• چگونه می توانم مطمئن شوم که قیمت شما نسبت به رقبایتان مناسب تر است ؟

  • اگر چه نمی توان قیمت های موجود در بازار را با یکدیگر مقایسه نمود ، اما ابتدا باید بررسی شود که شما ملاک قیمت پروژه را چه می دانید. در نگاه سنتی ، قیمت پروژه ، معادل مبلغی بود که برای اجرای آن هزینه می شد. بدون شک برپایی سیستم ناکارآمد مناقصه نیز ، بر اساس همین طرز فکر اشتباه بنیان گذاری گردیده است. اما امروزه و در نگاه مدرن ، دیگر ملاک تشخیص به صرفه بودن یک پروژه ، Cost یا قیمت نبوده و امروزه ،TCO و به عبارتی Total Cost Ownership یا هزینه نهایی مصرف را ملاک تشخیص به صرفه بودن اجرای آن توسط یک شرکت می دانند.

   به عبارت دیگر ، بسیاری از مشتریان این شرکت ، سازمان ها ، ارگان ها ، موسسات ، شرکت ها و اشخاصی هستند که چندین بار تجربه طراحی وب داشته و از آنجا که متاسفانه در انتخاب های قبلی خود ، تنها ملاک خود را Costیا قیمت پروژه در نظر می گرفته اند ، هیچگاه نتیجه مطلوب نگرفته و پس از صرف هزینه های گزاف و مهم تر از آن ، از دست رفتن زمانی ارزشمند که هیچ ارزش ریالی نمی توان برای آن تعیین نمود ، مجبور به بازنگری در شیوه انتخاب شرکت طراح خود شده و این بار TCOیا هزینه نهایی مصرف را ملاک انتخاب خود قرار داده اند.

   یکی از مولفه های TCO، یا هزینه نهایی مصرف ، عبارت است از هزینه زمان استفاده و کاربری نرم افزار. به عنوان نمونه چنانچه کاربری یک نرم افزار ، پیچیده بوده و مستندات کافی برای کار با آن وجود نداشته باشد ، لاجرم مدت زمان زیادی از شما یا نیروهای تان مصروف خواهد شد و نتیجه نهایی کار نیز ، مطلوب شما نخواهد بود. بنابراین یک محاسبه سرانگشتی ، از زمان تلف شده نیروها و مقاومت های بعدی شان در کارکردن با نرم افزارهای مشابه ، نشان خواهد داد که هزینه نهایی مصرف ، بسیار بالاتر از نرم افزاری است که از این چنین مشکلاتی رنج نمی برد.

   به عبارت دیگر ، چنانچه کمی با تعمق بیشتر بیاندیشیم ، درک خواهیم نمود که شرکت طراح وبی که دارای واحدهایی همچون ،  تحقیق و توسعه ، امنیت ، تولید محتوا ، بهینه سازی برای موتورهای جستجوگر و ... می باشد ، قطعا هزینه چنین واحدهایی را ، در مبالغ دریافتی از مشتری خود لحاظ خواهد نمود. اما سوال اینجاست که آیا کار کردن با شرکتی که چنین دپارتمان هایی را در بدنه خود تشکیل نداده ، نهایتا منجر به این نخواهد شد که محصول خریداری شده ، از نیازهای بازار عقب بوده و پارامتر های درون کاری همچون امنیت و سئو در آن لحاظ نشده باشد ؟

   یکی از پارامترهای مهم دیگر در انتخاب مجری یک پروژه ، Rol ، Return Of Investment یا بازگشت سرمایه است ، که در آن انواع راهکارهای پیاده سازی و اجرای یک پروژه ها ، به لحاظ بازگشت سرمایه با یکدیگر مقایسه خواهند شد و راهکاری برگزیده می شود که سریعترین نرخ بازگشت سرمایه را به همراه خواهد داشت. به عنوان نمونه هرچقدر رتبه وب سایت اینترنتی شما در موتورهای جستجوگر بالاتر بوده و صفحات شما ، سریعتر در این موتورها کش شوند ، بازگشت سرمایه برای شما سریعتر اتفاق می افتد.

   متاسفانه در ایران ، عموما شرکت ها سرمایه گذاری خود را مصروف پارامترهایی می نمایند که با چشم دیده می شود ، مانند قابلیت های نرم افزار ، گرافیک آن و ... ، این در صورتی است که پشت این ظاهر زیبا ، گهگاه نرم افزاری دیده می شود که هیچگونه بهره ای از استانداردهای تحلیل و طراحی نرم افزار نبرده و در مواقعی همچون بازدید بالا ، حملات امنیتی ، مراجعه موتورهای جستجوگر به سایت و ... ، کیفیت اصلی خود را نشان خواهند داد.

   از طرف دیگر ، یکی از تکنیک های نه چندان اخلاقی اجرای پروژه در کشور ما ، که در شرکت ها به یک شعار مرسوم نیز بدل شده است ، عبارت است از : "ورود با قیمت کم و افزایش مبلغ پروژه ، پس از عقد قرارداد و نهایی شدن آن ". بدین ترتیب ، شرکت ها به محض نهایی شدن پروژه و قطعی شدن قرارداد ریال به ازای هر درخواست کوچک و بزرگ کارفرما ، شروع به هزینه تراشی نموده و به زودی ایشان را به این نتیجه می رسانند که مبلغ پرداختی ، بیش از مبلغی است که روز اول پرتال داده ورزان ، به شما پیشنهاد داده بود و در قرارداد خود تعهد می نمود که به این مبلغ نخواهد افزود.

   البته این شرکت شکی ندارد که شما مشتری عزیز ، از آن دسته مدیران و تصمیم گیرندگانی نیستید ، که هزینه های مستقیم را در نظر گرفته و هزینه های پنهان را از نظر دور می دارند. اگر اینچنین مدیری بودید ، برای مطالعه این متن ، این فرصت را نمی گذاشتید.