پرسش و پاسخ :

گردآوری اطلاعات
 • سایت های مرجع و منابع مورد استفاده در گردآوری خبر و مقاله ، می بایست چه ویژگی هایی داشته باشد ؟
  • قبل از اینکه مشغول به ارائه توضیحات تفصیلی راجع به ویژگی های منابع مورد استفاده در بخش گردآوری خبر و مقاله شویم ، باید یادآور شد علیرغم اینکه تیم فنی شرکت توسعه مجازی ، تا چند ماه آینده سیستم گردآوری خبر و مقاله خود را بر مبنای کلیدواژه بازنویسی می کند ، تا کل وب مورد پویش قرار گیرد و تمامی اخبار ومقالاتی که در منابع گوناگون ، به نحوی حاوی کلیدواژه های معرفی شده شما باشد ، توسط سامانه ما گردآوری گردد اما در حال حاضر ، نحوه بازیابی اطلاعات و گردآوری آن از سایت های خبری و مقاله ای چنان است که شما سایت های مرجع یا منابعی که مرتبط با موضوعات کاری شماست و قصد گرفتن اطلاعات از آن را دارید ، به ما معرفی می کنید و همکاران فنی ما ، مکانیزم های نرم افزاری را به شکلی تنظیم می کنند که از این پس سایت شما بتواند خبر و مقاله را از منابع مذکور دریافت کند. این مکانیزم ، چنان است که می تواند کل اطلاعات یک سایت را خوانده و یا اینکه اخبار و مقالات یک دسته خاص را بخواند و یا اینکه شما مثلا در باکس سرچ آن سایت منبع ، کلمه ای را جستجو کنید و آدرس صفحه نتایج جستجو را ، به عنوان صفحه حاوی فهرست مطالب دلخواه تان ، برای ما ارسال نمایید. زیرا برای معرفی منابع به ما ، کافیست آدرس صفحه ای که حاوی فهرست اخبار یا مقالاتی است که قصد دارید بخوانید را برای ما ارسال نمایید.

   اما خصوصیاتی که یک وب سایت خبری یا مقاله ای می باییست داشته باشد تا به عنوان منبع ، به سیستم ما قابل معرفی باشد  :

   • منابع مرتبط با موضوعات کاری و محتوایی شما باشد : منابعی را معرفی کنید که اکثر اخبار و اطلاعات آن ها ، مرتبط با موضوع کاری سایت شما باشد. چرا که اگر شما منابعی را معرفی کنید که مثلا از هر 100 خبر یا مقاله ، تنها  5 یا 6 خبر آن با موضوع شما مرتبط باشد ، بدین معناست که مدیر سایت می بایست تعداد زیادی خبر یا مقاله اضافی را ، از توده مطالب گردآوری شده هر روز حذف کند که البته وقت زیادی از وی خواهد گرفت.
   • منابعی را معرفی نمایید که دینامیک باشد : برخی از وب سایت های اینترنتی ، دینامیک نیستند. معمولا آدرس این سایت ها ، html بوده و به .php , .asp , .aspx و ... ختم نمی شود. در این سایت ها ، هر صفحه ، ساختار خاص خود را داشته و کلیت سایت از یک استراکچر کلی تبعیت نمی کند ، به عبارت دیگر یک خبر در این سایت در صفحه ای ارائه شده که با صفحه خبر دیگر به لحاظ استراکچر کاملا متفاوت است. بنابراین می بایست سایت های منبع دینامیک بوده و ساخت یافته باشد. که البته امروزه همه سایت های معتبر و بروزشونده دینامیک هستند.
   • منابع شما ، آپدیت شونده باشد : از دیگر ویژگی های لازم ، این است که منبع معرفی شده می بایست دارای اطلاعاتی به روز بوده و هر از گاهی آپدیت شود. این بدان معناست که منبع مذکور ، حداقل چند روز یکبار خبر یا مقاله ای را منتشر نماید ، به شکلی که کل اخبار و مقالات سایت ، محدود به چند خبر یا مقاله محدود نباشد. زیرا تنظیم مکانیزم های خواننده اطلاعات و هر روز سر زدن به سایتی که در سه ماه اخیر بروز نشده ، لطفی ندارد.
   • منبع معرفی شده ، خود تولید کننده دست اول محتوا باشد : منابعی که معرفی می نمایید ، ترجیحا می بایست تولید کننده دست اول خبر و مقاله باشند ، نه اینکه خودشان جزء گردآوری کنندگان خبر و مقاله باشند. چرا که برخی از سایت ها دقیقا همین کار را انجام داده و اخبار و مقالات را از وب گردآوری می کنند و این به معنای این است که شما اخبار تکراری زیادی دریافت خواهید کرد و وقت متنابهی را باید مصروف یافتن و حذف اخبار یا مقالات تکراری کنید.

   اخبار و مقالات می بایست در دسترس ربات های خزنده ما باشد : منابع معرفی شده می بایست به گونه ای اخبار و مقالات خود را منتشر کنند که امکان دسترسی به مطالب ایشان ، در قالب صفحات وب  و بدون نیاز به لاگین ، وجود داشته باشد. زیرا در حال حاضر ، سامانه خواننده اطلاعات ما ، توانایی خواندن سایت هایی را ندارد که اطلاعات آنها منوط به لاگین کاربر قابل دسترس خواهد بود و یا اخبار درصفحات با خروجی کد پس زمینه ای غیر از HTML قرارداشته باشد مانند سایت های آژاکس و یا فول فلش.  البته کمتر سایتی دسترسی به اخبار و مقالات روز خود را منوط به لاگین می کند و یا نمایش مطالبش منحصر به آژاکس و یا فلش است.

    

   نکته  :  اگر در تشخیص اینکه آیا سایت مورد نظر شما قابل استفاده برای سیستم های گردآوری محتوا هست یا خیر تردید دارید ، صرفا آدرس سایت ها و صفحات مورد نظر را با تکمیل فرمی که لینک آن در زیر آمده ، برای ما ارسال فرمایید. تیم فنی ما منابع شما را مورد بازبینی و کارشناسی قرار خواهد داد و منابع قابل خواندن را از منابع غیرقابل خواندن تفکیک کرده به اطلاع شما خواهد رساند.
   پیوند مفید  :  https://parscms.com/redirect/?id=10407

    


   ادامه...