• چرا نباید ، یک سیستم نرم افزاری مدیریت محتوا را از ابتدا برای خودم طراحی کنم ؟

  • اگر شما برای راه اندازی وب سایت اطلاع رسانی خود ، بعد از بررسی سیستم های مدیریت محتوای موجود و محصولات شرکت های معتبر در این زمینه ، بین استفاده از نرم افزارهای سی ام اس آماده و برنامه نویسی اختصاصی مرددید ، این نشانگر آن است که به زعم شما ، مجموع امکانات سیستم های مدیریت محتوای موجود ، گرچه بخش زیادی از اندیشه های شما را پوشش می دهد ، اما لااقل بخشی از ایده آل های شما ، که نمی توانید از خیرش بگذرید را ، پوشش نمی دهد. لذا فکر برنامه نویسی یک سیستم کاملا اختصاصی ، در ذهن شما شکل گرفته است. ابتدا مطمئن شوید:

   • آیا سیستم های مدیریت محتوای موجود را ، عمیقا بررسی کرده اید؟ ماژول های آنها را از نزدیک دیده اید؟ پرزنت شده اید؟ برداشت صحیح از ماژول های هر سیستم دارید؟ یا صرفا بر اساس عناوین ماژول ها یا تعاریف کلی که از یک ماژول در ذهن دارید ، حکم کرده اید که آنچه می خواهید در سیستم های مدیریت محتوای موجود نیست؟!
   • آیا همه سیستم های مدیریت محتوای موجود را بررسی کرده اید؟ نکند سیستم مدیریت محتوای قوی و کاملی را ، از قلم انداخته باشید؟!
   • بر فرض که مطمئن هستید قابلیت های خاصی که می خواهید در سیستم های موجود ، تعبیه نشده است. آیا از خود شرکت طراح ، پرسیده اید که آیا ، حاضر به برنامه نویسی اختصاصی و افزودن ماژول های مورد نظر شما ، بصورت یکپارچه با نرم افزارش ، هست یا خیر؟ نکند خود شرکت طراح ، افزودن ماژولی مشابه را ، در دستور کار داشته است؟ نکند شرکت طراح بتواند راه حلی منطقی ، ارائه کند که با ترکیب چندین ماژول موجودش ، کارکرد خاص مدنظر شما را ، بنحوی قابل قبول ، بدست دهد؟
   • آیا ممکن است شما بتوانید با ماژول های SDKیا توسعه سیستم ، که سیستم های مدیریت محتوای قوی ، نظیر داده ورزان، در اختیار می گذارند ، بدون نیاز به برنامه نویسی اختصاصی ، خودتان تحت چارچوب کلی نرم افزار و مستقل از تیم طراح شرکت صاحب سی ام اس ، نیازهای اختصاصی خود را به پرتال آماده ، بیفزایید؟

   اما ، بر فرض منفی بودن پاسخ سوالات و بررسی های فوق ، تصمیم درست و انتخاب صحیح شما که بین استفاده از سیستم های مدیریت محتوای آماده شرکت ها و یا برنامه نویسی اختصاصی خود مخیرید ، بستگی کامل به تعاریف شما از سایت تان دارد. اگر 80 یا 90 درصد از ایده آلی که شما ، از سایت اطلاع رسانی خود ترسیم می کنید ، می تواند با نرم افزارهای آماده پرتال یا سیستم های مدیریت محتوای موجود پیاده شود ، به صرف آنکه 10 یا 20 درصد از ایده ال شما ، در این سیستم ها موجود نیست ، توسعه یک سایت از صفر و برنامه نویسی نرم افزار مدیریت محتوای بصورت اختصاصی ، ولو دارای یک تیم برنامه نویسی و توسعه نرم افزاری درون سازمانی باشید ، اشتباه محض است. زیرا :

   • اصولا تولید و توسعه یک سامانه مدیریت محتوای سایت ، کاری فردی نیست. بلکه نیازمند تیمی با تخصص های گوناگون است. چنین تیمی می بایست حداقل متخصصین زیر را در خود داشته باشد :
   • گرافیست وب :گرافیست وب ، نه تنها یک گرافیست رایانه ای مسلط است ، بلکه می بایست به اصول و تکنیک های طراحی وب نیز مسلط باشد. در مورد استفاده از ابزارهای فتوشاب ، کارل ، دریم ویور ، فایرورک حرفه ای باشد ، فلش ، اچ تی ام ال ، سی اس اس و جاوااسکریپت را کاملا بشناسد ، تفاوت مرورگرها ، سلیقه عمومی ، آخرین متدهای طراحی وب و ... را بشناسد ، تا نه تنها برای وب سایت منظور ، تمپلتی آماده کند ، بلکه در توسعه ماژول های دینامیک گرافیکی ، که نقش بسزایی در زیباسازی سایت ، ایفا خواهند کرد ، با برنامه نویسان تشریک مساعی کند.
   • برنامه نویس : برنامه نویسان وب ، ملسط به یکی از زبان های توسعه وب ، مانند پی اچ پی یا دات نت ، دارای سابقه طراحی سامانه های تحت وب ، آشنا به الگوهای برنامه نویسی وب ، آبجکت های وب ، محدودیت ها و توانمندی های رسانه وب ، مسلط به معماری نرم افزار ، طراحی رابط های کاربری آسان و قابل فهم و  برنامه نویسی آبجکتیو خواهد بود تا بتواند سیستم مدیریت محتوایی خلق کند ، که برای نیازهای آتی شما ، قابل توسعه ، کاستم سازی و انعطاف پذیر باشد و از آخرین فناوری های وب ، که دائما هم درحال تغییر و تبدل است بی بهره نماند.
   • مدیر پایگاه داده : طراحی و راهبری بانک های اطلاعاتی سامانه های تحت وب ، اصلا به سادگی طراحی چندین جدول در یک پایگاه داده نیست ، بلکه چگونگی معماری سیستم ، ایندکس گزاری جداول ، نوشتن بهینه آپدیت ها و کوئری ها ، طوری که در بازدید های بالا و یا تحت شرایطی که سایت مکرر بروزرسانی می گردد ، از کارایی آن کاسته نشود و معماری بانک داده ، انعطاف پذیری گسترش تعاریف ، توسعه های آینده و اتصال به دیگر پایگاه داده های سازمانی را درا باشد.
   • متخصص امنیت : فردی که در تمامی مراحل طراحی بانک اطلاعاتی و برنامه نویسی سمت سرور و یا سمت کلاینت ، بر رعایت نکات و عدم نقض استانداردهای امنیتی نظارت می کند و با تسلط و اشرافی که بر آخرین تکنیک ها و روش های هک دارد ، در لایه های مختلف نرم افزار ، پایگاه داده و سرور ، مانع از ایجاد برنامه های ضعیف ، آسیب پذیر و دارای منفذ ، برای نفوذ هکرها می شود.
   • متخصص پشتیبانی : که در طول بهره برداری از سیستم ، با آشنایی و تسلطی که به بخش های مختلف نرم افزار دارد ، بتواند پاسخگوی سوالات و مسوول رفع ایرادات و اشکالات احتمالی باشد ، درباره آپدیت ها و نصب پچ ها و ارتقاهای نرم افزاری متعهد باشد و مجهز به هلپ دسک ، برای پذیرش تقاضای پشتیبانی ، پیگیری حل مشکل ، ارسال پاسخ برای مشتری  ، تمدید پشتیبانی و ... باشد. ،
   • متخصص مستند سازی و آموزش : فردی که بتواند کتاب آموزشی را تولید کند ، سایت آموزشی را راه اندازی نماید و سیستم هلپ آنلاین را توسعه دهد. همچنین بتواند احیانا ، دوره های آموزش حضوری را برگزار کرده و نسبت به جا انداختن مفاهیم و جزئیات کار برای افراد ناوارد ، مسلط باشد.
   • اذعان خواهید کرد که تشکیل یک تیم حرفه ای وب ، برای توسعه یک سیستم مدیریت محتوا ، کاری بس دشوار است زیرا:
   • اولا یافتن افرادی اینچنینی ، که هریک در حوزه کاری خود متخصص باشند ، دشوار است. افراد کمی هستند که این تخصص ها را دارا باشند و همین تعداد کم ، همه مشغول به کارند و به ندرت شرکت هایی که در حال حاضر از ایشان بهره می گیرند ، راضی می شوند که نیروهای متخصص خود را به راحتی از دست بدهند!
   • آیا فرد متخصصی که قرار است برای انجام کاری ، در یک تیم به کار گرفته شود ، علاوه بر تخصص ، اخلاق حرفه ای هم دارد؟ آیا به خاطر ادامه تحصیل ، رفتن به خارج از کشور ، ازدواج و یا به خاطر پیشنهاد کاری دیگری با مبلغ اندکی بالاتر ، وسط کار و نیمه کاره ، تیم و پروژه را رها نخواهد کرد؟ آیا تعمدا کدها یا دسترسی هایی در سیستم آنلاینی که توسعه می دهد ، کار نخواهد کرد تا بعدا بتواند از هرجایی به سیستم خودش نفوذ کرده ، شما را تحت فشار قرار دهد؟ 
   • ثالثا برفرض پیدا شدن این افراد ، تشکیل تیمی پایدار از ایشان ، مدیریت پروژه و نظارت بر روند کار هر یک ، هماهنگ کردن این تخصص ها با یکدیگر ، ایجاد روحیه کار تیمی که از معضلات توسعه نرم افزاری در کشور ماست و ایجاد فرهنگ کاری تعهد ، کیفیت ، همکاری و پاسخگویی ، کاری بمراتب دشوارتر است.
   • بر فرض توفیق شما در تشکیل چنین تیمی ، می دانید پروسه توسعه یک سیستم مدیریت محتوا ، در همان حدودی که الان بعضی شرکت های معتبر آماده دارند ، چه زمان و هزینه گرافی را در بر خواهد داشت:
   • در مورد داده ورزان، تیم توسعه دهنده نرم افزار که شش سال است کنار یکدیگر فعالیت می کنند و بارها و بارها ، نرم افزار را ، بر اساس نیازهای جدید بازار و اصلاح کلی دیدگاه شان در مورد توسعه سامانه ای قوی ، بازنویسی کرده اند |، بیش از یکسال و نیم مشغول بازنویسی نسخه نهایی نرم افزار بوده اند!  و البته روند توسعه ماژول ها و افزودن ماژول جدید به فهرست نود ماژول موجود ما ، همچنان ادامه دارد.
   • افراد یاد شده با تخصص های مذکور ، مهندسین توانمندی هستند که به مبالغ حقوق اندک راضی نخواهند شد و تنها در صورتی می توان از ایشان انتظار خروجی با کیفیت داشت که دل شان هم با پروژه باشد و این به معنای چندین میلیون تومان هزینه ، صرفا برای پرداخت حقوق و مزایای ایشان است.
   • به علاوه ، هرگونه تصور اینکه ، این افراد می توانند از راه دور ، و یا مقطعی ، با یکدیگر کار کنند  و پس از اتمام توسعه نرم افزاری ، دیگر نیازی به باقی ماندن ایشان نیست ، تصوری غلط است. همچنان افرادی متخصص را ، برای مدت طولانی در کنار یکدیگر نگه داشتن ، صرفا به آسانی پرداخت حقوق مناسب نیست:
   • سیستم مدیریت محتوا ، نرم افزاری حسابداری نیست که توسعه آن تمام شود ، بلکه از آنجا که سایت اطلاع رسانی شما ، شأن آنلاین شما و اعتباز مجازی سازمان شماست ، نرم افزار مدیریت محتوای شما هم می بایست همپای تحولات وب و اینترنت ، همزمان با به عرصه آمدن یا از رده خارج شدن فناوری ها  و پا به پای تمایلات و سلایق کاربران ، که دائما در حال تغییر است و انتظارات و توقع ایشان که همیشه در حال بالا رفتن است ، پیشرفت کند و توسعه یابد وگرنه زودازود باشد که سایت قدیمی و امکانات آن ناکارامد شده و پس از اولین ارتقاء سامانه های نرم افزاری شما ، وصله ای ناهمخوان ، جداافتاده و متروک شود.
   • بعلاوه اصولا بسیاری از نیازها یا کارکردها ، در آینده و در حین بهره برداری از سامانه ، به ذهن صاحبان آن خواهد رسید. اصلاحات و بهبود های زیادی را تقاضا خواهند کرد و خواهان رفع اشکالات خواهند شد. و این امور ، مستلزم باقی ماندن و از هم نپاشیدن همیشگی تیمی است که نرم افزار را توسعه داده است. اگر این افراد پس از اتمام پروژه ، متفرق شوند ، چه کسی قرار است این سیستم را در آینده پشتیبانی کرده ، بهبود بخشیده یا ارتقاء دهد؟
   • مراتب بهبود کار جمعی ، بهتر مچ شدن تخصص های مختلف ، ارتقاء همگون و هماهنگ تخصص ها و تکنیک های بکار رفته در نرم افزار ، ایجاد تغییرات و بهبودهای زیربنایی در نرم افزار ، همه و همه مستلزم آموزش دائمی تیم نرم افزاری و ایجاد سازوکارهای فرهنگ سازمانی و انگیزشی ، برای ایشان است تا به تیم ، وفادار باقی بمانند.
   • با فرض تحقق تمامی این شرایط  و تکمیل تولید سامانه مذکور توسط شما ، آیا نرم افزاری که در انتها تولید خواهد شد ، قابل مقایسه با توانمندی های فعلی سیستم مدیریت محتوای ما ، به عنوان یک شرکت توسعه دهنده وب ، خواهد بود؟
   • آیا نرم افزاری که شما با تیم خودتان توسعه داده اید ، دیباگ شده است؟ زیر بار رفته است؟ کارامدی آن در بازدیدهای بالا ، سرعت لود ، استقبال کاربران ، جذابیت بصری ، کارکرد منطقی و رابط های کاربری آسان ، امتحان پس داده است؟ آیا در معرض هک های جدی و هدف دار قرار گرفته و دوام آورده است؟
   • آیا قابلیت اتصال به دیگر نرم افزارها و پایگاه داده های سازمانی ، قابلیت اتصال به سرویس های کش کننده گوگل ، قابلیت تولید انواع خروجی های پی دی اف ، اکسل ، ورد و ... ، قابلیت یکپارچه شدن با انواع وب سرور ، میل سرور و ... را دارد؟  قابلیت هایی که وجود آنها در سیستم مدیریت محتوایی مثل داده ورزان، که برای مشتریان فراوان ، مورد استفاده قرار خواهد گرفت ، منطقی است ، اما برای یک سیستم منفرد ، فقط هزینه زا خواهد بود.
   • آیا تکنیک های سئو و بهینه سازی نتایج در موتور جستجو در نرم افزاری که شما با تیم خودتان توسعه داده اید ، لحاظ شده است؟ سرعت لود مناسب نسبت به پهنای باند کاربران ایرانی چطور؟ نمایش یکسان و بدون ذره ای تفاوت در مرورگرهای مختلف و ورژن های جدید آنها چطور؟  الگوهای مدیریت کش و فشرده سازی صفحه و صفحات چطور؟ و صدها تکنیک و روش دیگر
   • آیا سیستم مدیریت محتوای شما ، مانند آنچه داده ورزان، هم اکنون دارد ، سی دی آموزشی خواهد داشت؟ کتاب آموزشی؟ سایت هلپ با بیش از هزار مدخل؟ سامانه پرسش و پاسخ با آرشیوی غنی از سوالات و جواب های قبلی؟ پشتیبانی دائمی شبانه روزی؟ ارتقاهای دوره ای؟

    

   راه حل منطقی در این گونه موارد که شما نمی توانید از خیر آن 10 درصد یا 20 درصد اختصاصی بگذرید و بر انجام آن اصرار دارید ، این است که اگر مطمئن هستید خود شرکت طراح سی ام اس منتخب شما ، حاضر به انجام این بخش اختصاصی نیست ، بررسی کنید ، آیا راه کاری را ارائه می دهد که شما بتوانید صرفا برای پیاده سازی این بخش کاستم ، فردی برنامه نویس و توسعه دهنده وب را جذب کنید؟ آیا شرکت مذکور در ارائه سورس نرم افزار و در اختیار گذاشتن مستندات توسعه سیستم و ارائه آموزش به برنامه نویس شما ، برای فراگرفتن معماری سیستم و فلسفه توسعه ، مساعدت خواهد کرد یا خیر؟

   اگر پاسخ مثبت بود ، راه حل استفاده از پکیج آماده و راه اندازی سایت در فاز اول و سپس برنامه نویسی اختصاصی و افزودن قابلیت های اختصاصی درخواستی شما در فاز دوم است. البته در انجام این راه حل می بایست نکات زیر را رعایت کنیدک

   • می بایست با شرکت طراح شرط کنید که متعهد شود در آینده و حتی بعد از افزوده شدن برنامه نویسی اختصاصی شما نیز ، پکیج خود را آپدیت کند. به عبارتی هیچگاه سیستم مذکور ، از شرکت طراح جدا نیفتد و متروک نشود.
   • می بایست حدود توسعه برنامه توسط برنامه نویس خودتان را مشخص کنید تا تداخلی پیش نیاید. زیرا قاعدتا اگر برنامه نویس شما ، ماژولی را افزود یا مازول موجودی را دستکاری کرد ، آن ماژول از شمول پشتیبانی شرکت طراح سی ام اس ، خارج می شود.

   تنها در صورتیکه 90 درصد از ایده آل های شما ، متمایز از سیستم های مدیریت محتوای موجود باشد ، معقول خواهد بود که تن به تشکیل تیم برنامه نویسی اختصاصی بدهید.


دیگر پرسش ها پیرامون : سیستم مدیریت محتوا و پرتال داده ورزان