چه مهارت‌های کامپیوتر بایستی در آموزشگاه‌های کامپیوتر تدریس شود؟

یکشنبه 21 اسفند 1390

بر اساس اعلام مدرسه ملی بریتانیا، مواد آموزشی این مدرسه در دوره جدید، دوره دانش کامپیوتر را اضافه کرده، که در آن به تدریس برنامه نویسی،پرداخته می شود. در رابطه با این موضوع،با کارشناسان صحبت کرده ایم

آموزش برنامه نویسی وب

Anna Dahlstrom

annadahlstrom.com

طراح مستقل

مواد درسی برای رسیدن به حالتی ایده آل و دارا بودن سرفصل‌های مورد علاقه و موثر، لازم است در طی مراحل مختلفی به ویرایش برسند. به طور مثال همان‌طور که شاهدیم از 20 سال قبل مواد درسی مدارس با تفاوت‌های بسیار زیادی مواجه شده است. اگرچه در این زمینه باید با دید وسیعی نیز نگریست و افرادی که ممکن است به امکانات مورد نیاز، از قبیل کامپیوتر را در خانه خود نداشته باشند، بایستی در نظر گرفت. تصمیمی که در رابطه با جایگزینی تکنولوژی ارتباطات و اطلاعات با دانش کامپیوتر در مدارس بریتانیا در نظر گرفته شده است، به نظر جالب و رضایت بخش می‌آید. چرا که از این طریق میزان تفکر و منطق ارائه دانش آموزان برای کد نویسی بالاتر خواهد رفت. کار برای ساخت طرح‌های هرچند ساده همچون، بازی‌ها و مدل‌های دو بعدی می‌تواند بسیار الهام بخش باشد. افزایش مهارت کد نویسی می‌تواند به عنوان تخصصی پایه برای دانش کامپیوتر تلقی شود. ورود به این حوزه برای دانش آموزان بسیار جذاب و موثر خواهد بود.

 

آموزش برنامه نویسی وب

Anna Debenham

maban.co.uk

طراح و توسعه دهنده مستقل

آموزش مهارت‌های پایه بسیار مهم است. کودکان با تکنولوژی اخت می‌شوند. این موردی است که قبلاً ثابت شده است، اما در بریتانیا میلیون‌ها کودک وجود دارند که هنوز به کامپیوتر در خانه‌های خود دسترسی ندارند. اگرچه کارهایی که از قبل در مدارس صورت می‌گرفت، کارهایی همچون : اسکن ویروس‌ها و شناسایی سایت‌های احتمالاً خراب و تهیه نسخه پشتیبانی از فایل‌ها از نمونه کارهایی هستند که مدارس به عنوان فعالیت آموزشی برای کودکان ارائه می‌دادند، اما می‌توان گفت این سلسله امور نمی‌توانستند کودکان را برای فعالیت در دنیای واقعی کامپیوتر آماده کنند. آموزش‌های از قبیل یادگیری نحوه مقابله با تله‌های اینترنتی و وب سایت‌های مخرب و همچنین ایجاد ارتباط در اینترنت به صورت امن بایستی به عنوان استانداردی برای فعالیت مورد تدریس قرار گیرد. دیگر مواردی که می‌تواند در این گروه آموزشی قرار گیرد، آموزش نرم افزارهای متن باز، آموزش و افزایش خلاقیت، اهمیت کاربری، دسترسی و طراحی واسط‌ها، می‌تواند باشد. البته معلمانی که از قبل تجربه برنامه نویسی و کار با زبان‌های برنامه نویسی را نداشته باشند، نخواهند توانست که با اعتماد به نفس کامل از سال آینده تدریس برنامه نویسی را شروع کنند. بنابراین برنامه‌هایی که برنامه نویسی را از مراحل ابتدایی آموزش می‌دهند برنامه‌هایی از قبیل :Scratch می‌توانند مورد محبوبیت معلمین قرار گرفته و از مزایای آموزشی آن که با استفاده از جلوه‌های بصری ارائه شده است، لذت ببرند. در دورانی که به سر می‌بریم تکنولوژی کامپیوترهای دسکتاپ پشت سر گذاشته شده است، بنابراین درس‌ها نیز به مانند رشد تکنولوژی پرسرعت و به روز باشند. دانش آموزان باید توانایی‌های کار کردن با سخت افزارهای ابزارهای جدید همچون تبلت ها و موبایل‌ها را بدانند و این توانایی‌ها را داشته باشند.

 

آموزش برنامه نویسی وب

Lorna Mitchell

www.lornajane.net

مشاور نرم افزاری

به نظر من مهم‌ترین مطلب این است که دانش آموزان بدانند در پس تمام ابزارها و سخت افزارهایی که می‌بینیم، کدهایی قرار دارند که حکم منطق و عقل آن‌ها را داشته و قدرت تفکر این ابزارها را بر عهده دارند. توانایی‌های دانش آموزان بایستی همگام با پیشرفت تکنولوژی، افزایش یابد. بازی‌ها، نرم افزارها و ابزارهایی که در اختیار ان‌ها قرار می‌گیرد بایستی جوابگوی نیازهای امروزی آنان باشد.

اما نکته مهم در این جا این است که به کار گیری نیروهای آموزش دهنده دانش کامپیوتر نیز بسیار مهم است. نیروهای قبلی که منظور همان معلمین هستند، ممکن است توانایی لازم را برای ارائه دروس به روز نداشته باشند. البته ما منکر توانایی‌های تدریس آن‌ها نیستیم اما دانش کامپیوتر، علمی است که به سرعت تغییر کرده و هر روز الگوهای جدیدی را برای تدریس پیش روی ما قرار می‌دهد. در این جا صنعت وب می‌تواند به خوبی به یاری آنان و دانش آموزان رفته و در ساخت، ارائه و یادگیری روش‌های مناسبی کمک کند.

 

آموزش برنامه نویسی وب

Gavin Elliott

gavinelliott.co.uk

هماهنگ کننده کنفرانس صنعت سال 2012

خبر ایجاد طرح درس دانش کامپیوتر در مدارس بریتانیا، خبری بسیار خوشحال کننده است. در این راه می‌توان از کارشناسان خبره طراحی و برنامه نویسی استفاده کرد تا به تهیه منابع آموزشی و ارتقاء سطح علمی آنان کمک شود. آموزش علوم کامپیوتر بایستی با در نظر گرفتن علوم پایه و اساسی آن صورت گرفته و سپس علاقه مندان در صورت تمایل، به بخش‌های مختلف آن رجوع کنند. امیدوارم این فرایند موجبات افزایش مهارت دانش آموزان را فراهم کند. قدمی به سوی عقب نباشد. در کنار این موضوع امیدوارم سرعت تهیه طرح درس و ایجاد تغییرات لازم در آن به مانند سرعت دنیای طراحی و برنامه نویسی باشد.

 

آموزش برنامه نویسی وب

Chris Coyier

chriscoyier.net

طراح در شرکت Wufoo

از دیدگاه من آموزش برنامه نویسی به کودکان ایده بسیار خوبی است. چرا که برنامه نویسی می‌تواند، منطق، مهارت حل مسئله، ریاضیات و تفکر را بالا ببرد. این‌ها مهارت‌هایی هستند که برای تمامی افراد در تمامی سنین مورد نیاز هستند. معتقد هستم حتی یک باغبان نیز آرزومند است، شیوه‌های باغبانی در مدارس و دانشگاه‌ها به صورت بهینه تدریس شود. ارتباط دائمی آموزش با دنیای واقعی یکی از الزامات مهمی است که در صورت در نظر گرفته شدن، می‌تواند نتایج شما را به سطح مطلوب نزدیک کند.

 

آموزش برنامه نویسی وب

Jonathan Smiley

zurb.com

سرپرست طراحی در ZURB

دانش آموزان امروزه نیاز دارند بدانند که کامپیوترها چگونه کار می‌کنند. برنامه نویسی می‌تواند راهی خوب برای افزایش توانایی تحلیل و منطق باشد و در عین حال می‌تواند به عنوان علمی پایه برای دانش آموزان تلقی شود. اگرچه ممکن است سطح آموزش‌های ارائه شده در سطح ایده آل نباشد، ولی قدم برداشتن در این راه می‌تواند ما را به جلو برده و برنامه نویسی را در سطوح ابتدایی معنا بخشد، حتی اگر منظور آنان فقط html باشد.

 

آموزش برنامه نویسی وب

Andy Budd

clearleft.com

مدیرعامل در Clearleft

مورد مهمی که در آموزش بایستی در نظر گرفته شود، این است که هدف از آموزش، تبدیل دانش آموزان به طراحان وب و طراحان موبایل و یا توسعه دهندگان بازی نیست. بلکه هدف ما از آموزش بایستی بر شفاف سازی نحوه عملکرد تکنولوژی و ارتباط آن با ابعاد وسیعی از دنیای واقعی متمرکز گردد. از این رو است که این آموزش‌ها بایستی بر تدریس مهارت‌های پایه و اساسی تکیه کند و نه بر روی زبان‌های برنامه نویسی و برنامه‌های موجود در صنعت.

در این رابطه آموزشی که بتواند سطح درک دانش آموزان را از برنامه نویسی بالا ببرد، می‌تواند به عنوان یکی از مهارت‌های پایه مورد استفاده قرار گیرد. ابزارهای مناسبی برای انجام این امر وجود دارد. ابزارهایی همچون : Scratch و دیگر ابزارهایی که توانایی یادگیری html, css و جاوا اسکریپت را بالا می‌برند. ایجاد انگیزه در دانش آموزان برای ادامه کار یادگیری و ارتقاء سطح دانش آن‌ها، در این رابطه بسیار مهم است.

 

آموزش برنامه نویسی وب

Joe Leech

cxpartners.co.uk

مدیر تجربه کاربر در cxpartners

آموزش فریم ورک ها و نرم افزارها نمی‌تواند روشی مناسب برای مهارت‌های کودکان تلقی شود. دانش آموزان باید بتوانند خود را با تغییرات سریع دنیای کامپیوتر آشنا ساخته و مهارت‌های خود را همگام با این تغییرات بالا ببرند اما این وظیفه‌ی آموزش دهندگان برنامه نویسان این حوزه خواهد بود.

 

computer skills

Aral Balkan

aralbalkan.com

طراح، توسعه دهنده و مدرس

تصمیمی که دولت برای تغییر کرس ICT با برنامه نویسی گرفته است یکی از خوشحال کننده ترین تصمیماتی است که شنیده‌ام. تدریس ICT در مدارس نکته‌ای غم انگیز برای ما بود و می‌توانست به عنوان عاملی تحقیر کننده برای دانش آموزان تلقی شود. چرا که مهارت‌های ICT، مهارت‌های اداری و در نهایت منشی شدن را برای آنان به ارمغان می‌آورد و در رابطه با دنیای دیجیتال و ساخت این دنیا برای آنان صحبتی نمی‌شد. ادبیات برنامه نویسی کامپیوتر، ادبیاتی جدید در دنیای امروزی است. آموزش‌های قبلی ICT در بریتانیا، کودکان را به سمتی می‌برد که فقط به عنوان مصرف کنندگان شناخته شوند و نقش در تولید برنامه‌های کامپیوتری نداشته باشند. سواد دانش آموزان در حیطه دنیای دیجیتال بسیار پایین بود. فراهم کردن بستر تدریس دنیای دیجیتال آن هم از جنس برنامه نویسی می‌تواند، نسل جدید را از مصرف کنندگان به تولید کنندگان آن مبدل سازد. برنامه نویسی یکی از مهارت‌های کلیدی کامپیوتر است. ما به دانش آموزان می‌آموزیم که چگونه بخوانند و بنویسند. روش ارائه می‌تواند بسیار تأثیر گذار باشد. فضای کلاس می‌تواند به سمت یادگیری جهت دار و پردامنه سوق داده شده و یا تبدیل به فضای کسل کننده شود. می‌توانیم با آموزش فضای محصولات مایروسافت آفیس، فضای کلاس را به سمت فضای مصرف کننده سوق داده و یا با خواستن طراحی‌های هرچند ساده از کودکان فضای کلاس را به خلاقیت و اشتیاق ببریم. ذهن کودکان بسیار فعال و پویا است، آنان آمادگی یادگیری زیادی دارند. در تجربیات و آزمایشاتی که از آنان به عمل آمده است، می‌توان فهمید که آموزش ICT به آنان و مهارت‌های ابتدایی آن نمی‌تواند خلاقیت را افزایش داده و ذهن آنان را بر ساخت و فعالیت برای خلاقیت آماده کند.

نحوه آموزش دنیای کامپیوتر و برنامه نویسی می‌تواند تا حدود بسیار زیادی در شکل گیری صنعت در سال‌های بعدی تأثیرگذار باشد و این نقشی است که بر عهده آموزش دهندگان امروزی و فعالان آن که همان کودکان امروزی هستند قرار دارد. تصمیماتی که امروز برای آموزش کودکان می‌گیریم، می‌توانند ما را در آینده‌هایی نه چندان دور در کنار کشورهایی همچون چین و هندوستان قرار داده و یا ما را به عنوان یکی از پیشروان این صنعت به دنیا بشناساند. برنامه نویسی جذاب است. طرح درسی که برای آن در نظر گرفته می‌شود نیز بایستی چنین باشد. نحوه ساخت بازی‌ها و برنامه نویسی دقیق، بایستی از سنین بسیار پایین به کودکان آموزش داده شود. استفاده از مهارت‌های تدریس در این رابطه نیز بسیار مهم هستند. وقتی فردی مهارت‌های تدریس را در خود داشته باشد و سپس مهارت‌های دنیای دیجیتال را نیز در اختیار دارد می‌تواند به عنوان معلمی تأثیر گذار و فردی که موجبات تغییر دانش آموزان را فراهم می‌کند، شناخته شود. او باید در نظر داشته باشد، که هرچه سن دانش آموزان پایین‌تر باشد آموزش دادن به نحوه جذاب‌تر موثر تر خواهد بود.

 

آموزش برنامه نویسی وب

Chris Mills

dev.opera.com

مدرس در اپرا

قدمی که در این راه برداشته می‌شود، قدمی بسیار مهم و تأثیر گذار است اما باید در نظر داشت که وظایفی که دولت انجام می‌دهد، اغلب به خاطر عدم استفاده از کارشناسان به صورت خبره انجام نمی‌گیرد و نتایج دلخواه را در ادامه در پی نخواهد داشت. از این رو باید از افراد صنعت برنامه نویسی استفاده شود و از تجربیات و دانش آنان به خوبی بهره گیری شود. دانش کامپیوتر ابعاد وسیعی دارد. تمرکز بر برنامه نویسی صرف نمی‌تواند به عنوان عامل اصلی پیش برنده دانش آموزان و ترقی آنان محسوب شود. از این رو لازم است مهارت‌های ICT در کنار برنامه نویسی آموزش داده شود. چرا که تمامی افراد و دانش آموزانی که از آنان بهره می‌برند، تمایل تبدیل شدن به متخصصین فناوری اطلاعات را ندارند. برخی از آنان فقط مایلند از آنان استفاده کرده و در سطح یک مصرف کننده باقی بمانند. از این رو لازم است برنامه آموزشی مورد استفاده ما در این حوزه مبتنی بر وسعت نگرش و در نظر داشتن نیازهای ابعاد وسیع‌تری از مخاطبین تولید شود.

 

computer skills

Leisa Reichelt

disambiguity.com

مشاور تجربه کاربر

من فرد مناسبی برای تعیین مهارت‌های فنی برای کودکان نیستم، اما به عنوان یک مادر می‌توانم بگویم که از کودکان 8 ساله خود انتظار دارم که بتوانم با استفاده از کد نویسی به تولید چیزهای جدید موفق شده و کد نویسی را ابزاری برای خلاقیت بدانند. از این رو به شدت علاقه مندم تا هرچه زودتر به یادگیری در این حوزه شتافته و برنامه نویسی را نه فقط برای آموزش برنامه نویسی، بلکه برای تولید و خلاقیت هرچه بیشتر یاد بگیرند. آنان با یادگیری کد نویسی می‌فهمند که می‌توانند در دنیای وب پیرامونی خود تأثیرات بیشتری داشته باشند.

 

computer skills

Trent Walton

paravelinc.com

مؤسس Paravel

معتقدم همگان صرف نظر از شغل یا حرفه‌ای که دارند، می‌توانند با دانستن html در سطوح پایه و یا حتی CSS به کار خود رونق بیشتری ببخشند. در جایی که بیشتر از 10 سال است که Microsoft Publisher مورد استفاده شرکت‌ها قرار گرفته و در ایجاد وب سایت‌ها به عنوان ابزاری مناسب شناخته می‌شود، کارکنانی که با ایجاد تگ های ساده و ابتدایی آن آشنایی دارند، می‌توانند به عنوان رابط‌های خوبی با صنعت شناخته شده و پروژه‌های خود را به موفقیت نزدیک‌تر کنند. اگر بخواهیم مهارت در دانش آموزان ایجاد کنیم لازم است به سیستم یکپارچه و جامع دسترسی داشته باشیم تا از طریق آن بتوانیم به کد نویسی و ایجاد برنامه‌ها پرداخته و نتیجه کار خود را مشاهده کنیم. سیستمی که بتواند به عنوان چارچوبی برای کار شناخته شده و در موارد لزوم به یاری آموزش بینندگان بیاید.

 

computer skills

Margaret Manning

readingroom.com

مدیرعامل Reading Room

برای آموزش کودکان لازم است ابزاری در اختیار داشته باشیم تا به طراحی و برنامه نویسی آنان کمک کند و نتایج مطلوب معلمان را در بر داشته و در عین حال دانش آموزان بتوانند پس از استفاده از آن در دنیای واقعی موارد آموخته شده را به کار بندند. تدریس با تمرکز بر برنامه نویسی مزایای خوبی دارد. مزایایی همچون پروژه محور بودن کار که می‌تواند برای کودکان الهام بخش بوده و آنان را در راستای نتیجه گرایی سوق دهد.

 

computer skills

Shane Mielke

www.shanemielke.com

مدیر خلاقه در 2Advanced

مهم‌ترین مهارتی که می‌توان آموزش داد، مهارت حل مسئله و انعطاف پذیری است. آموزش الفبای برنامه نویسی، کد نویسی و سازمان دهی خطاها، کاری ساده است. اما ایجاد مهارت در دانش آموزان برای یافتن راهکار، در شرایط مختلف موردی است که می‌تواند هدف اصلی برنامه باشد. شناساندن استانداردها، ابزارها و محیط کار برنامه نویسی به کودکان مهم است. اما مهم‌ترین آن‌ها توانایی ایجاد میل به حل مسائل و پیش رفتن در راستای جستجوی راهکارهای حل مسئله است. از این رو برنامه ریزان و سازمان دهندگان باید با اولویت بندی نسبت به ساخت برنامه‌های آموزش خود اقدام کرده و با در نظر گرفتن نیازهای این دسته از آموزش بینندگان که همان کودکان هستند تلاش کنند.

 


صفیه خاشعی
 
تعداد مقالات 4 عدد
       
کپی رایت