چرا فایل humans.txt ایجاد شد؟

شنبه 6 اسفند 1390

گروهی از توسعه دهندگان وب با نام‌های Carlos Mańas, Maria Macias, Abel Cabans, Abel Sutilo و Juanjo Bernabeu از اسپانیا تصمیم گرفتند، افرادی که در پروژه طراحی وب سایت مشغول به کار هستند را معرفی کنند.

معرفی طراحان وب سایت

نگرانی‌های موجود در رابطه به نمایش گذاشتن نام افرادی که در پروژه‌های کاری مشغول به کار هستند و بحث در مورد آن، باعث ایجاد فایلی به نام humans.txt شد. از عمده‌ترین دلیل ایجاد این فایل می‌توان به عدم نام بردن از طراحان و توسعه دهندگان مستقل مربوط به پروژه ذکر کرد. در انتهای پروژه معمولاً شرکت، امضای پروژه را به عهده گرفته و حقوق آن همگی به شرکت امضا کننده تعلق می‌گیرد. معمولاً مشتریان علاقه‌ای به دیدن نام مسئولین انجام پروژه در وب سایت خود ندارند. اگرچه فهم این موضوع برای ما آسان است اما باید دانست که عدم ذکر افراد دخیل در پروژه دور از انصاف است. از این رو به این فکر افتادیم تا با استفاده از فایلی موقعیت ذکر نام افراد دخیل در پروژه را فراهم آوریم.

 

Google Wave

برای ایجاد ارتباط در ابتدای کار پروژه امکان استفاده از ایمیل برای ما فراهم بود، اما گزینه بهتری که در پیش روی ما قرار داشت و تا کنون هیچ کس از آن بهره گیری نکرده بود، پلت فرم جدید و تجربه‌ای متمایز با نام Google Wave بود. اولین روز استفاده از این سرویس برای ما بسیار جالب و هیجان انگیز بود. فرایند افزایشی مکالمات و لحظه‌ای آن، به کار گروهی ما بسیار کمک می‌کرد و افراد گروه را برای شرکت در پروژه مشتاق‌تر می‌نمود. تمامی بحث‌های لازم از طریق این سرویس انجام می‌گرفت. بحث‌هایی از قبیل : انواع پروفایل‌ها، پلاتین‌ها، تصاویر تیم، انتشار دسکتاپ، ترجمه و... علاوه بر این Google Wave را برای کارهای دیگری همچون :متمرکز کردن و بحث در رابطه با کامنت های رسیده از Twitter, Quora, Facebook, Forrst، ایمیل‌ها و دیگر منابع استفاده کردیم. برای قرار دادن فایل humans.txt، از ابتدا به دنبال جایی بودیم، در نهایت پوشه ریشه مورد پیشنهاد قرار گرفت. اگرچه مخالفانی هم داشت و برخی معتقد بودند، پوشه‌ای معروف و مشخص برای آن بایستی مورد استفاده قرار گیرد تا طبق استانداردهای اینترنت بهینه سازی شود. اما پس از بحث‌های فراوان نتیجه بر قرار دادن فایل در پوشه اصلی یا همان پوشه ریشه نهایی شد. تا کاربری ساده‌تری داشته باشد. اما در صورتی که کسی مایل باشد تا humans.txt را در جایی دیگر قرار دهد، در صورت وجود داشتن پوشه‌ای پیش فرض امکان این کار مهیا خواهد بود.

humanstxt.org

برای این که یک منبع اطلاعاتی متمرکز از فایل humans.txt، داشته باشیم، تصمیم به راه اندازی سایت humanstxt.org گرفتیم. اکانت تویی‌تر و صفحه فیس بوک آن راه اندازی شدند. اما این دو کانال بیشتر برای ایجاد صحبت‌ها در رابطه با این فایل پدید آمده بودند. از این رو زمان لازم برای ایجاد وب سایت و بحث در مورد محتوای آن را بدست آوردیم. ابتدای کار برای ما خیلی جالب بود، چرا که افراد بسیار زیادی در رابطه با چگونگی نحوه استفاده از فایل humans.txt به ایراد نظرات خود پرداخته، و برای بهینه سازی آن نظرات خوبی ارائه می‌دادند. به همین دلیل ما فرصت بازبینی مجدد پروژه را برای چندین بار داشتیم و آن را در حد نهایت ساده سازی کردیم. وب سایت ما نیز، هم اکنون سمبلی از فرایند و پروسه کاری طی شده برای ایجاد شده فایل humans.txt بوده است. این پروژه محصول زحمات افراد بسیار زیادی است.

همراهان

    بحث humans.txt برای اولین بار در مجله SmashingMagazine و Microsiervos، مطرح شد.
  • Hans Vedo از کانادا برای اولین بار استفاده از پلاتین WordPress را به ما پیشنهاد داد.
  • Michael Mahemoff و Ricardo Gonzalez، به زمینه نویسی برای فایرفاکس 4 و کروم پرداختند، تا استفاده از فایل humans.txt از طریق این دو مرورگر به سادگی امکان پذیر شود. Pedro Cambra و Victor Castell، ماژول‌های Drupal را توسعه دادند.
  • امیر حبیبی، ابزاری ویژه طراحی کرد تا افرادی که در پشت صحنه وب سایت مشغول به کار هستند، به سادگی دیده شوند.

وب سایت با 3 زبان ارائه شد. Eva Asensio ترجمه زبان کاتالان را بر عهده گرفت. Marta Armada، برای زبان انگلیسی مشغول به فعالیت شد و در عین حال وب سایت به زبان‌های آلمانی و روسی نیز در حال ترجمه است. همکاری تمامی عزیزانی که در این پروژه به ما یاری داده‌اند بسیار فرح بخش بود. این که تمامی آنان بدون شائبه دلگرم کار بودند، از نکات قابل ذکر این پروژه بوده است.

 


       
کپی رایت