چرا سال‌های اولیه عمر وب به عنوان منبعی مورد استفاده قرار می گیرد

شنبه 8 بهمن 1390

کارول گوین، فردی ست که در طراحی AIGA شرکت داشته، جوایز طراحی شرکت ادوبی را از آن خود کرده، در انجمن کارگردانان هنری عضویت دارد. وی در ادامه به پایان دادن عمر Netdriver با شکل فعلی توضیح خواهد داد.

کارول گوین (طراح متولد کانادا)، فردیست که در پروسه طراحی AIGA شرکت داشته، بارها جوایز طراحی شرکت ادوبی را از آن خود کرده، در انجمن کارگردانان هنری و کالج سلطنتی هنر در لندن عضویت دارد. اما او به واسطه طراحی پرتال «مجله Netdriver » شهرت بیشتری کسب کرده است. او این مجله را به همراهی جین فرانکویس سیمارد، در سال 1995 راه اندازی نمود. Netdriver و چند نمونه دیگر از مجلات آنلاین همچون؛ K10K, SurfStation & Design is Kinky از وب سایت‌های الهام بخش برای طراحان و منابعی شناخته شده بودند. اما او در نهایت تصمیم به پایان دادن به عمر Netdriver با شکل فعلی آن گرفت. لیکن نسخه جدیدی از آن با عنوان نسخه vintage در راه است.

 

Vintage و retro در سال‌های اخیر تبدیل به مفاهیمی مدگرایانه شده‌اند. آیا دلیل شما در انتقال netdriver به آرشیو، همین مورد بود؟

مدیریت نسخه اول netdriver بسیار دشوار شده بود. تشخیص لینک‌های مرده از لینک‌های موثر بسیار سخت و طاقت فرسا بود. احساسی که در من از وجود این مشکل پدید آمد، حاکی از تنفر و درماندگی نسبت به وضع موجود بود. معتقدم مخاطبین وب سایت نیز با همین حالت دست به گریبان بوده‌اند.

پروژه‌ها در یک چشم به هم زدن به دنیا می‌آیند و کمتر از آنی ناپدید می‌شوند. کسی نمی‌تواند ادعا کند که توانایی دنبال کردن تمامی اتفاقات رخ داده در وب را داراست. موفقیتی که همه آن را به عنوان یک ستاره در عرصه وب می‌شناسند، در کمتر از چند ماه می‌تواند تبدیل به یک شکست شده و به سادگی فراموش شود. در حالی که ممکن است صدها و یا حتی هزاران نفر-ساعت نیرو در آن مصرف شده باشد. تا امروز و در عمر حرفه ای خود، رسانه ای به پویایی وب ندیده‌ام. جایی که یک اتفاق پرفروغ به سرعت رخ می‌دهد و سپس به سادگی تمام از صحنه محو می‌شود.

در حال حاضر netdriver موزه ای است که روزی اخبار و تازه های دنیای وب را با خود همراه داشت.

نام netdriver در سال 95 یاد آورد طراوت و شادابی بود. اما نسل امروزی آن را فقط به عنوان یک مجله از کار افتاده درباره وب می‌دانند. تازگی و طراوت آن محو شده است. اما کماکان حرفی برای گفتن در مورد تازه‌ها دارد.

 

به عبارت دیگر برند netdriver توان و کشش پروژه جدید ما را نداشت. بنابراین به جای محو کردن کامل آن، نوسازی با استفاده از محتوای جدید و باز انتشار، در دستور کار قرار گرفت.

نظر شما در رابطه با ویژگی‌های وب سایت‌ها در آن دوران و تفاوت‌های وب سایت‌های امروزی با آن‌ها در چیست؟ آیا شما سیر تکاملی از HTML به فلش، جاوا اسکریپت، CSS و هم اکنون HTML5 را رضایت بخش ارزیابی می‌کنید؟ آیا معتقدید که وب سایت‌های امروزی به مانند نمونه های ساخته شده در 10 یا 15 سال گذشته، با در نظر گرفتن تکنولوژی‌های موجود، از اصالت لازم برخوردار هستند؟

البته تغییراتی که امروز در دنیای وب اتفاق افتاده‌اند، بسیار چشم گیر و تکاملی بوده‌اند. چیزی که امروز می‌بینیم قابل مقایسه با گذشته نیست.

من انتشار مجله را با یک کامپیوتر 386، 2 مگابایت رم و اتصال اینترنتی با سرعت 7.2 کیلوبایت بر ثانیه آغاز کردم. تصور کنید کار و بروز رسانی روزانه با شرایط امروزی چه تفاوت‌هایی با گذشته دارد. بارها و بارها گفته‌ام که تکنولوژی را خدای خود نمی‌دانم. تغییراتی که در آن ایجاد می‌شود، موجب گران‌تر شدن آن و تنبلی بیشتر مردم خواهد شد. بنابراین بهتر است به عنوان یک وسیله دیده شود تا در زمان نیاز به یاری بشر آید نه اینکه زندگی او را در سیطره خود قرار دهد.

داستان‌های زیادی بر اثر تغییرات تکنولوژیک رخ دادند، که همگی به شیرینی پیشرفت آن نبودند. عدم پشتیبانی کامل نرم افزارهای پشتیبانی ایمیل همچون outlook از CSS سبب استفاده آن‌ها از تصاویر تمام صفحه و یا جداول پیچیده شده است. بنابراین اینجا وب سایت‌هایی که در طول سال‌های 95 تا 98 ایجاد شدند، به کمک طراحانی نیاز دارند تا برای برطرف شدن مشکلاتی از این دست، از نو طراحی شوند. تا مشتریان دریابند که تأثیرات تکامل تکنولوژی به همراه نوآوری‌ها، می‌تواند عوارضی برای آنان در پی داشته باشد.

سال‌ها پیش علاقه خود نسبت به طراحی وب را از دست دادم، اما هیچ گاه از اهمیت وب به عنوان یک رسانه غافل نشده‌ام. تنها هدف عمده من در این راستا، یافتن مهارت‌های لازم و پیشبر توان به هر طریق ممکن است.

Netdriver مجموعه ای از وب سایت‌های الهام بخش بود. برای گردآوری این وب سایت‌ها از چه روش‌هایی استفاده می‌کردید؟

نگهداری و به‌روزرسانی یکی از فرایندهایی است که در سایه نظم و تلاش برای حفظ دستاوردها، انجام پذیر خواهد شد. محتوای منتشره توسط افرادی که برای آن ارزش قائلند، گرد آوری می‌شود. تدوین و نگهداری آن امری مهم است که در مرحله بعدی مورد توجه قرار خواهد گرفت.

خط مشی‌های مورد استفاده در netdriver، همگی جدی و اجتماعی بودند؛ مخالفت با خشونت، فساد اخلاقی و عدم استفاده از زبان محاوره ای، از جمله قوانین مهم و استفاده شده در این پرتال بود. بودجه ای که سال‌های بعد برای تقویت روابط عمومی مجله به کار رفت، ما را در رعایت این اصول بیشتر یاری نمود. عدم تبعیت بیشتر فعالان این حوزه از مقررات اخلاقی بالا یکی از مواردی است که همیشه مرا به فکر و تکاپوی بیشتر واداشته است.

شما نیز در بازدید از 100 مورد وب سایت، در خواهید یافت که بیش از 2 یا 3 مورد به رعایت اصول وفادار نیستند. بیشترین تلاش ما در netdriver برای یافتن مطالب منحصر به فرد و ارزشمند بود. اگرچه زمان زیادی به منظور پیمایش این راه توسط همکاران من صرف شد، اما هیچ گاه از این تلاش‌ها و دستاوردهای خود در این راه، ناراحت و پشیمان نخواهیم بود. یکی از علایق من، تحقیقات گسترده است. آیا در میان شما کسی می‌تواند ادعا کند که از 150000 وب سایت دیدن کرده است. انجام این کار مرا در شرایطی خاص قرار می‌دهد. دیدگاه‌ها را تغییر داده و به من قدرت لازم برای انجام پروژه های بعدی را می‌دهد.

آیا نسخه جدید netdriver و carolequevin.com از تمی خاص بهره می‌برند؟

طراحی این دو در سال 2000 شکل گرفتند. یعنی زمانی که هنوز وبلاگ‌ها، و الگوهای طراحی، وجود خارجی نداشتند. طرح‌هایی که امروز در بازار می‌بینید، همه از شکلی یکسان و کلی برخوردارند. بدون شک نمی‌توانید طراحی ما را یک کپی بنامید. چرا که با وجود گذشت زمان از شروع موجودیت آن، کماکان اصالت خود را حفظ کرده است.

معتقدم در طراحی وب سایت، محتوا از اهمیت بیشتری نسبت به جلوه های بصری یک پروژه دارد. فضای خالی که در کنار محتوا در صفحه وب، قرار داده می‌شود، می‌تواند به عنوان راه تنفس محتوا دیده شود. نکته کلیدی در این زمینه، عدم تلاش برای سبقت گرفتن از محتواست. کافی ست طرح شما برای در قرار گرفتن در کنار محتوا، پیاده سازی شود. اگرچه باید در نظر داشت که استفاده از فضای خالی در صفحه مجله، بایستی طبق الگوهای استاندارد، تعبیه گردد. در غیر این صورت، شما متهم به نابودی فضای وب سایت خود خواهید شد.

نظر شما در رابطه با وب سایت‌های ویترینی CSS که به مانند قارچ در سال‌های اخیر در فضای وب انتشار یافته‌اند چیست؟

معمولاً از نحوه فعالیت این وب سایت‌ها بهت زده شده و از خود می‌پرسم آیا ترافیک این وب سایت‌ها از سوی کاربران و مخاطبین علاقه‌مند ایجاد می‌شود؟ برای من این‌گونه وب سایت‌ها به مانند مراکز خرید بسیار بزرگ هستند که مشتریانی با بودجه های محدود دارند. از این رو در استفاده صحیح و ارائه درست محتوا چیزی عاید خود نخواهند کرد. البته این طبیعت وب است که خاصیتی از نوع رشد قارچی دارد. زمانی که ما کار خود را شروع کردیم، تنها 35 هزار وب سایت وجود داشتند. اما هم اکنون این رقم به بیش از 2.5 میلیارد رسیده است.

مایل به القاء ایده عدم توانایی CSS در ارائه طرح‌های موثر نیستم؛ شاید دلیل عدم توفیق آن عدم تمایل اکثریت توانمند جامعه طراحی نسبت به یادگیری و به کار بستن آن باشد. البته برنامه‌نویسانی که خود را طراح قلمداد می‌کنند را فراموش نکنید!

محتوای خوب و بد همیشه در کنار هم وجود خواهند داشت. شما نمی‌توانید از روزنامه نیویورک تایمز انتظار ارائه اطلاعات و اخبار جدی مطلق داشته باشید. در کنار این اخبار می‌توانید، مطالب کم اهمیت اما جالب نیز بیابید. این وظیفه مخاطب است که خود را در طبقه محتوای محبوب خود شناسایی کرده و خوب را از بد تشخیص دهد.

منابع مالی در Netdriver از چه راهی تأمین می‌شدند؟

با استفاده از تبلیغات در وب سایت، نیازهای مالی وب سایت مرتفع می‌شدند. استفاده از مبلغین روشی دائمی برای ما به حساب می‌آمد. انواع متفاوت تبلیغات در این راه به کار گرفته می‌شدند. از ابتدا متعهد به ارائه محتوای با کیفیت به مخاطب بودیم. خوشحالم که اعلام کنم هیچ گاه در این راه، برای اهداف دیگران به مصالحه و سازش تن ندادیم. چرا که کسب رضایت بازدیدکنندگان، مهم‌ترین دارایی وب سایت شناخته می‌شد.

زمانی گوگل، ما را ملزم به استفاده از تبلیغات خود می‌نمود. شبکه های تبلیغاتی مدام در ارتباط با ما بودند و درخواست‌هایی مبنی بر قرار گرفتن ما در زیر مجموعه خود داشتند. پاسخ ما به تمامی این درخواست‌ها، منفی بود. جالب است بدانید تعداد تبلیغات پذیرفته شده در وب سایت ما از تبلیغات رد شده، کمتر بوده است. این حساسیت در درج تبلیغات، فقط به دلیل ارج گذاری به مخاطبین وب سایت، صورت گرفت. جذب مخاطبین و وضع مالی نامساعد برای ما از دفع آنان و درج تبلیغات سودآور ارزشمند تر بوده است.

چه مدت زمانی در طول هفته یا ماه برای وب سایت اختصاص داده‌اید؟

حدوداً 14 تا 16 ساعت در روز، به این کار اختصاص داده می‌شد. هر هفت روز هفته به مدت 12 سال به همین منوال طی شده است. در حال حاضر این مدت زمان کاری را به 12 ساعت در روز کاهش داده و 1 روز در هفته در اختیار خود هستیم.

برای طراحان وب و هنرمندانی که خواهان رشد و دیده شدن در این عرصه هستند، چه نصیحتی دارید؟

متفاوت باشید. به طور طبیعی شما دارای تفاوت‌های زیادی در مقایسه با دیگران هستید. اما این تفاوت‌ها باید دیده شوند. شما فقط 5 ثانیه و یا حتی کمتر از آن برای ارائه کار خود به خیل مخاطبین وب سایت در اختیار دارید. تأثیر اولیه بر مخاطبین، یکی از مهم‌ترین فاکتورهای موفقیت است.

فقط پروژه‌هایی را در معرض دید عموم قرار دهید، که ارزش نمایش دارند. در کسب مهارت‌های واقعی بکوشید. مهارت‌ها، به عنوان سلاح پنهان شما، عمل می‌کنند. اما مهارت‌های معمولی باعث پیشرفت شما نخواهد شد. به دنبال مهارت‌هایی باشید که شما را به یکی از مجسمه های موزه هنر، تبدیل می‌کند. ممارست و پیگیری کار، یکی دیگر از عوامل مهم است. از متخصصین و افرادی که دانش بیشتری در حوزه کاری شما دارند، بخواهید نمونه کارهای شما را دیده و نظرات و ویرایش‌های لازم بر آن را اِعمال کنند. اما بهترین نصیحت؛ غرور و خود پسندی را کنار گذارید. در عین حال همیشه رعایت عدالت را سرلوحه خود قرار داده و از افراط دوری کنید.

 

مرحله بعد از زندگی حرفه ای خود را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در تلاشم که خود را تحت سیطره و مالکیت خود قرار داده و تجربیات خود را به نام خود تمام کنم. 10 سال گذشته را در تولید پروژه‌هایی گذراندم که نقشی حیاتی در زندگی حرفه ای من داشته‌اند. تحقیقات گسترده و فراگیری که در این زمینه به انجام رسیدند، نتیجه های رضایت بخش و رو به جلویی برای من در پی داشتند. رشد همیشه هزینه بر است. هزینه‌هایی که در این راه می‌پردازیم برای ما ارزش آفرینی می‌کنند. این ما هستیم که آینده کاری خود را رقم می‌زنیم. امیدوارم توان استفاده اصولی از تمامی ارزش‌هایی که در این مرحله از زندگی خود کسب کرده را داشته باشم. فشاری که در گذشته بر ما تحمیل شده است، هم اکنون سبک‌تر شده و ساخت آینده کاری ما به دلیل تلاش‌های گذشته، بسیار ساده تر از زمان آغاز کار netdriver خواهد بود.

 


علی نقوی الحسینی
 
تعداد مقالات 5 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت