آیا سال 2011، پربارترین سال برای CSS به شمار می‌رود؟

چهارشنبه 28 دى 1390

مولی هولشلاگ، در طی بررسی اجمالی از فعالیت «گروه کاری CSS» در سال 2011، از چالش‌های به وجود آمده و فعالیت‌های انجام شده در این دوره، می‌گوید. شاید بتوان سال 2011 را پربارترین سال برای CSS تلقی کرد.

گروه کاری CSS، نام مجموعه ای است که هولشلاگ در آن به فعالیت می‌پردازد. روزهای سپری شده از سال 2011 همراه با دشواری‌ها و نتایج کاری خود به پایان رسید. اما تفاوت‌هایی که در این گروه به وجود آمد، افزایش قدرت رهبری، رشد تعداد کارکنان گروه، آشنایی بیشتر مشتریان و اپلیکیشن های هوشمند طراحی شده بود. شاید بتوان سال 2011 را پربارترین سال برای CSS تلقی کرد.

 

آنچه رخ داده است

شکستن CSS به تکه‌ها و ماژول‌های کوچک‌تر، برای همگان تأثیری مطلوب داشته است. ماژول‌ها را می‌توان پس از به بحث گذاشتن، انجام پالایش‌های مورد نیاز و تست‌های لازم به عنوان بخش‌هایی کاملاً مستقل در برنامه مادر به‌کارگیری کرد. در نتیجه، انتخاب‌ها، جستارها و موجودیت‌های بیشتری پیش روی افراد قرار خواهد داشت.

رهبری باثبات و صداهای چندگانه

هم اکنون تعداد کارکنان «گروه کاری CSS » و قدرت رهبری در آن، نسبت به هر زمانی از تاریخچه خود، بیشتر است. این امر را می‌توان در نوآوری‌های مجموعه، به وضوح مشاهده کرد. اجماع نظراتی که در نهایت بین افراد حاصل می‌شود، یکی دیگر از نتایج مطلوبی است که به خوبی در اینجا حاصل شده است.

پروژه‌ها و عملکرد سریع

ماژول باکس انعطاف پذیر (Flexible Box Module): که با همکاری تب آتکینز (Google)، آلکس موگیلوسکی (Microsoft) و دیوید بارون از (Mozilla) ساخته شد، با همت و توجه فراوان به کار این افراد با تمام رسید. این پروژه در ابتدا از سوی Mozilla, Netscape & Opera مطرح شده بود.

Grid Layout : توسط افرادی چون مارکوس میلک و الکس موگیلوسکی از (Microsoft) به انجام رسید.

Regions and Exclusions : مبحثی که توسط کارشناسان ادوبی (وینسنت هاردی و دیگر اعضا) ارائه شده، نمونه ای از جالب‌ترین راهکارهای بصری در طراحی با CSS بوده است. در این راستا، موفقیت CSS در گذار انیمیشن و گرادینت ها نیز نکاتی مهم و قابل ذکر بوده و نباید از قلم افتند.

چالش‌ها

قرار داشتن در گروهی که به گستره دنیا به فعالیت می‌پردازد، بار روانی و لجستیکی زیادی برای همه به همراه دارد. از کارکنانی که با کاغذبازی های زیاد موظف به تأمین مالی سفرها هستند، تا کارشناسان دعوت شده از سراسر دنیا که بایستی در جلسات رو در رو، از عهده کار خود برآیند. در این میان، حصول اطمینان از اجرای دقیق تمام امور و راه اندازی جریان کاری منطقی، کاری دشوار است. در کنار امور ذکر شده، می‌توان به گستره وسیع پلت فرم‌ها، سیستم‌های عامل، اپلیکیشن ها، زبان‌ها، توانایی‌ها و فرمت های داده اشاره کرد که به سادگی تبدیل به جزئی از کار در عصر حاضر شده‌اند.

این‌ها تماماً چالش‌هایی هستند که دست به گریبان با وب گسترده جهانی (World Wide Web)، بوده‌اند. اما برای برتری کامل بر این مشکلات، کماکان به زمان بیشتر نیاز است.

نقاط مشکل زا

میل به سرعت بیشتر در کارها، بعضاً موجب انجام اشتباه امور می‌شود. واضح است که مردم به داشتن تمامی امکانات سطوح مختلف وب مشتاقند. اما در صورت رجوع به منطق در خواهند یافت که صبر در کارها، باعث ارتقاء کیفیت می‌شود. به ویژه وقتی که کارها به صورت گروهی و تخصصی انجام شوند.

 

تأثیرات HTML5 به ویژه "the living standard" بر هیچ کس پوشیده نیست. گلازمن معتقد است استفاده از این مفاهیم در کار منجر به ارتقای استانداردها خواهد شد. کاری که ما انجام می‌دهیم، قابل سنجش و اندازه گیری است. از این رو من نیز با این عقیده کاملاً موافقم.

گروه‌های دیگر از محدودیت‌های موجود در CSS شکایت دارند و خواهان برنامه محور شدن هرچه بیشتر آن هستند. اما در صورت برنامه محور شدن، احتمال کار ضمیمه ای و خُرد، در آن بیشتر شده و از انسجام آن در دراز مدت کاسته خواهد شد.

گام بعدی

راه زیادی در پیش است! اجرای سازگار طرح‌ها، از مهم‌ترین قدم‌های بعدی است. اغلب همکاران نیز در این موضوع به توافق دست یافته‌اند. مورد دیگر، متغیرهای CSS هستند که بایستی به دلیل نقش محوری در اجرا، در کانون توجهات متخصصین امر قرار گیرند.

 


حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت

مقالات مرتبط: