوان به طراحی وبسایت نیز تعمیم داد. پس پیشنهاد میشود درسهای آن را از دست ندهید.

 

13– جراحی آسان (Surgery Made Easy)نوشته استیو کراگ

اگرچه کراگ را بیشتر با کتاب " تفکر را به من مسپار " می شناسیم ( که قبلاً در لیست آمده است ).، بوگ معتقد است کتاب جراحی آسان از فواید بیشتری برای طراحان وب برخوردار است ؛ بیشتر ما از اهمیت آزمایش کاربری مطلعیم اما در عین حال وقوع آن همیشه کاری مشکل بوده است. این کتاب ما را با چگونگی انجام آن آشنا می کند.

 

14– معماری قابل اندازه گیری و مدولار CSS(Scalable and Modular Architecture for CSS) نوشته جاناتان اسنوک

درکتابی که ارتباط مستقیم با وب سایتها دارد، اسنوک در رابطه با متدولوژی استفاده شده در SMACSS سخن می گوید. وسیله ای برای سنجش پروسه های طراحی و چارچوبهایی که به سمت پروسه های منعطف سوق داده می شوند. ریوس براین باور است که کتاب سازمان یافته جاناتان دارای تفکراتی ژرف درباره استفاده بهینه از CSS برای وبسایتهای بزرگ است.

 

15- طراحی تعاملی جاذب (Seductive Interaction Design)نوشته استفان اندرسون

اغلب طراحان دارای هنر طراحی چشمگیری در سطوح مختلف هستند. اما متاسفانه این هنرمورد توجه قرار نمی گیرد. این کتاب با منطق مردم درباره ایجاد علاقمندی به وبسایتها را بررسی می کند. اینکه چرا اغلب مردم با عینکی خاص به طراحی می نگرند. پارمنتر : من این کتاب را به دلیل توضیحات جامعی که در رابطه با چگونگی برانگیختن احساسات مخاطبین و طراحی وبسایت و صحبتهای آن درباره روانشناسی پس زمینه ی این مورد انتخاب کردم.

 

16– استیو جابز (Steve Jobs) نوشته والتر ایساکسون

استیو جابز، مردی خاص بود. خیلی از نویسندگان در تلاش بوده اند او را به رشته تفسیر درآورند. اگرجه اکثر این تلاشها در غالب حدس و گمان بوده و یا اطلاعات از شخص ثالث حاصل شده است. کتاب حاضر، اثری متفاوت است. چرا که ثمره 3 ساله مصاحبات با موسس کمپانی اپل است. کلارک ؛ برای طاحان وب دانستن آنچه می خواهند انجام دهند، آنچه به آن عشق می ورزند و از پای ننشتن در این راه از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

17– شگفت انگیز CSS3( Stunning CSS3) نوشته زو گیلن واتر

CSS3کتاب گیلن واتر از زاویه ای متفاوت از دیگر کتبی که درباره CSS3 صحبت می کنند، به این مقوله نگریسته است. این امکان را به شما می دهد تا قدرت CSS3 را با انجام مثالها و تمارین چشمگیری دریابید.

ریوس : اگرچه معتقدم ترویج و توجه لازم به این کتاب پرداخته نشده است، اما بدون شک این یکی از عمل گرا ترین و جذابترین کتب حوزه CSS موجوددر بازار است. روش پروژه محوری که زو در این کتاب برای به تصویر کشیدن مفهایم استفاده کرده است از عوامل موفقیت آن محسوب می شود.

 

18– شرکت طراحی محور (The Designful Company)نوشته مارتی نومیر

کتابی بسیار مفید در ورطه مدیریت، امروزه پروسه تصمیم سازی برای مدیران شامل 2 مرحله است : دانستن و انجام دادن. اما تصمیمات اشتباه به معنای از دست دادن زمان است. امروز سوال از فرضیات پیش رو و مکان سنجی موفقیت تصمیم به عنوان مرحله ای مابین دو مرحله ذکر شد ه قرار می گیرد. بر اساس نظر باد ؛ این کتابی است که افراد در Clearleft به طور مداوم برای حل مسائلشان به آن رجوع می کنند.

 

19– پایه های استراتژی محتوا (The Elements of Content Strategy) نوشته ارین کیسان

اگر شما هم در مورد عبارت " استراتژی محتوا "، معنا، مبدا و چرایی اهمیت آن سوالاتی دارید، سریعاً یک نسخه از کتاب کیسان را تهیه کرده و پاسخهای خود را در آن بیابید. اسنوک ؛ از مطالعه این کتاب لذت بردم. خلاصه بودن آن نباید امر را بر بی مایگی آن مشتبه کند. چرا که کتاب حاضر همان گزینه ای است که هر متخصصی درباره استراتژی محتوا نیاز دارد. فعالیت اخیر او در حوزه موبایل حاوی اطلاعات ارزشمند و بعضاً شگفت آوری است که ما را در درک بهتر چشم انداز صنعت طراحی وب موبایل یاری کرده و ما را در جلب رضایت مشتریان معطوف کرده است.

 

20– پروژه شادمانی (Happiness Project) نوشته گرچا رابین

آیا شما انسانی شاد هستید ؟ تلاش رابین در کتاب حاضر، ثمره آنچه برای خود او در مسیر شادمانی اتفاق افتاده است بوده که می تواند شما را نیز به مقصد شادمانی برساند. کتاب به قلمی عمل گرا، متفکر و طنز گونه نگاشته شده است. دیدگاه مرا به طور کلی در مورد کار با کامپیوتر تغییر داد. دیدگاهی که پیش از این برای تعادل بین کار و خانه ارزش ریادی قائل نبود. اما مطالعه به من اهمیت امر را نشان داد. کتابی آماده برای مطالعه در هر زمان. پس فرصت مطالعه را از دست ندهید.

 

21– اقتصاد "متشکرم" (The Thank You Economy) گری وی نرچک

کاری که گری در این کتاب انجام داده است، مملو از ایده هایی است که احترام به مشتری و کاربر را نشان میدهد. گوستاوسن معتقد است : موضوعات مطروحه توسط وی نرچک در این کتاب، همان تاثیرات دنیای مدرن بر کسب و کارها و رفتاری است که بایستی در میان افراد در صنعت وجود داشته باشد. کتاب گری ما را بر آن میدارد تا تجربیات و نیازهای مشتری را در انجام کارهایمان لحاظ کنیم.

 

22- اینترنت ویکتورین (The Victorian Internet) نوشته تام استندج

بر اساس گفته های میر ؛ کتابی جذاب و فشرده در زمینه مقایسه اینترنت با تلگراف و نزدیکی این دو پدیده با یکدیگر، تاثیراتی که تلگراف بر دنیای تکنولوژی زمان خود گذاشت. مقایسه ای که خود نویسنده از آن لذت برده و تا زمانهای دوردستی تا 3 قرن قبل و فناوری های آن دوران را مورد نظر خوانندگان قرار داده است.

 

23– بافتار وب (Weaving the Web) نوشته تیم برنرز لی

این کتاب چگونگی پدید آمدن وب را نشان میدهد. داستانی که از سرچشمه می آید. برنرز لی جزئیات چگونگی تشکیل کنسرسیوم وب جهانی را نیز در آن شرح داده است. زمان زیادی است که این کتاب تجدید چاپ نشده اما نسخه های دست دوم آن در دسترس هستند. براساس نظر مولی هولشلاگ ؛ اثری کلیدی نوشته مخترع وب جهانی که همه افراد حاضر در این صنعت را به مزالعه خود وا می دارد.

 

24– وب از دیدگاه طراحی (Web Form Design) نوشته لوک روبلوسکی

فرمهای استفاده شده در وب بسیارند. اغلب فالیتها و دادو ستدهای انلاین اعم از ثبت نام ها و ورود داده توسط این فرمها صورت می گیرد. موضوعی که در این کتاب به خوبی بحث گذاشته شده است. مشکلات و موانعی که کاربری وب را دچار مسائلی پیش بینی نشده می کنند و باعث ناراحتی کاربر در انجام فرایندها میشوند. لوک به ما راههای برطرف نمودن این مشکلات را در کتاب خود نشان داده است. میر دلیل خرید این کتاب را همین مورد دانسته است.

 

25– اید ه های ناب از کجا می آیند (Where Good Ideas Come From) نوشته استیون یوهانسون

باد : کتابی که مطالعه آن برای تمامی افراد فعال در صنایع خلاق الزامی است. یوهانسون درباره ایده های جدید، نحوه شکل گیری آنها و رابطه شکل گیری ایده ها با محیط های پیرامون افراد را بررسی کرده است.

 
 


مهرداد خاکپور
 
تعداد مقالات 17 عدد
       
کپی رایت

مقالات مرتبط: